تانک آرماتا روسیه تانک آرماتا دارای سیستم‌های اتوماتیک گسترده‌ای است و جایگزین تانک‌های دوران شوروی روسیه خواهد شد

یک نوآوری روسیه در جنگ زرهی، نروژ را مجبور کرده است سیستم‌های ضد تانکش را عوض کند. تانک جدید روسیه، آرماتا تی ۱۴، مجهز به سیستم دفاع فعال است. سیستمی که برای همه نسل‌های سلاح‌های ضد زره، مشکل‌ساز شده است. حتی موشک‌های مدرن جاولین که ارتش نروژ از آمریکا گرفته است.

اولین هشدار از طرف بریگ بن‌بری، از موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک داده شد. او می‌گوید این مشکلی است که بیشتر اعضای ناتو، با دشواری شروع به دست و پنجه نرم کردن با آن کرده‌اند.

وی می‌گوید، سیستم دفاع فعال، تهدیدی برای سیستمهای فعلی ضد تانک است و بین ارتش‌های کشورهای غربی، توجه کمی به آن شده است.

بعضی کشورها در حال تحقیق و آزمایش برای مجهز کردن تانک‌های خود به این سیستم هستند اما برینگ بن‌بری می‌‌گوید: “به نظر می‌رسد آنها پیامدهای ناگوار توسعه این سیستم بر قابلیت‌های دفاع ضد رزه خود را نادیده می‌گیرند.”

نروژ یکی از اولین اعضای ناتو بود که با این وضعیت مقابله کرد. آخرین برنامه تدارکات دفاعی این کشور، بین ۲۴ تا ۴۲ میلیون دلار برای جایگزین کردن موشک‌های جاولین در نظر گرفته است تا “ظرفیت جنگ با خودروها با زره سنگین حفظ شود.”

 

,

در این برنامه آمده “به یک موشک ضد تانک با قابلیت نفوذ به سیستم دفاع فعال نیاز است.”

۱- دشمن به سوی تانک موشک شلیک می‌کند

۲- سنسورها تهدید را تشخیص می‌دهند

۳- رادار رهگیر نقطه برخورد را محاسبه می‌کند

۴- سیستم دفاع فعال ضد موشک را شلیک می‌کند

۵- ضد موشک، راکت دشمن را منهدم می‌کند

سیتم دفاع فعال، جدیدترین تحول در رقابت تکنولوژی دفاع و حمله در جنگ است. در دوران مختلف، پیش آمده که دفاع یا حمله در برابر دیگری دست بالا داشته باشد. زمانی شوالیه‌های زره پوش برتر بودند، اما گسترش استفاده از سلاح‌های گرم، به این برتری پایان داد.

تانک آرماتا روسیهچگونه ویزای انگلیس بگیریم؟

برای اینکه یه جایی خیلی محبوب بشه، کارای زیادی نیازه! اما انگلیس کشوریه که از ابتدا محبوبیت زیادی بین گردشگرا داشته و اکثر گردشگرای جهانی، لااقل یک مرتبه این سؤال رو از خودشون پرسیدن که: چگونه ویزای انگلیس بگیریم؟!

دلایل زیادی برای محبوبیت بیش از اندازه اروپا در میان گردشگران جهانی وجود دارد؛ شکی نیست که اروپا پیش از سایر جهان دوران گذار مدرنیته را طی کرد و خود را به عنوان پدر اندیشه‌های جدید در میان جهانیان معرفی کرد. در این میان، جرقه بسیاری از پیشرفت‌های بشری، در کشور انگلستان شکل گرفت و به همین سبب محبوبیت فراوانی در میان گردشگرانی که علاقمند به تجربه فرهنگی هستند، برای خود ساخت. ایرانیان هم با اینکه مراحل اخذ ویزای انگلیس را اندکی دشوار می‌بینند، شانس خود را برای سفر به این کشور اسرارآمیز امتحان می‌کنند.

با وجود اتفاقاتی که در سال ۲۰۱۱ در ایران افتاد و سفارت انگلیس در تهران تعطیل شد، گردشگرانی که علاقمند به سفر انگلیس بودند همچنان امیدها را برای مسافرت به این کشور زنده نگاه داشتند.

مدت‌ زیادی تمام متقاضیان ویزای انگلستان برای انجام مراحل مصاحبه مجبور بودند به کشوری واسط (مثلاً امارات و یا ترکیه) سفر کنند و مشکلات فراوانی را برای گرفتن وقت سفارت انگلیس و طی مسیر اخذ ویزای انگلیس متحمل شوند. اما خوشبختانه این مشکلات ادامه‌دار  نشدند و راه‌حل ساده‌ای که برای این مشکل بزرگ وجود داشت، بالاخره در ایران هم به بهره‌برداری رسید؛ تأسیس دفتر VFS global !

دفاتر VFS global دقیقاً همان چیزی هستند که گردشگران کشورهایی نظیر ایران به آن‌ها احتیاج دارند؛ دفاتری که فارغ از فضای سیاسی سفارت‌خانه‌ها، تنها به رتق‌وفتق امور مربوط به ویزا و اقامت در انگلیس می‌پردازند تا ایرانیان بتوانند دوباره عبارت «وقت سفارت انگلیس در تهران» را به خاطر بیاورند.

این دفاتر و درگاه اینترنتی آن‌ها به سادگی بیش از نصف مسیر اخذ ویزای انگلستان را برای گردشگران ایرانی کوتاه می‌کنند و دیگر عملاً نیازی به سفرهای غیرضروری به کشورهای دیگر نیست.

روال کار به این صورت است که گردشگران مدارک مورد نیاز برای ویزاهای انگلیس را در وب‌سایت این دفتر بارگذاری می‌کنند و هزینه ویزای موردنیاز را هم به صورت آنلاین می‌پردازند و VFS global پس از مکاتبه با سفارت انگلستان، نتیجه را اعلام می‌کند.

البته شخص متقاضی ملزم به یک بار حضور در این دفتر است، تا شخصاً اصل مدارک‌اش را برای بررسی در اختیار انگلیسی‌ها بگذارد.

بهتر است که گردشگران بدون مشورت با خبرگان امر ویزا، دست به هیچ اقدامی نزنند و پیش از ورود به وب‌سایت VFS global، با استفاده از مشاوره کارشناسان از مشکلات احتمالی جلوگیری کنند؛ چرا که ویزای انگلیس در دسته ویزاهای گران‌قیمت و دشوار قرار دارد و هر گونه اشتباه و یا سهل‌انگاری در مراحل انجام کار ممکن است موجب ضررهای مالی و زمانی شود.

یکی از فعال‌ترین کارشناسان در زمینه ویزای انگلستان سالیان سفر است که بهتر است  گردشگران و علاقمندان سفر به انگلیس، برای شروع مراحل انجام کار با مشاوران‌اش تماس بگیرند.

چگونه ویزای انگلیس بگیریم؟پهپاد DP-6 Whisper

در حال حاضر در صنعت ساخت هواگردهای بدون سرنشین ؛ نوع عمود پرواز آن در حال گسترش می باشد. پهپادهای عمود پرواز می توانند در میدان عمل بسیار کوچک بسیار موثر بوده و قابلیتهای یک هلیکوپتر کوچک را داشته باشند.به عنوان مثال در قایق های نظامی تندرو و یا ناوچه ها که قابلیت حمل بالگرد را ندارند بسیار مفید و کارآمد هستند.به علاوه کنترل و فرماندهی این نوع پرنده ها بسیار ساده بوده و در میدان های نبرد انعطاف پذیری بالایی را به اپراتور خود می دهند.

 

کمپانی دارگون‌فلای با همکاری کمپانی هریس موفق به ساخت نوع جدیدی از پرنده‌های بدون سرنشین عمود پرواز شده‌اند که علاوه بر توانایی نشست و برخاست عمودی و در هر مکانی، امکان تولید برای حمل محموله‌های سنگین را نیز دارد. این پهپاد که سیستم آن بر اساس سیستم‌های بالگردهای شینوک طراحی و ساخته شده است، کار بسیار نویی در این زمینه به شمار می‌رود. و در طراحی آن از یک سنجاقک الهام گرفته شده که در معماری آن نیز مشهود است. این پهپاد با نام DP-6 قابلیت مخفی‌کاری تا ۱۵۰ متری هدف را دارا است اما بیشتر برای دیدبانی در مرزهای به کار گرفته خواهد شد.

هواگردDP-6 Whisper بالگردی عمود پرواز با دو پروانه سه پر می‌باشد که قابلیت انجام ماموریت کنترل نوار مرزی؛ شناسایی؛ کسب اطلاعات از اهداف و آنالیز آن و همچنین حمل بارهای سنگین را داراست. این پهپاد بنا به نیاز نیروهای نظامی مستقر در خاور میانه و با توجه به شرایط و اقلیم خاص این منطقه طراحی و ساخته شده.برای تامین نیروی اتصالات الکتریکی این بالگرد از دو عدد باطری قابل شارژ استفاده می شود.

این هواگرد قابلیت حمل انواع سیستم های مخابراتی؛ الکترونیکی و اپتیکی و همچنین سنسورهای حساس حرارتی و بویایی را دارد و در مواقعی هم می تواند در جهت شناسایی و یافتن مجروحان و ارسال موقعیت آنها به تیم های امدادی مورد استفاده قرار گیرد.

مشخصات فنی : طول بدون روتورها : ۱٫۸۳ متر طول با روتورها : ۳٫۴۸ متر عرض : ۰٫۳۸۶ متر ارتفاع : ۰٫۶۲ متر وزن ناخالص: حدود ۲۲ کیلو وزن خالی : حدود ۱۰ کیلو

میزان بار قابل حمل: ۲۶ lbs حداکثر مداومت پرواز : ۱ ساعت حداکثر سرعت : ۷۰ نات شعاع عملیاتی : ۸۰ کیلومتر ارتفاع پروازی : ۴۵۷۰ متر

 

پهپاد DP-6 Whisperمذاکره ترکیه با روسیه برای خرید سامانه اس ۴۰۰

ترکیه برای خرید سامانه‌ های «اس- ۴۰۰» با روسیه در حال مذاکره است.

به گزارش اسپوتنیک، «سرگئی چمیزوف» (Sergey Chemezov) رئیس‌ شرکت روس تِک امروز اعلام کرد که مسکو و آنکارا هم اکنون در حال مذاکره درباره قراردادی درباره خرید سامانه موشکی اس- ۴۰۰ توسط ترکیه هستند.

مذاکره ترکیه با روسیه برای خرید سامانه اس ۴۰۰

«سرگئی چمیزوف» در این باره اعلام کرد: مذاکرات در حال انجام بوده و هم اکنون حول مسائل مالی و پرداخت هزینه در حال ادامه می باشد.

لازم به ذکر است، جنگنده سوخو-۲۴ روسیه در ۲۴ نوامبر سال ۲۰۱۵ میلادی در حال بازگشت از یک مأموریت نظامی علیه تروریست های تکفیری-صهیونیستیِ مورد حمایت محور غربی-عبری-عربی به فرودگاه «حمیمیم» در سوریه بود که با اصابت موشک هوا به هوای یک فروند جنگنده اف-۱۶ ساخت آمریکا توسط ترکیه سرنگون گردید؛ اقدامی که به گفته مسکو و به دلیل قرار داشتن این جنگنده در حریم هوایی سوریه غیر قابل قبول محسوب گردید.

درپی این حادثه روابط دو کشور برای مدت نزدیک به ۹ ماه به تنش و تقابل نیز کشیده شد. اما «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در ٢٧ ژوئن سال ٢٠١۶ در نامه­ ای رسمی به پوتین، با ابراز تأسف از سرنگونی جنگنده روس و غیرعمدی خواندن این رویداد، مراتب عمیق همدردی خود را به بستگان خلبان کشته شده ابراز داشته و از آنان تقاضای بخشش کرد؛ اقدامی که سخنگوی کاخ کرملین آن را با عنوان عذرخواهی رسمی رئیس جمهوری ترکیه از روسیه رسانه ­ای کرد.

مذاکره ترکیه با روسیه برای خرید سامانه اس ۴۰۰اسلحه Enfield SA-80 ساخت انگلیس

سلاح هجومی Enfield SA-80 ، آخرین محصول رسمی و سازمانی کارخانه انفیلد انگلستان محسوب می شود. ارتش انگلستان در دهه ۸۰ میلادی ، تصمیم به بکارگیری نسل جدیدی از سلاح های انفرادی با کالیبر کوچک و سرعت دهانه بالا گرفت. این پروژه ، با معرفی ۲ سلاح SA80IW (سلاح پیاده نظام) و SA80LSW (سلاح پوشش سبک) آغاز شد. درواقع ارتش انگلستان قصد داشت تا سلاح FAL بلژیکی با کالیبر ۶۲/۷ میلیمتر را از رده خارج کرده و از سلاحی جدید استفاده کند. در سال ۱۹۷۷ و با ورود گلوله های ۵۶/۵ میلیمتری به بازار سلاح های انفرادی ناتو ، کارخانه انفیلد یک نوع گلوله جدید با کالیبر ۱۹/۰ اینچ (۸۵/۴ میلیمتری) را آزمایش کرد. سلاحی که برای شلیک این گلوله ساخته شد ، XL65 نام گرفت.

اسلحه Enfield SA-80 ساخت انگلیس

 

اسلحه Enfield SA-80 ساخت انگلیس

XL65 حداقل در ظاهر و بصورت کلی ، بسیار شبیه به انفیلد EM-2 بود. ولی شباهت آن به سلاح AR-18 امریکایی بیشتر بود ؛ با این تفاوت که به شکل بولپاپ ساخته شده بود. با تآیید کالیبر ۵۶/۵ برای سلاح های انفرادی ناتو ، مهندسین انفیلد آن را با کالیبر ۵۶/۵ و کد XL-70 روانه مرکز تست سلاح های ناتو کردند. این سلاح ، نهایتآ توسط نیروی زمینی ارتش انگلستان پذیرفته شد و تنها در سال ۱۹۸۴ ، مورد بهینه سازی های اندکی قرار گرفت. SA-80 های اولیه (L85 و L86) ، سلاح هایی پردردسر و کمی به درد نخور بودند. نگهداری ، تعمیر و نظافت آنها بسیار زمانبر و پرهزینه بود. تااینکه در سال ۱۹۹۷ ، برنامه اصلاح L85 وارد مرحله عملی شد. برنامه بهینه سازی این سلاح ، در سال ۲۰۰۲ و توسط شرکت هکلر و کخ انجام شد. (شرکت هکلر و کخ از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۰۲ ، در تملک شرکت رویال اردنانس انگلیس بود.) از مجموع ۳۲۰ هزار قبضه L85-A1 تولید شده تا آن زمان ، ۲۰۰ هزار قبضه مورد بهینه سازی قرار گرفته و با نام L85-A2 ، به ارتش انگلیس تحویل داده شدند.البته نتیجه حاصله ، باز هم رضایت بخش نبود. چرا که در جنگ افغانستان و عراق ، معلوم شد که کماکان نمی توان دیدی خوش بینانه به این سلاح داشت. L85-A2 به احتمال قوی ، جای خود را به سلاح G36 خواهد داد. نمونه دیگر L85-A1 یعنی SA80IW با لوله ای کوتاه تر و با نام L98-A1 ظاهر شد.ولی هرگز روانه میادین جنگ نشد و تنها برای آموزش تیراندازی به سربازان مبتدی استفاده می شود. L85 سنگین و کمی بددست است. مرکز ثقل سلاح ، به قنداق نزدیک تر است تا به نوک لوله و به همین علت است که حتی شکل بولپاپ سلاح هم به حفظ تعادل و کاهش جهش لوله آن کمکی نمی کند. گلنگدن L85 از نوع چرخشی بوده و با فشار گاز باروت عمل می کند. پیستون گاز ، از نوع کورس کوتاه است و درست بالای لوله قرار می گیرد. سیلندر گاز این سلاح ، دارای یک رگلاتور ۳ حالته است ؛ حالت اول برای شلیک معمولی ، حالت دوم برای شلیک با نواخت تیر پایین تر و حالت سوم برای ایجاد حداکثر فشار گاز در لوله و پرتاب نارنجک تفنگی است. قابل ذکر است که در حالت سوم ، مسیر برگشت گاز کاملآ بسته می شود. حمال گلنگدن ، بر روی دو ریل جانبی حرکت می کند و دارای یک فنر ارتجاع جداگانه می باشد. (پیستون گاز هم دارای یک فنر ارتجاع جداگانه است.) گلنگدن هم دارای ۷ زبانه می باشد که به بدنه سلاح قفل می شوند. دستگیره گلنگدن ، به سمت چپ حمال گلنگدن وصل شده است. یکی از معایب این سلاح در مدل های اولیه ، برخورد پوکه با صورت یا بدن تیرانداز بود که در مدل L85-A2 اصلاح شد. مکانیزم ماشه این سلاح ، در قنداق آن جاسازی شده و به واسطه یک میله بلند به ماشه وصل شده است. در مدل L85-A2 ، یک مکانیزم ایجاد تآخیر در عملکرد ماشه به کار رفت که از نواخت تیر سلاح نمی کاهد. ولی باعث افزایش دقت در تیراندازی می شود.

مشخصات فنی: کالیبر: ۵۶/۵ ناتو (۲۲۳/۰ رمینگتون) مکانیزم گلنگدن: چرخشی ، مسلح شونده به وسیله فشار غیرمستقیم گاز باروت طول: ۷۸۰ میلیمتر استاندارد ، ۷۰۹ میلیمتر مدل کارابین طول لوله: ۵۱۸ میلیمتر استاندارد ، ۴۴۲ میلیمتر مدل کارابین وزن: ۴۱۳۰ گرم مدل استاندارد بدون خشاب ، ۵۰۰۰ گرم با خشاب ۳۰ تیری پر ظرفیت خشاب: ۲۰ و ۳۰ تیر نواخت تیر علمی: ۶۵۰ تیر در دقیقه برد مفید: در حدود ۵۰۰ متر

اسلحه Enfield SA-80 ساخت انگلیسموشک بالستیک SS-26 Stone

برخی از سلاح های جنگی از چنان دامنه اثری برخوردارند که می توان به آنها نام عوض کننده قاعده بازی یا game changer را داد. موشک بالستیک تاکتیکی اسکندر (SS-26 Stone در نامگذاری ناتو) یکی از این سلاح های خیره کننده است که در سال ۲۰۰۶ در روسیه توسعه یافته و در اختیار ارتش این کشور قرار گرفته است. موشک های بالستیک تاکتیکی علیه اهداف متحرک زمینی یا تجمع نیروها و ادوات در جبهه جنگ بکار می‌روند. لیکن متخصصین روسی موشک Iskander-M را بطور خاص برای از بین بردن سیستم های دفاع موشکی طراحی کرده‌اند.

موشک بالستیک SS-26 Stone

سیستم موشک بالستیک اسکندر ۹K720 به دو عدد موشک کوتاه برد مجهز شده که هرکدام می توانند به طرف هدف مجزای شلیک شوند. این سیستم قادر است اهداف متحرک را مورد حمله قرار دهد زیرا مسیر موشک در حین پرواز قابل اصلاح است. این موشک انواع مختلفی سرجنگی از قبیل سرجنگی معمولی، خوشه‌ای، ماده منفجره مرکب سوخت-هوا، سنگرکوب و پالس الکترومغناطیسی حمل می کند. حداقل برد آن ۵۰ کیلومتر و حداکثر برد ۴۰۰ کیلومتر می‌باشد. این موشک که بطور خاص برای هدف قراردادن سیستم های دفاع هوایی طراحی شده با سرعت ۶ ماخ پرواز کرده و در فاز نهایی حرکت خود مانورهای زیادی انجام داده و اجسام فریب دهنده رادار پرتاب می کند. در برخی حالات می تواند به عنوان جانشین بمباران دقیق بکار رود. آماده سازی آن برای پرتاب تنها ۱۶ دقیقه طول می کشد و موشک دوم به فاصله یک دقیقه از موشک اول قابل پرتاب است. موشک Iskander-M دارای دقتی بین ۵ تا ۷  متر است و با هر دو سیستم هدایت اینرسی یا الکترواپتیکی مجهز شده است. در حین پرواز این موشک می تواند از منابع مختلفی اطلاعات تکمیلی دریافت کرده و نسبت به اصلاح مسیر خود اقدام کند. در فاز پایانی حرکت از حسگر الکترواپتیکی برای قفل بر روی هدف استفاده می‌کند. سیستم هدایت الکترواپتیکی موشک قابلیت Self-Homing (قابلیت تعقیب و رد یابی امواج رادیویی یا رادار ایستگاه فرستنده توسط موشک) را به آن می دهد. موشک می تواند تصویر منطقه یا هدف را گرفته و روی آن قفل کند و با سرعت سوپر سونیک آن را مورد هدف قرار دهد. موشک در پرواز مسیر را بصورت شبه بالستیک طی می کند و با انجام دادن مانورهای گریز از مرکز و حرکت زیگ زاگی می تواند در هر سپر موشکی نفوذ کند. در فاز های نهای نیز می تواند از خود هدف های جعلی برای سیستم دفاعی دشمن تولید کند. این موشک هرگز از خود همانند سایر موشک ها فشار هوا(جو حول موشک) یا خط سیر باقی نمی گذارد. اسکندر دقت، برد و قابلیت اطمینان زیادی از خود بروز داده که روش های مشابه هدف گیری نتوانسته اند به آن دست یابند. بمباران هوای یا موشک های کروز هیچ یک قابلیت اسکندر را ندارند که با سپرهای دفاع هوایی پیشرفته امروزی درگیر شوند.

موشک بالستیک SS-26 Stone

اسکندر طراحی شده تا در تهدید های خطرناک و مواقع حساس به سرعت در حد کوتاه برد بصورت تاکتیکی عمل کند. همچنین قابلیتهای موشک های برد بلند را در خود داشته باشد. در واقع بیشتر برای این طراحی شده تا واحد های دشمن که قصد جنگ دارند را نابود کند و قابلیت اتش روی دشمن بصورت اقدام متقابل را دارد. دیگر ویژگی مهم این موشک تصحیح خطا و هدف در هنگام شلیک و حرکت بصورت هدف است که آن را مطمئن تر می کند. حرکت مداوم و غیر مشخص لانچر، محاسبات حرکت روی موشک و هوشمند بودن نیز ار دیگر ویژگی های این موشک است. در سال ۲۰۰۷ اسکندر K که بصورت کروز می باشد تست شد. انواع ورژنها: Iskander-M: مخصوص نیروهای ویژه روسیه در برد ۴۰۰-۵۰۰km. دقت ۵-۷m Iskander-E: ورژن صادراتی که بطور ویژه ای برروی آن محدودیت های تکنولوژیکی برقرار شده. برد ۲۸۰km دقت ۳۰-۷۰m Iskander-K : عملکردی مشابه کروز دارد و برد آن ۵۰۰km است کاربری ها و جنگها: بر طبق گزارشات مرکز تحلیل استراتژی مسکو Iskander-M در جنگ با گرجستان در سال ۲۰۰۸ تست شده است. در این تست موشک تاثیر بالای خود را در تخریب اهداف و زیر ساخت ها نشان داده است. گزارشات از منابع حاکی از آن است که اسکندر ضربات هولناکی با دقت بالا به گردان های تانک گرجستان در Gori وارد کرده است. یک موشک اسکندر نیز با دقت بالا به انبار مهمات گرجستان اصابت کرده که بر اثر انفجار اسیب های زیادی به گردانهای تانک مجاور وارد شده است. مقامات روسی تائید رسمی در باره استفاده اسکندر نکرده اند اما گزارشهای حاکی از آن است که خسارات فراوانی این موشک وارد کرده و از خطرناک ترین، دقیقترین موشک ها است. طبق ادعای مقامات نظامی روسیه در برابر موشک اسکندر هیچ دفاع قابل توجهی در میان تسلیحات غربی وجود ندارد و شکار این موشک تقریبا غیرممکن است. ظاهرا در  جنگ ۲۰۰۸ روسیه از این موشک بر علیه اهدافی در خاک گرجستان استفاده کرده و در یک مورد اصابت یکی از این موشکها باعث نابودی ۲۸ تانک ارتش گرجستان در یک مکان شده است. بررسی دولت هلند حاکی از آن است که یک خبرنگار این کشور در جنگ به وسیله سر جنگی ضد نفر این موشک کشته شده است. کاربران: احتمال دارد که بلاروس دارای این موشک باشد قرارداد صادرات این موشک به سوریه بسته شده و ممکن است در آینده نزدیک این موشک هولناک را در ارتش این کشور مشاهده کنیم. البته خبر های از علاقه امارات برای در اختیار گرفتن این موشک وجود دارد. در آینده نزدیک احتمال بودن این موشک در امارات متحده عربی وجود دارد. اجزاء سیستم موشک ها: وسیله حمل کننده موشک و بار کننده آن روی لانچر(کامیون ماز) وسیله فرمان دهی و پرسنل(کامیون شش چرخ کاماز) وسیله ایستگاه آماده سازی اطلاعات (کامیون شش چرخ کاماز) وسیله تعمیر و نگهداری(کامیون شش چرخ کاماز) وسیله نقلیه پشتیبانی (کامیون شش چرخ کاماز) مجموعه تجهیزات مهمات مجموعه تجهیزات آموزشی و تست TEL و CSV مجموعه اهدافی که می تواند آنها رو مورد اصابت قرار دهد: سلاحهای آتش دشمن( سیستمهای موشکی، لانچرهای راکت، توپخانه ها) سلاحهای دفاع موشکی و هوایی(به ویژه ایستگاهی) هواپیماهاو بالگردهای داخل فرودگاه پست های فرماندهی و گره های ارتباطی نیروهای که در نواحی متمرکز قرار دارند. امکانات و زیرساختهای حساس غیرنظامی سیستمهای موشکی معادل: MGM-52 Lance ،Pluton ،Oka ،Tochka ،MGM-140B/E ATACMS ،LORA

موشک بالستیک SS-26 Stoneتانک سنگین وزن ۲۷۹ روسیه

در سال ۱۹۵۷ میلادی کارخانه تانک سازی کاوروف واقع در لنین گراد روسیه به سرپرستی مهندس ترویانف.ل.س دست به طراحی نمونه تانک سنگین وزنی با نام پروژه ۲۷۹ زدند.

تانک سنگین وزن ۲۷۹ روسیه

از این نوع تانک فقط یک نمونه توسط کارخانه سازنده ساخته شده است که مشخصات جالبی دارد و خواندن و دانستن این مقاله جالب می باشد. کارشناسان روسی در طراحی بدنه این تانک سعی خود را کرده بودند که بدنه به شکلی باشد که برخورد گلوله های توپهای ضد تانک و انفجار مینهای ضد تانک را بخوبی از خود دفع کند آنها برای این منظور بدنه را بصورت شکل هندسی بیضی و با خمش و شیب مناسب وزره قوی طراحی و ساخته بودند بطوری که در طراحی این تانک مشکلات دفاع از زره بدنه و عبور از موانع تقریبا” حل گردیده بود. کارشناسان کارخانه کاوروف در روی برجک تانک توپ ۱۳۰ میلی متری مدل М-۶۵ و با ذخیره ۲۴ گلوله را مونتاژ کرده بودند و برای دفاع بیشتر از تانک مسلسل پرقدرتKPVT  با کالیبر۱۴,۵ میلی متری با ۳۰۰ فشنگ را در روی برجک تانک و در کنار لوله توپ تانک مونتاژ کرده بودند آنان همچنین با افزودن سیستم کنترل آتش و مسلح سازی نیمه اتوماتیک توپ شلیک گلوله های توپ را برای خدمه تانک آسان کرده بودند. برای شلیک و هدف گیری دقیق توپچی به سوی اهدافش در داخل تانک دستگاه هدفگیری استریوسکوپ مدل TPD-2C را مونتاژ کرده بودند.

کارشناسان در طراحی تانک دستگاه نشانه روی فروسرخ برای جنگ و در گیری عملیات در هنگام شب در روی آن مونتاژ کرده بودند، در تانک سیستم تهویه هوای برای خارج کردن گاز ناشی از شلیک گلوله های توپ نصب شده بود که راحتی خدمه تانک بیشتر گریده بود. برای قدرت پیشرانه تانک مزبور دونوع موتور در نظر گرفته بودند یکی موتور ۱۶ سیلندر دیزل با نام DG-1000 گردیده بود که در دور ۲۵۰۰ در دقیقه نیروی ۹۵۰ اسب بخار تولید میکرد و دیگری موتور ۱۶ سیلندر دیزل  ۲DG-8M در نظر گرفته بودند که در ۲۴۰۰ دور در دقیقه ۱۰۰۰ اسب بخار تولید میکرد.   در این تانک فاصله مابین بدنه زیرین تانک و زمین باقی نمانده بود چون تانک مجهز به چهار شنی گردیده بود با این روش ساخت تانک او براحتی و به نرمی می توانست در زمینهای ناهموار و برفی حرکت کند، البته این طراحی هم مشکلات فنی در ساخت و در کم کردن ارتفاع تانک برای طراحان بوجود آورده بود که گریز از آن غیر ممکن بود. مشکلات فنی در طراحی این نمونه تانک یکی حرکت در حال دور زدن و دیگری وزن زیادش بود که نسبت به تانکهای با دو شنی این تانک ضعیفتر و سنگین تر بود و تعمیرات فنی و پشتیبانی آن هم بسیار سخت بود.

در ماه ژوئن سال ۱۹۶۰ میلادی اولین بار نمایش حرکت این تانک را در میدان نظامی معروف “کاپوسیتن یار” و در مقابل رئیس جمهور وقت اتحاد شوروی نیکیتا خروشچف نمایش داده شد که با مخالفت فرمانده هان ارتش سرخ روبرو گردید و پس از این پروژه خروشچف دستور داد که هیچگونه تانکی با وزن بیش از۳۷ طراحی و ساخته و در یگانهای ارتشی قرار نگیرد که با این دستور خط بطلانی بر روی تولید تانک پروژه ۲۷۹ برای همیشه کشیده شد. نمونه تانک پروژه ۲۷۹ در موزه تانک و تکنولوژی کوبینسکی روسیه نگه داری می شود که هر بیننده ای به تماشای آن می ایستد و این تانک سمبل تاریخی برای تکنولوژی طراحی و ساخت و تولید تانک در کشور روسیه گردیده است.

مشخصات تانک سنگین وزن ۲۷۹ روسیه به شرح زیر می باشد: –    خدمه(نفر): ۴ –    طول (م م): ۱۰۲۳۸ –    عرض (م م): ۳۴۰۰ –    ارتفاع (م م): ۲۴۷۵ –    قدرت موتور(اسب بخار): . ۹۵۰…۱۰۰۰ –    برد عملیاتی(کیلومتر): ۲۵۰ –    وزن (تن): ۶۰ –    سرعت (کیلومتر/ساعت): ۵۵ –    ضخامت زره بدنه(م م ): ۲۶۹ –    ضخامت زره برجک(م م ): ۳۰۵ –    عبور از موانع با ارتفاع(متر): ۱,۲

مترجم : دکتر حمید فرامرز پور

تانک سنگین وزن ۲۷۹ روسیهموشک بالستیک قاره پیما DF-41 چین

کارشناسان نظامی آمریکا بیشتر نگران موشک بالستیک قاره پیما DF-41 چین هستند.

ریچارد فیشر عضو ارشد مرکز ارزیابی و استراتژی بین المللی آمریکا در این زمینه گفت: با توجه به تعداد آزمایش هایی که بر روی این نوع موشک صورت گرفته، استقرار آن در سال ۲۰۱۶ در پایگاه های موشکی نیروی هوایی ارتش خلق چین از سوی پکن دور از انتظار نیست.

موشک بالستیک قاره پیما DF-41 چین

این موشک که با برد تخمینی ۹ هزار مایل (حدود ۱۴۵۰۰ کیلومتر) و برای اولین بار در زرادخانه پکن به کلاهک هسته ای مجهز شده، قادر است از سراسر خاک چین، هر نقطه ای در آمریکا را مورد هدف قرار دهد؛ این نوع موشک به سیلو محدود نبوده و به طور سیار نیز قابل پرتاب است.

فیشر افزود: تا سال ۲۰۰۸ اعتقاد بر این بود که چین تنها ۲۰ کلاهک هسته ای دارد اما در حال حاضر این میزان بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلاهک تخمین زده می شود.

این تعداد در مقایسه با کلاهک های هسته ای آمریکا که تعدادشان ۴۷۶۰ کلاهک تخمین زده می شود، بسیار ناچیز است.

ارتش چین در سال های اخیر تجهیزات نظامی پیشرفته ای تولید کرده که از آن جمله می توان به موشک کشنده DF-21D و موشک DF-26 با توانایی حمل کلاهک هسته ای اشاره کرد.

ارتش چین همچنین در حال توسعه نسل پنجم جنگنده های J- 20 است که تا سال ۲۰۱۷ در اختیار نیروی هوایی این کشور قرار می گیرد.

پکن به دنبال حضور نیروهای نظامی و کشتی های گشت زنی آمریکا در دریای جنوبی چین، توسعه تجهیزات نظامی را در دستور کار قرار داده است.

موشک بالستیک قاره پیما DF-41 چینچین از نگاه گردشگری

تقریبا می توان گفت که هیچکسی نیست که چیزی راجع به چین نداند، شهرت و آوازه ی این کشور بزرگ به قدری زیاد است که تقریبا همه ی مردم دنیا یک حداقل اطلاعاتی راجع به آن دارند، چین که پرجمعیت ترین کشور دنیا و سومین کشور وسیع دنیا است از سابقه تاریخی بسیار کهن و غنی برخوردر می باشد، کشور چین که در اکثر شاخص ها در مقام های اول قرار دارد در زمینه صنعت توریسم نیز به همین شکل است و یکی از موفقترین کشورها در صنعت توریسم به شمار می رود.

گردشگری چین

شاید در میان تورهای مختلف آسیایی که در ایران به وسیله ی آژانس های مسافرتی مختلف ارائه می شود، تور چین از آنچنان محبوبیتی برخوردار نباشد اما با این وجود  چین در شمار توریستی ترین کشورهای دنیا قرار دارد و طی دهه ی اخیر در ایران نیز طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است، یکی از مهمترین شهرهای توریستی چین گوانگجو می باشد، این شهر که بیشتر به واسطه ی بازارها و مراکز خریدش مورد توجه قرار گرفته است همواره میزبان صدهاهزار توریست از سرتاسر دنیا بوده است.

سفر به چین با تور گوانجو

شهر گوانگجو چین

گوانجو سومین شهر بزرگ چین که بعد از پکن و شانگهای می باشد، این شهر سرسبز و تاریخی که در جنوب چین واقع شده بزرگترین قطب اقتصادی چین به شمار می رود. این شهر که روزی مرکز فرماندهی پادشاهی گوانگ بوده امروز مرکز فرماندهی بازار جهان شده است و حجم بسیار زیادی از معاملات از خرید و فروش های کوچک بازاری گرفته تا معامله های بزرگ تجاری در این شهر اتفاق می افتد، اگر اهل خرید هستید تور گوانجو می تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد، در بازارهای گوانجو تقریبا هر چیزی از شیر مرغ گرفته تا جون آدمیزاد در این بازارها یافت می شود.

چین از نگاه گردشگریدیدار همسر بشار اسد با کودکان جنگ زده

اسما اسد، همسر بشار اسد با کودکان یتیم سوری که والدین خود را در جنگ سوریه از دست داده اند، دیدار کرد.

دیدار همسر بشار اسد با کودکان جنگ زده

 

دیدار همسر بشار اسد با کودکان جنگ زده

دیدار همسر بشار اسد با کودکان جنگ زدهپس سوز چیست

تاریخچه تاریخچه تکامل پس سوزها به جنگ جهانی دوم باز میگردد زمانی که مهندسان المانی وامریکایی ودیگر کشور ها به دنبال راههایی برای افزایش رانش موتور های جت بدون افزایش وزن بودند.امریکایی ها نخستین موتور دارای پس سوز خود رادر سال های ۱۹۴۳ ازمایش کردند وبا گذشت شش دهه از ان زمان هنوز هم پس سوز ها درجدیدترین نسل جنگنده های امریکایی به چشم می خورند.البته این جنگنده ها بدون پس سوز هم می توانند به سرعت های مافوق صوت دست یابند اما برای انجام مانورهای بحرانی هنوز هم از پس سوز استفاده می شود.یک موتور جت معمولی تنها نیمی از اکسیژنی که می سوزاند را مصرف می کند بنابر این حجم زیادی از انرزی بالقوه بدون مصرف باقی می ماند.پس سوز در واقع یک امتداد بلند در قسمت عقبی موتور است که حجم زیادی از اکسیزن باقیمانده را با سوخت جت وارد شده به خروجی پرسرعت از توربین موتور مخلوط می کند واین مخلوط را می سوزاند .شعله حاصل از این احتراق از طریق یک خروجی در عقب موتور به بیرون رانده شده ورانش بیشتری تولید می‌شود.

این درحالی است که در جنگنده های روز امد این میزانبه ۴۰تا۷۰درصدمی رسد .اما استفاده از پس سوز با محدودیتهایی نیز روبه رواست چراکه با به کار گیری ان مصرف سوخت تا سه برابر افزایش می یابد وبنابر این خلبانان نمی توانند به مدت زیادی از ان استفاده کنند.اگر چه طرح کلی پس سوز ساده است ولی اشفتگی های بسیار حساس ان مشکلات بسیاری رابرای طراحان ایجاد میکند .حفظ یک شعله ثابت وپیوسته نخستین چالش است چراکه احتراق باید در داخل هوایی که با اهنگ چند صد پابر ثانیه از توربین وارد پس سوز می شود انجام شود. سوخت وارد یک سری لوله کوچک (۱۰یابیشتر)می شود که یک حلقه رادر اطراف موتور تشکیل می دهند .سوخت از صدها سوراخ ریز روی لوله ها وارد جریان هوا می شود ومعمولا به وسیله یک طرح جرقه زنی الکتریکی کوپک محترق می‌شود.

فرایند احتراق در پس سوزها هنوز جزو فناوریهای محرمانه تلقی می شود.پس سوز به گونه ای طراحی می شود که شعله در راستای محور ان جریان یابد .تعیین دقیق محل لوله های تزریق سوخت وسامانه ایجاد احتراق در نقطه پایانی بخش جلویی لوله جت (یک لوله چهر تا پنج پایی در عقب موتور) باعث میشود یک ناحیه پایدار وثابت در داخل جریان هوایی که مخلوط هوا وسوخت را در بر دارد تشکیل شود.

این جریان پایدار تضمین می کند که شعله به سرعت ایجاد می شود ودر یک نقطه ثابت می سوزد.اگر شعله به اطراف حرکت کند نوساناتی ایجاد می کند که ممکن است در نهایت سبب ایجاد احتراق در داخل لوله جت ویا صدمه دیدن نازل خروجی شود. طراحان تدبیری می اندیشیند که مطمئن شوند شعله ها در محل وزمان مناسب قرار داشته باشند وتمامی سوختی که در داخل پس سوز جریان می یابد مصرف شود .یک مشکل دیگر اتخاذ تدبیری است برای خنک سازی لوله جت فلزی در دماهای بالای داخل پس سوز که گاهی به ۳۰۰۰درجه فارنهایت می‌رسد.

سوخت خنکی که از لوله های واقع در بالای پس سوز عبور می نماید قسمتی از گرما راجذب می کند.موتورهای توربینی جدیدتر یک جریان هوای سرد راازطریق یک حلقه دراطراف موتور عبور میدهند.این هوای سرد از محفظه احتراق نیز می گذرد.در ارتفاعات بالا دما زیر صفر درجه است وجریان هوای سرد در داخل لوله پس سوز از ان در برابر شعله خروجی محافظت میکند. وقتی جریان خروجی به عقب می رود نازل موتور بازتر می شودتا حجم بیشتری از گازهای داغ رادربرگیردواز افزایش فشار در داخل موتور جلوگیری کند.مهندسان خاطر نشان می سازند که یکی از مشکلات این ترکیب وجود تضاد بین مواد خوب برای احتراق ومواد خوب برای پنهان کاری است .یعنی موادی که برای احتراق مناسب هستند معمولا با خواص پنهان کاری ساز گار نیستند .از سوی دیگر با به کار گیری پس سوز قسمت اگزوز(خروجی)موتور باز تر می شود وبنابر این تشعشعات وبازتاب راداری افزایش می یابد چرا که امواج راداری بیشتری وارد خروجی می شوند وامواج راداری بیشتری نیز توسط ان انعکاس می یابند .بنابر این حتی اگر پس سوز روشن نباشد میزان علایم راداری افزایش می‌یابد.

پنهان کردن تشعشعات فروسرخ یک پس سوز روشن تقریبا غیر ممکن است وبنابر این جنگنده های پنهان کاری همچون بی -۲واف-۱۱۷از این ساز وکار استفاده نمی کنند البته استفاده از یک موتور توربوفن که مواد سرد راباگازهای خروجی توربین مخلوط کند تا حدودی به کاهش ای علایم کمک میکند گرچه ممکن است مشکل تشعشعات فروسرخ در جنگنده های اینده حل شود .یکی از رهکارهای پیش بینی شده قرار دادن پس سوز در داخل بدنه وخنک کردن ان با هوای کنار گذر است .مهندسان همچنین در حال بررسی موادی هستند که گرما راجذب می کنند(مثل سرامیک های گرمایی شاتل فضایی).اما (دست کم درحال حاضر)هیچ راهی برای مخفی سازی کامل توده هوای گرمی که از عقب یک جنگنده بیرون می رود وجود ندارد وتنها راه حفظ پنهان کتری کاهش میزان وابستگی به پس سوز است.برای نمونه جنگنده اف-۲۲ می تواند بدون روشن کردن پس سوز به ۱/۵برابر سرعت صوت دست یابد.مهندسان صنعت هوانوردی عقیده دارند که فناوری پس سوزها در قرن بیست ویکم همچنان مورد استفاده قرارخواهد گرفت .اگرچه پرواز از روی ناو هواپیمابر معمول ترین کاربرد پس سوز است سرعت بیشتر حاصل از به کارگیری ان نیز می تواند در جریان رزمهای هوایی کارساز باشد.تازمانی که خلبانان نظامی به نیروی رانش بیشتر نیاز داشته باشند پس سوز ها هم به عنوان یک راه حل احتمالی وجود خواهند داشت.

دانشنامه دفاعی (آنتی داعش)

پس سوز چیستانواع مختلف اسلحه کلاشینکف

نام کلاشینکف را می توان از جمله اسامی دانست که تقریبا اکثر مردم جهان با آن آشنایی دارند؛ از روستاییانی در آفریقا بدون آب و برق و سواد تا افرادی که در آسمانخراش های شهر نیویورک آمریکا زندگی می کنند. برای همه آنها، این سلاح افسانه ای نامی آشنا است اما کسی به درستی نمی داند دقیقا چند قبضه از این سلاح و مدل های زیر مجموعه آن تولید شده است.

تقریبا در هر کشوری از جهان ردی ملموس از این سلاح دیده می شود و در اکثر جنگ های نیمه دوم قرن بیستم، این سلاح حضوری پر رنگ و غیر قابل انکار داشته است. سادگی عملکرد، مقاومت در برابر شرایط سخت محیطی و قدرت بازدارندگی مناسب همه از جمله نکات مثبت این سلاح است که تقریبا تمامی کارشناسان نظامی در جهان بر روی آن اتفاق نظر دارند. در جریان جنگ تحمیلی ۸ ساله بر علیه کشور ما نیز این سلاح در دست هر دو طرف وجود داشت و اطمینان پذیری خود را به اثبات رساند.

 

اگرچه دقیقا مشخص نیست تا به امروز که چندین قبضه از این سلاح و نمونه های گوناگون آن تولید شده اما انواع مختلفی از این سلاح در کشورهای گوناگون به صورت قانونی و غیرقانونی در حال تولید است و با اینکه معرفی تمامی مدل های کلاشینکوف در یک مطلب امری ناممکن است، اما قصد داریم تا شما را با سلاح های سری AK ساخت روسیه آشنا کنیم.

AK-47

اولین مدل از خانواده سلاح های سری کلاشینکوف AK 47 است. یک سلاح هجومی با خشاب ۳۰ تیری که توسط میخائیل کلاشینکوف طراحی و ساخته شد. تولید انبوه این سلاح در دهه ۱۹۵۰ میلادی آغاز شده و تا به امروز نیز سلاح های تولید شده از این مدل همچنان در خدمت هستند.

 

این سلاح از یک مکانیزم گلنگدن چرخشی و نیروی گاز باروت برای فعال کردن آن استفاده می کند. این سلاح از گلوله های کالیبر ۳۹*۷٫۶۲ میلی متری استفاده کرده و دارای سه وضعیت آتش ضامن، تک تیر و رگبار است. جنس بدنه این سلاح از فولاد و بخش های دیگر آن از چوب است. قنداق این سلاح نیز در دو مدل ثابت و تاشو نیز عرضه شده است.

 

AK-47

 

وزن این سلاح بدون خشاب ۳ کیلو و ۴۷۰ گرم و طول آن ۸۸۰ میلی متر است. نواخت تیر این سلاح در حدود ۶۰۰ گلوله در دقیقه و برد موثر آن در حدود ۳۰۰ متر است. سرعت دهانه گلوله های این سلاح در حدود ۷۱۵ متر بر ثانیه است. بر روی سلاح یک سایت هدف گیری آهنی وجود دارد که می توان آن را برای شلیک تا فاصله ۸۰۰ متری نیز تنظیم کرد.

در بحث خشاب، به غیر از مدل ۳۰ تیری، گونه های ۵، ۱۰، ۲۰، ۴۰، ۷۵ و ۱۰۰ تیری آن نیز موجود است.

AKM

در اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی مدل ارتقاء یافته از AK 47 به ارتش شوروی سابق تحویل شد. در این مدل طراحان روسی بسیار مشکلات نمونه اولیه را حل کرده و در حقیقت این نمونه از خانواده کلاشینکوف بیش از هر نمونه دیگر تولید شده و در نقاط مختلف جهان به کار رفته است. مدل های زیر مجوعه ای از سری AKM نیز تولید شد که در این زیر مجموعه ها ارتقاهایی به منظور نصب تجهیزات اپتیکی بود.

 

انواع مختلف اسلحه کلاشینکف

AKM

 

تغییری در کالیبر یا مکانیزم سلاح به نسبت نمونه قبلی ایجاد نشد اما در این گونه جدید اطمینان پذیری نسبت مدل قبلی افزایش یافته، وزن در حدود یک کیلوگرم کاهش یافته و دقت برای شلیک در حالت رگبار افزایش یافت. این مدل از سری کلاش در تیراژی بیش از ۱۰ میلیون قبضه تولید شده و به اکثر متحدین شوروی سابق صادر شد.

AK-74

با شروع جنگ ویتنام، کارشناسان روسی با سلاح ام ۱۶ و فشنگ های ۵٫۵۶ میلی متری آشنا شدند. طراحان سلاح در شوروی سابق به این نتیجه رسیدند که نیاز به ارتقایی بر روی AK 47 و AKM دارند. یکی از بزرگترین مشکلات در مدل قبلی عدم کنترل پذیری مناسب در زمان شلیک رگباری بود. در عین حال تجربه جنگ ویتنام ثابت کرد که گلوله های ۷٫۶۲ روسی با وجود قدرت نفوذ بالا در اجسام سخت، در هنگام برخورد به بافت انسانی مسیر مستقیمی را طی کرده و در صورت عدم هدف گیری مناسب به سمت اعضای حساس بدن احتمال زنده ماندن هدف بسیار بالا خواهد بود.

 

انواع مختلف اسلحه کلاشینکف

AK-74

 

طراحان شوروی سابق در سلاح جدید کالیبر را به ۳۹*۵٫۴۵ میلی متر تغییر دادند. مطلعات انجام شده بر روی این گلوله نشان داد که با استفاده از این گلوله سبک تر سرعت دهانه افزایش یافته و همچنین این گلوله خسارت بسیار بیشتری بر روی بافت انسانی دارد. کنترل پذیری و دقت در AK 74 شدیدا خصوصا در حالت شلیک رگبار به نسبت مدلهای قدیمی تر افزایش یافت.در عین حال شعله پوش نیز نسبت به مدل های قبلی تغییر کرد.

این سلاح در حدود ۳ کیلوگرم وزن بدون خشاب، ۹۴۳ میلی متر طول، نواخت تیر ۶۵۰ گلوله در دقیقه و سرعت دهانه گلوله ۹۰۰ متر بر ثانیه و برد موثری در حدود ۵۰۰ متر دارد. یک نکته جالب درباره این سلاح اینکه بر اساس ادعای رییس وقت سازمان اطلاعات پاکستان، در جریان اشغال افغانستان توسط شوروی سابق، سازمان سیا ۵ هزار دلار به مجاهدین پرداخت کرد تا برای اولین بار یک قبضه از این سلاح را که توسط مبارزین افغانی به غنیمت گرفته شده بود به دست آورد.

این سلاح از اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی وارد خدمت ارتش شوروی شده و جنگ افغانستان اولین تجربه رزمی آن به شمار می رفت. یکی از مدلهای موفق و محبوبی که بر اساس AK-74 توسعه یافته است  AKS-74U است. یک اسلحه کوچک شده یا اصطلاحا “کارابین” که بر اساس آ کا ۷۴ برای نیروهای مخصوص و خدمه بالگردها و خودروهای زرهی توسعه یافت. این مدل ۲ کیلو و ۷۰۰ گرم وزن داشته و ۷۳۵ میلی متر طول دارد.

 

اسلحه کلاشینکف

AKS-74U

اسلحه کلاشینکف

AK-74M

 

در سال ۱۹۹۱ کمپانی روسی ایزماش که تولید عمده سلاح های سری کلاش را بر عهده دارد تولید انبوه مدل AK-74M را به عنوان سلاح سازمانی جدید ارتش شوروی سابق آغاز کرد. این مدل جدیدتر سلاحی با قطعاتی از جنس پلیمر بوده و فلزهای سبک تری در ساخت آن به کار رفته بود و در عین حال نصب تجهیزات جانبی مثل انواع دوربین و نارنجک اندازها بر روی آن ساده تر انجام می شد.

سری AK-100؛ ورود کلاشینکف به قرن بیست و یکم

در سالهای بعد از فروپاشی شوروی سابق چندین مدل از سلاح های خانواده AK توسعه پیدا کردند که به عنوان خانواده AK-100 شناخته می شوند. در حقیقت پایه این مدل ها همان AK-47M بوده که با تغییراتی نیز برای بهبود عملکرد عرضه شده است. هدف عمده روسیه از تولید این سری از سلاح ها بازار صادرات بوده و البته تعدادی از سلاح تولید شده در این سری به برخی از واحدهای خاصی از نیروی های نظامی و انتظامی روسیه نیز تحویل شده است اما همچنان AK-74M به عنوان سلاح سازمانی نیروهای مسلح فدارسیون روسیه شناخته می شود.

AK-101 و AK-102

دو عضو اول سری آ کا ۱۰۰ روسی در حقیقت تا حد زیادی شبیه به هم هستند. AK-101 سلاحی بر اساس طراحی سری AK-74 است اما با این تفاوت که این سلاح از فشنگ های کالیبر ۴۵*۵٫۵۶ میلی متر که استاندارد ناتو است استفاده می کند. بخش های عمده این دو سلاح از جنس پلیمر بوده و با قنداق های تاشو به بازار عرضه شده است. وزن AK-101 3 کیلو و ۶۰۰ گرم، طول آن ۹۴۳ میلی متر و سرعت دهانه گلوله در آن ۹۱۰ متر بر ثانیه و نواخت تیر آن ۶۰۰ گلوله در دقیقه است. این سلاح به ارمنستان، فیجی و ارگوئه صادر شده است.

 

اسلحه کلاشینکف

AK-101 در بالا و AK-102 در پایین

 

مدل AK-102 در حقیقت گونه کارابین و کوچک تر شده از AK-101 است که با همان کالیبر ۵٫۵۶ میلی متر مسلح می شود. این سلاح ۳ کیلوگرم وزن داشته و ۸۲۴ میلی متر طول دارد.سرعت دهانه گلوله در این سلاح ۸۵۰ متر در ثانیه و برد موثر آن ۵۰۰ متر و نواخت تیر آن نیز ۶۰۰ گلوله در دقیقه است. هر دو مدل این سلاح با ریل های مخصوص نصب سریع انواع سامانه های اپتیکی مجهز شده است.

AK-103 و AK-104

سلاح های بعدی در سری آ کا ۱۰۰ دو اسلحه AK-103 و AK-104 هستند. در این مدل روسها دوباره به طرف کالیبر معروف ۳۹*۷٫۶۲ میلی متر رفته و از آن در این دو سلاح بهره بردند. دوباره پایه طراحی بر اساس AK-74M قرار دارد و عمده بدنه سلاح از جنس پلیمر و قطعات پلاستیکی ساخته شده است.

AK-103 وزنی در حدود ۳ کیلو و ۶۰۰ گرم داشته و طول آن ۹۴۳ میلی متر است. نواخت تیر آن ۶۰۰ گلوله در دقیقه و سرعت دهانه گلوله در آن ۷۱۵ متر بر ثانیه است. برد موثر آن در حدود ۵۰۰ متر است. این سلاح در بازار صادرات نیز حضور داشته و به هندوستان، لیبی و عربستان صادر شده است. ونزوئلا خط تولید این سلاح را از روسیه خریداری کرده است و از آن به عنوان سلاح سازمانی ارتش خود استفاده می کند.

 

اسلحه کلاشینکف

AK-103 در بالا و AK-104 در پایین

 

مدل AK-104 در حقیقت مدل کارابین AK-103 است که با وزنی در حدود سه کیلو و ۲۰۰ گرم، طول ۸۲۴ میلی متر و نواخت تیر ۶۰۰ گلوله و سرعت دهانه ۶۵۰ متر بر ثانیه به بازار عرضه شده است. این مدل از سلاح در ونزوئلا در کنار AK-103 تولید می شود. برخی از نیروهای ضد تروریست در سوریه نیز به این سلاح مجهز شده اند.

AK-105

این کارابین کوچک در اصل برای جایگزینی با AKS-74U توسعه یافته است و در طراحی و مکانیزم تقریبا به مانند AK-1013 و AK-104 است. تنها تفاوت عمده کالیبر این سلاح است که با فشنگ های ۳۹*۵٫۴۵ میلی متری مسلح می شود. این سلاح در بخشهایی از ارتش روسیه و نیروهای امنیتی وزارت کشور روسیه وارد خدمت شده و به ارمنستان نیز صادر شده است.

اسلحه کلاشینکف

AK-105

 

وزن این سلاح ۳ کیلو و ۲۰۰ گرم، طول آن ۸۲۴ میلی متر، نواخت تیر آن ۶۰۰ گلوله در دقیقه و سرعت دهانه آن ۸۴۰ متر بر ثانیه است. برد موثر آن ۵۰۰ متر بوده و قابلیت نصب انواع سامانه های اپتیکی نیز بر روی آن وجود دارد.

AK-107، AK-108 و AK-109

در شوروی سابق بحث طراحی سلاحی با مکانیزمی برای کاهش دادن اثر منفی انرژی حاصل از لگد سلاح در هنگام تیراندازی مطرح بوده و چندین نمونه سلاح نیز بر این اساس ساخته شده اند که البته از سری کلاشینکف نیستند. AEK-971 یکی از این سلاح ها بود که به صورت محدود به نیروهای امنیتی و نظامی شوروی نیز تحویل شده و در جنگ دوم چچن نیز توسط نیروهای روسی مورد استفاده قرار گرفته است.

 

اسلحه کلاشینکف

AK-107

 

اساس این مکانیزم برگشت دادن بخش زیادی از نیروی حاصل از شلیک گلوله به سمت سر لوله سلاح است تا از این روش سلاح کنترل پذیرتری ساخته شود.

در سه سلاح مورد نظر در خانواده AK از این مکانیزم بهره گرفته شده و در نتیجه و بر اساس آزمایشات انجام شده این سلاح بسیار کنترل پذیر بوده و شاید بتوان این سه سلاح را کنترل پذیرترین اعضای سری AK دانست. این سلاح به غیر از حالت شلیک تک تیر و رگبار قابلیت شلیک در حالت سه تیر را نیز دارد.

 

اسلحه کلاشینکف

AK-108 AK-109

 

تفاوت اصلی این سه مدل در کالیبر مورد استفاده آنهاست که برای AK-107 فشنگ های کالیبر ۳۹*۵٫۴۵ میلی متر، برای AK-108 فشنگ های کالیبر ۴۵*۵٫۵۶ میلی متر و برای AK-109 از فشنگ های ۳۹*۷٫۶۲ میلی متری استفاده می شود. وزن این سلاح ۳ کیلو و ۸۰۰ گرم، طول آن ۹۴۳ میلی متر و نواخت تیر آن بین ۸۵۰ الی ۹۰۰ گلوله در دقیقه است.

AK-12

اما به آخرین سلاح هجومی از سری مشهور AK یعنی AK-12 می رسیم که رسما به عنوان AK-200 هم شناخته می شود. این سلاح در حال حاضر در حال رقابت با یک گونه به روز شده از سلاح AEK-971 برای ورود به خدمت در ارتش روسیه است. سلاح جدید از نظر ظاهری تا حد زیادی همچنان شکل کلی خود را حفظ کرده است. در بخش قنداق تفاوت هایی دیده می شود و اندازه این بخش با توجه به نیاز کاربر تغییر می کند.

این اسلحه دارای ۴ حالت کنترل آتش ضامن، تک تیر، ۳ تیر و شلیک رگبار است. برگه ناظم آتش نیز در این سلاح در بالای قبضه و در نزدیک دست کاربر شبیه به برگه ناظم اسلحه G-3 از لحاظ دسترسی تیرانداز طراحی و ساخته شده است.

 

اسلحه کلاشینکف

AK-12

 

یکی از قابلیت های خاص AK-12 بحث توانایی تغییر دادن لوله و کالیبر این سلاح در میدان نبرد است. این قابلیت چند سالی است که در برخی از سلاح های هجومی پیشرفته غربی دیده می شود. در حال حاضر روسها چندین نوع کالیبر را برای این سلاح پیشنهاد دادند که از جمله آنها می توان به ۵٫۵۴ ، ۵٫۵۶ و ۷٫۶۲ میلی متر اشاره کرد. برخی از گزارش ها حکایت از این دارد که روسها کار بر روی ایجاد توانایی شلیک گلوله های کالیبر ۶٫۵ میلی متر و حتی گلوله های سنگین ۵۱*۷٫۶۲ میلی متر و حتی نمونه شات گان این سلاح را نیز در دست توسعه دارند.

به صورت استاندارد انواع ریل های مخصوص سامانه های اپتیکی بر روی این سلاح نصب شده و انواع سامانه های اپتیکی و کمکی را می توان به راحتی بر روی AK-12 نصب کرد.این اسلحه وزنی در حدود ۳ کیلو و ۳۰۰ گرم، طول ۹۴۵ میلی متر، نواخت تیر ۶۵۰ تیر در دقیقه، سرعت دهانه ۹۰۰ متر بر ثانیه و برد موثر ۶۰۰ متر را دارد.

انواع مختلف اسلحه کلاشینکفموشک موسکیت ضدکشتی

موشک P-270 موسکیت(روسی,П-۲۷۰ «Москит»:انگلیسی:( Mosquito یک موشک روسی مافوق صوت است که از موتوری رم جت برای پرواز استفاده میکند.کد طراحی این موشک ۳M80 است و ناتو این موشک را SS-N-22 Sunburn  نامگذاری کرده است.سیستم  این موشک توسط کمپانی معروف روسی Raduga Design Bureau در طول دهه ۷۰ میلادی طراحی شد که دنباله طرح   موشک   SS-N-9 “Siren”بود.نسخه اصلی موسکیت برای پرتاب از کشتی طراحی شده بود اما در نمونه های بعدی توانایی پرتاب از پرتابگرهای ساحلی و زیرآبی(زیر دریایی)  و هوایی(جنگنده های سوخو-۳۳ و نسخه دریا پایه سوخو۲۷)را بود.این موشک توانایی حمل سر جنگی متعارف و هسته ای را داراست.

هنوز نوع و طبقه بندی این موشک ناشناخته باقی مانده و گزارش های زیادی در مورد ان موجود است.این موشک که حالا با نامگذاری ناتو به نام SS-N-22 Sunburn  شناخته میشود.این موشک توسط نیروهای ناتو انالیز شده و ناتو از ان به عنوان موشکی ترسناک با پتانسیلی قوی و سرعت بسیار زیاد که توانایی نابود کردن نیروهای دریایی کشورهای عضو را دارست نام برده است.موسکیت توانایی در خطر قرار دادن نیروهای ناتو در دریایی بالتیک, دریای سیاه و اقیانوس ارام را داراست(شامل کره شمالی و ژاپن).با توجه به اینکه ایران نیز از دارندگان این موشک است موسکیت توانایی در خطر انداختن کل ناوگان امریکا و کشورهای خارجی مستقر در خلیج فارس و دریای عمان را داراست.

موشک موسکیت سری ۳M80 دارای طولی برابر با ۹٫۳۹ متر و قطری برابر با ۰٫۷۶ است طول بالهای این موشک برابر با ۲٫۱۰ متر و وزن پرتاب ان برابر یا ۳٫۹۵۰ کیلوگرم است.موسکیت از سیستم ناوبری خودکار همراه با فرماندهی خودکار مسیر به روز شده و راداری فعال استفاده میکند. ۳M80 از موتوری رم جت که با سوخت جامد کار میکند برای پرواز استفاده میکند که به ان سرعتی برابر با ۲٫۵ ماخ میبخشد,موسکیت توانایی حمل کلاهکی ۳۰۰ کیلویی یا ۲۰۰ کیلوتنی را تا مسافت ۹۰ کیلومتری داراست.

موسکیت در سال ۱۹۸۰ عملیاتی شده و در ختیار نیروی دریایی شوروی قرار گرفت.در سال ۱۹۹۲ روسیه شروع به طراحی نسخه ای جدید از ۳M80 نمود که ۳M82 نام گذاری شد. ۳M82 وزن پرتابی برابر با ۴٫۵۰۰ کیلوگرم را داراست که توانایی حمل کلاهکی ۳۲۰ کیلوگرمی را به فاصله ۱۶۰ کیلومتری داراست. ۳M82 در سال ۱۹۹۳ وارد خدمت شد.روسیه نوع هواپایه این موشک را طراحی و با نام Kh-41 وارد خدمت ساخت.نوع زمین پایه با کد ۳M80E شناخته میشود.طبق گزارش هایی در سال ۱۹۹۵ برد این موشک از ۱۶۰ کیلومتر  به ۲۰۰ کیلومتر رسید که از تانکر سوخت اضافی بهر میبرد. طبق گزارش های رسیده در سال ۲۰۰۱ چین و روسیه طرحی مشترک  برای بهبود دادن  SS-N-22 Sunburn  را آغاز کرده اند.نام این موشک جدید ۳M80MBE بود که  توانایی رسیدن به برد ۲۰۰ کیلومتر را دارد. خصوصیات عملکرد: موشک کروز ضد کشتی هوا/دریا/زمین سازنده:  Raduga Design Bureau طول:۹٫۳۹ متر قطر: ۰٫۷۶ متر طول بال: ۲٫۱۰ متر برد: ۳M80: 90 کیلومتر : ۳M82160 کیلومتر ۳M80MBE:200 کیلومتر سرعت: ۲٫۵ ماخ سیستم هدایت: INS, datalink, active and passive radar کلاهک: ۲۰۰ کیلوتنی هسته ای,۳۲۰ کیلوگرمی متعارف زمان ساخت: ۱۹۸۰

موشک موسکیت ضدکشتیتفاوت طرز نشستن پوتین در مقابل مقام معظم رهبرى

تفاوت طرز نشستن پوتین رییس جمهور فدراسیون روسیه در مقابل مقام معظم رهبرى جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت الله خامنه ای با دیگران

تفاوت طرز نشستن پوتین رییس جمهور فدراسیون روسیه در مقابل مقام معظم رهبرى جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت الله خامنه ای با دیگران

 

تفاوت طرز نشستن پوتین در مقابل مقام معظم رهبرىجدیدترین جزئیات اخطار پدافند هوایی به هواپیمای امریکا

* تغییر رفتار در هواپیماهای U2 پس از اخطار ایران

حالا چند ماه پس از انتشار این خبر، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) به جزئیات بیشتری از این این اخطار پرداخت که سخنان وی نشان می‌دهد اخطار پدافند هوایی ایران به یک فروند هواپیمای U2 محدود نشده و چندین بار و در مناطق مختلف این اتفاق افتاده است.

اسماعیلی در مورد زمان وقوع این رخداد گفت: یک مورد در رزمایش ولایت ۸۹ در منطقه عمومی جاسک این اتفاق افتاد که به دو فروند هواپیمای U2 اخطار داده شد و از آن زمان به بعد تا سال ۹۰ تقریباً یک تغییر محسوس در رفتار این نوع هواپیماها ایجاد شد.

وی گفته است: آن ها فکرش را نمی‌کردند که این هواپیما کشف شود. بعد تغییراتی در تکنولوژی این هواپیما دادند و در سال ۹۱ باز پرواز این هواپیماها شروع شد و در منطقه جنوب شرق درسواحل دریای عمان درخارج از مرزهای ما، قصد نزدیکی داشتند، به آن ها اخطار داده شد و مجدداً از مرزها دور شدند. تقریباً یک کار روزانه با این دست هواپیماها درمنطقه خود داریم؛ اعم از U2 که با سرنشین هست یا بدون سرنشین‌ها.

 

* «خانم اژدهایی» که برای جاسوسی تربیت شده بود

به گزارش فارس، هواپیمای «لاکهید U2» که به «خانم اژدها» هم گفته می‌شود، یک هواپیمای شناسایی با ارتفاع پرواز بالاست. این نوع هواپیماها در حال حاضر تحت فرماندهی نیروی هوایی آمریکا فعالیت می‌کنند، اما پیش از آن یکی از مهمترین ابزارهای شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) به شمار می‌رفت.

 

این هواپیما با تجهیزات بسیار پیشرفته‌ای که روی آن نصب شده، قادر است در ارتفاع بسیار بالا (۷۰هزار پا)، در تمام شرایط آب و هوایی به صورت ۲۴ ساعته به جمع‌آوری اطلاعات بپردازد.

U2 علاوه بر استفاده‌های نظامی و جاسوسی برای تحقیقات ارتباطی و تنظیمات ماهواره‌ای نیز به کار گرفته می‌شود.

نمونه‌های اولیه این هواپیمای شناسایی در دوران جنگ سرد به کار گرفته شد. «لاکهید U2» در آن زمان ساعت‌های متمادی در آسمان شوروی، جمهوری چین، ویتنام شمالی و کوبا پرواز داشته به جمع‌آوری اطلاعات پرداخته است.

این هواپیما که بارها مورد به روزرسانی شده، از معدود هواپیماهایی است که به دلیل قابلیت‌های بالایی که دارد، بیش از ۵۰ سال است که در نیروهای هوایی آمریکا مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. نیروی هوایی آمریکا از «U2» در نبرد عراق، افغانستان و همچنین برای پشتیبانی نیروهای ناتو استفاده کرده است.

مدل‌های اولیه «یو‌ ۲» زمانی در پروازهای خود در آسمان شوروی شناسایی شدند. از آن زمان بود که آمریکا به فکر ایجاد تغییراتی در این پرنده افتاد که نهایتا منجر به تولید مدل TR-1 از این هواپیما شد که قابلیت‌های ضدراداری فوق‌العاده‌ای به آن بخشید.

این هواپیما تک‌سرنشین از لحاظ موتوری هم تغییرات گسترده‌ای داشته و به مرور موتور بسیار پرقدرت F118 جنرال الکتریک جایگزین موتورهای J57 Pratt Whitney شده که در نمونه‌های اولیه روی این هواپیما نصب بود.

ارتفاع پرواز این هواپیما به حدی بالاست که خلبان آن باید از لباس‌های فضانوردی استفاده کند. این لباس‌های علاوه بر تأمین اکسیژن برای خلبان، از وی در برابر خطر از دست رفتن فشار هوای کابین خلبان در ارتفاع بالا محافظت می‌کند. ارتفاع بالای پرواز امکان ردیابی این هواپیما را بیش از پش دشوار می‌کند.

این هواپیما از چندین حسگر مختلف برای شناسایی بهره می‌برد. این حسگرها در نقاط مختلف هواپیما از جمله دماغه، پشت کابین خلبان، بال‌ها و بدنه هواپیما نصب شده‌اند. «U2» قادر است به صورت همزمان به جمع‌آوری سیگنال، تصویربرداری و نمونه‌برداری از هوا بپردازد. حسگرهای تصویربرداری این هواپیما قادر به ثبت عکس و فیلم، تصاویر الکترو اپتیک و عکس‌برداری راداری هستند. «U2» قادر است هم از داده‌های در خط دید و هم از داده‌های فراتر از خط دید بهره‌گیری کند.

اما یکی از ویژه‌ترین تجیهزاتی که روی مدل‌های جدید این هواپیما نصب شده، دوربین‌های بیرون از کابین ساخت شرکت «سونی» است. این دوربین جهت جایگزینی تصاویر دیجیتال به جای تصاویر صرفا در بازه دید است، که در زیر هواپیما نصب شده از آن برای برداشتن تصاویری بسیار دقیق از زمین به خصوص در حین فرود، استفاده می‌شود.

 

 

 

این هواپیما تا پیش از آنکه در اختیار نیروی هوایی و دریای آمریکا قرار گیرد، در اختیار سازمان سیا بود. سازمان سیا از این هواپیما از در قالب پروژه «خانم اژدها» استفاده می‌کرد. این پروژه سری بود و خلبان‌های نیروی هوایی آمریکا برای آنکه بتوانند خلبانی این هواپیما را بر عهده بگیرند، باید از سمت خود استعفا داده و به عنوان یک شهروند عادی در سیا استخدام می‌شدند. هر هواپیما هم یک شماره سریال منحصر به فرد داشت که در اسناد سیا با آن شماره به آن اشاره می‌شد.

از این هواپیما در عملیات حمله ناتو به لیبی هم استفاده شد. در مجموعه حملات ناتو به لیبی این هواپیما وظیفه حراست اطلاعاتی از منطقه «پرواز ممنوع» را بر عهده داشت.

«U2» پس از ۵۰ سال فعالیت در خط اول ناوگان شناسایی نیروی هوایی آمریکا قرار بود سال ۲۰۱۲ بازنشسته شود، اما قابلیت‌های این هواپیما و نبود جایگزین مناسبی برای پر کردن خلا ناشی از بازنشستگی ناوگان «یو‌-۲»‌ها پنتاگون را به بازنگری در این تصمیم و تمدید دوره فعالیت آن تا سال ۲۰۱۴ واداشت.

 

* با کسی شوخی نداریم

فرمانده پدافند هوایی می‌افزاید: هواپیمای پنهان کار U2 طوری طراحی شده که اصلاً نباید دیده بشود، باید به مرزهای یک کشور نزدیک شود و عکسبرداری کرده و اطلاعات جمع آوری کند، اما ما هواپیمای پیشرفته پنهان کار U2 آمریکایی را قبل از نزدیک شدن به مرزهای جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران کشف می کنیم و به آن اخطار می دهیم و از همه مهم تر این که خلبان این هواپیما تمکین می کند و به اخطار ما پاسخ می دهد و از مرزهای ما دور می شود. چون برابر قوانین بین المللی هوانوردی، درصورتیکه تمکین نکند، مورد اصابت قرار می گیرد و منهدم می شود، ما با کسی تعارف نداریم.

 

* سامانه هایی که هرگز خاموش نمی شوند

اسماعیلی درخصوص لزوم صیانت از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند خود دستاوردهای زیادی داشته که مرهون تلاش و خود باوری همه اقشار ملت است و در بخش نظامی هم وظایف نیروهای مسلح حفظ و حراست از باورها ودستاوردهای ملی و مذهبی ماست.

وی ادامه داد: در این زمینه، پدافند هوایی که خط مقدم و جبهه اصلی و اول در بحث دفاع درمقابل حملات موشکی و هواپیماهای دوربرد استراتژیک و نیز هواپیماهای بدون سرنشین است، باید بتواند با طیف وسیعی از تهدیدات فراروی ایران مقابله کند.

 

امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص)

 

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) ادامه داد: در کنار نیروی انسانی، باید سیستم ها و تکنولوژی داشته باشیم که در هیچ ساعتی از شبانه روز مجاز به خاموش کردن آنها نیستیم و نباید دچار اختلال شوند. پس به سامانه های راداری، موشکی و شنود الکترونیکی نیازمند بودیم که در این زمینه به دستاوردهای خوبی هم رسیدیم.

وی همچنین در گفتگو با العالم تصریح کرد: برآورد و ارزیابی ما از سیستم نظامی و سامانه‌های دفاعی‌مان این طور است که از آمادگی بالایی برخورداریم.

اسماعیلی تصریح کرد: ما سامانه های دفاعی را فقط در اطراف مناطق حساس و هسته ای نچیدیم، بلکه به دنبال این بودیم که از دوردست و شروع مرزهای جغرافیایی و از عمق تهدید دشمن را کشف کنیم تا زمان مناسب را برای اقدام و خنثی کردن تهدید داشته باشیم. تهدیدات در بحث فضا و هوا از سرعت و دقت بالا برخوردار است.

 

* تهدیدات نوین و راهکار دفاع در برابر آنها

وی درباره امکانات و قدرت های دفاعی ایران برای مقابله با انواع تهدیدات گفت: تهدیدات نظامی امروز در دنیا عبارتند از: پهپادها، پهپادهای با سرعت بالا، با قابلیت ارتفاع بیشتر و همچنین موشک های کروز یا موشک های بالستیک و حتی هواپیماهای استراتژیک برد بلند.

فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) ادامه داد: ما از خاک خودمان دفاع می کنیم، بنابراین هدف و برنامه داریم، نقاط ضعف کشور خودمان را می شناسیم، جای جای معابر ورودی و نفوذی را می شناسیم و درآن جا کمین گذاشتیم، چشمان بیدار پدافند هوایی کمین گاهی است برای غافلگیری دشمنانی که چشم طمع به این آب و خاک می‌دوزند.

 

* رادار شهاب و رادار کیهانی ۲۵۰۰ کیلومتری

اسماعیلی درخصوص دستیابی به سامانه‌های جدید راداری نیز اظهار داشت: برای نمونه، رادار شهاب از قابلیت کشف اهداف پنهان‌کار برخوردار است. راداری دیگر طراحی کرده‌ایم که ان شاء الله تا پایان امسال آن را نصب خواهیم کرد. این رادار، راداری کیهانی با برد بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر، است وفناوری آن را تنها دو یا سه کشور بزرگ و صاحب فن آوری جهان در اختیار دارند.

 

* سامانه شنود الکترونیکی صیاد ۴۰، افتخار ملی

وی گفت: شنود الکترونیکی، یعنی بتوانیم دشمن را کشف کنیم و دشمن نتواند ما را کشف کند. اتفاقی که برای هواپیماهای یو۲ آمریکایی افتاد این بود که آن ها نمی دانستند کدام سامانه در حال اخطار دادن به آنها است. سامانه شنود صیاد۴۰ افتخاری برای کشور است. این سامانه، حداقل در منطقه خاورمیانه، کم نظیر است و می تواند هر نوع پرنده ای را اگر رادار یا رادیوی آن روشن باشد، کشف کند، بدون این که خود کشف شود.

 

* سامانه راداری جدید آرایه فازی

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: ممکن است در فضای بحران، هواپیما یا پرنده ای به ما حمله و ما را تهدید کند، اما هم رادیو و هم رادارش خاموش باشد و در سکوت کامل رادیویی حمله خود را انجام دهد. پدافند هوایی برای چنین وضعیتی نیز برنامه ای اندیشیده است. ما راداری در کشور داریم به نام رادار بی صدا. این رادار پسیو آرایه فازی است. یعنی از اعوجاج حرکت هواپیماها و پرنده ها در آسمان، آن ها را کشف و شناسایی می کند. سمت، سرعت و ارتفاع آن را برای ما مشخص می کند. بحمد الله این رادار، امسال رونمایی شده است.

 

جدیدترین جزئیات اخطار پدافند هوایی به هواپیمای امریکاچرا پانزدهمین ارتش دنیا مقابل پهپادهای آمریکایی از …

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط سازمان سیا و کتابخانه کنگره آمریکا و برآورد آنها در سال ‌۲۰۱۱، پاکستان از نظر توان نظامی در رده پانزدهم قدرت‌های نظامی جهان قرار دارد.

بر اساس اطلاعات عنوان شده از سوی سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) و کنگره آمریکا، پاکستان که جمعیت آن ‌۱۸۷ میلیون و ۳۴۲ هزار نفر است، هم‌اکنون دارای ۶۱۷ هزار پرسنل فعال نظامی است و تعداد نیروهای ذخیره فعال این کشور ۵۱۵ هزار نفر است.

نیروی زمینی پاکستان دارای ۲۶۴۰ دستگاه تانک، ۴۶۲۰ دستگاه نفربر، ۱۰۸۶ عراده توپ کششی، ۵۹۵ عراده توپ خودکششی، ‌۲۰۰ سامانه پدافند موشکی، ۳۲۰۰ خمپاره‌ انداز، ۳۴۰۰ سامانه ضد تانک، ۲۵۰۰ سامانه پدافند هوایی و ۱۱۵۰۰ وسیله نقلیه لجستیکی است.

نیروی هوایی این کشور نیز دارای ۱۴۱۴ فروند جنگنده و هواپیما، ۵۳۵ فروند هلیکوپتر و ۱۴۸ فرودگاه عملیاتی است.

نیروی دریایی پاکستان نیز دارای یازده فروند کشتی، دو بندر، ‌۵ زیر دریایی، ۱۵ قایق نظامی گشت زنی، ۱۱ ناوچه، یک ناوشکن و یک قایق‌ جنگی خشکی آبی است. اما نیروی دریایی این کشور دارای ناو هواپیمابر نیست.

بودجه نظامی پاکستان در سال ‌۲۰۱۱، شش میلیارد و ۴۱۰ دلار بوده است.

خدمت در ارتش پاکستان داوطلبانه و بر اساس خدمت وظیفه عمومی غیر اجباری است.

 

* «آی. اس. آی» و تعریف هوش استراتژیک ارتش

سازمان «آی. اس. آی» به عنوان بخش اطلاعات ارتش پاکستان که به اردو «پاک فوج» نامیده می شود در سال ۱۹۴۷ میلادی با فلسفه جهادی شکل گرفت. این سازمان هوش استراتژیک ارتش را تعریف و هدایت می کند.

ارتش پاکستان با فلسفه جهاد از زمان تشکیل در چهار جنگ با هند و چند درگیری مرزی با افغانستان شرکت داشته ‌است. این ارتش در جریان نزاع اعراب و اسرائیل نیز از اعراب پشتیبانی کرد.

ارتش پاکستان از سال ۱۹۴۷ بر اساس سیاست جهادی فعالیت خود را در افغانستان و هند با هدفی مشخص آغاز کرد.

هدف این ارتش این بوده است که یک دولت دست نشانده در افغانستان روی کار بیاید و مسیر آسیای مرکزی بر اساس منافع پاکستان باز باشد، اما افغانها به سادگی زیر بار این امر نمی‌روند.

موضوع دیگر این است که افغانستان خط مرزی «دیورانت» را به رسمیت نمی‌شناسد و تاکنون هیچ دولتی در این کشور حاضر نشده است در این مورد بحث کند، چرا که معتقد هستند که این خط زمان استعمار انگلستان در هند بوده و باید پس از پایان استعمار مناطق پشتون و بلوچ نشین به افغانستان باز گردد و ساکنین این مناطق بر اساس همین حس ملی‌گرایی خود حاضر نشده‌اند که زیر بار این امر بروند و همواره برای دولت پاکستان در این مناطق مشکل ساز بوده‌اند.

بنابراین ارتش پاکستان هدف استراتژیک خود را با فلسفه جهادی در افغانستان و هند همچنان دنبال می‌کند.

 

*بررسی نقش و فلسفه وجودی سازمان آی. اس. آی

«آی. اس. آی.» یعنی دسـتگاه اطلاعاتی نظامی پاکسـتان که نقش مؤثری را در پیش‌برد «جنگ آزادی» کشـمیرِ هند، «جنگ مقاومت» افغانها در سـال‌های حضور نظامی شـوروی در افغانسـتان و تشـدید اختلافات و تقابل میان گروه‌های قومی و مذهبی در درون پاکسـتان ایفاء کرده و تاکنون نیز درآن این نقش ادامه دارد.

ارتش پاکسـتان از نیرومند ترین نهاد‌های آن کشـور بوده و نقش اسـاسی و کلیدی را در حیات سـیاسی ـ اجتماعی پاکسـتان همواره ایفا می‌کند.

با نگاهی به تاریخ نزدیک به نیم قرن موجودیت پاکسـتان، متوجه می‌شویم که ارتش در بیشـترین سـال‌های حیات نیم قرن پاکسـتان قدرت دولتی را در دسـت داشـته و مسـتقیما کشـور را رهبری کرده و در مقطع زمانی که مستقیما در راس دولت نبوده نیز به عنوان یک قدرت بالقوه و غیر مسـتقیم در رهبری کشـور نقش داشته  اسـت.

ارتش پاکسـتان بعد از درگذشـت «محمدعلی جناح» در سـال ۱۹۴۳ و «لیاقت علی» در سـال ۱۹۵۱ نقش برجسـته ای در تحولات سـیاسی و نظامی آن کشـور ایفاء کرده اسـت.

بسـیاری از روسـای جمهوری پاکسـتان در این نیم قرن نظامیانی بوده‌اند که از طریق کودتا دولت‌های حاکم و انتخابی را سـاقط و خود به قدرت رسیده‌اند.

«ژنرال ایوب خان» تا سـال‌های شصت، «ژنرال یحیی خان» تا اوایل دهه هفتاد، «ژنرال ضیاءالحق» از سـال ۱۹۷۷ تا اواخر دههء هشـتاد و «ژنرال پرویز مشـرف» که از سـال ۲۰۰۱ در راس قدرت دولت بوده‌اند.

با وجود آنکه در پاکسـتان احزاب نیرومند سـیاسی و مذهبی فعالیت دارند ولی به عقیده اکثر کارشـناسـان مسـایل پاکسـتان « وجود احزاب سـیاسی ـ مذهبی پاکسـتان به صورت پوشـشی به ظاهر قانونی برای انجام خواسـته‌های ارتش بوده است.» در واقع در پنجاه سـال گذشـته ارتش به کمک شـبکه اطلاعاتی خود بنام آی. اس. آی. که قدرتمند ترین بازوی اجرایی سـیاسـت‌های ارتش اسـت، دموکراسی و احزاب سـیاسی را تحت کنترل دارد و رهبران احزاب و سـیاسـتمداران این کشـور را گزینش می‌کند.»

«ژنرال ایوب خان» در نتیجه سـیاسـت نظامیگری خود ۲ بار ارتش پاکسـتان را به درگیری با هند بر سـر مساله کشـمیر وارد سـاخته و «ژنرال یحیی خان» در سـال ۱۹۷۱ بر سـر مساله بنگال شـرقی، ارتش پاکسـتان را به خاطر حل مسئله از طریق نظامی، با هند وارد جنگ سـاخت که پیامد آن شـکسـت پاکسـتان در جنگ و ایجاد کشـور مسـتقلی بنام بنگلادش بود.

از ین پس بود که پاکسـتان در استراتژی نظامی خود تاکتیک جدیدی را به کار گرفت و آن این بود که به جای رویارویی مسـلحانه نظامی به ایجاد گروه‌های تروریستی از مسـلمانان افراطی تحت نام‌های « سـپاه صحابه » و « حرکت الانصار » در کشـمیرِ هند، جنگ جدیدی را برابر هند آغاز کرد که رهبری آن را «آی. اس. آی.» بر عهده داشت و تا کنون نیز ادامه دارد.

همچنین ایجاد شـبکه‌های از گروهای‌های افراطی برای تشـدید اختلافات مذهبی در داخل پاکسـتان میان شـیعیان و سـنیان و مسـلمانان و غیر مسـلمانان نیز از این گونه فعالیت‌های جدید این سازمان بود.

 

*آی. اس. آی. و جنگ افغانسـتان

پس از کودتای ۱۹۷۴ و روی کار آمدن دولت جمهوری به رهبری «داود خان» در کابل، سـیاسـت اسلام آباد در قبال افغانسـتان تغییر کرد و نقش آی. اس. آی. در مسـایل مربوط به افغانسـتان پررنگ تر شد،‌ چرا که پاکسـتان، تحولات سـیاسی به وجود آمده در افغانسـتان را زنگ خطری برای خود تلقی می‌کرد بر همین اساس سازمان آی. اس. آی در این عرصه فعال‌تر و اقدامات تخریبی در افغانسـتان را سر لوحه فعالیت‌های خود کرد. از جمله این اقدامات، هدایت و تجهیز گروها و سـازمان‌های سـیاسی مذهبی افغان بود که برخی از رهبران و فعالان آنها نیز از بیم تعقیب حکومت جدید کابل به پاکسـتان فرار کرده بودند.

همزمان در پاکستان «ذوالفقار علی بوتو» در راس حکومتی قرار داشـت که در نتیجه آراء مردم در انتخابات عمومی سـال ۱۹۷۱ بر راس کار آمده بود.

اسلام آباد برای هدایت استراتژی خود در افغانستان « ژنرال نصرالله بابر» که در آن زمان والی ایالت صوبه سـرحد بود را مسئول هدایت فعالیت‌های تخریبی پاکسـتان در افغانسـتان کرد تا به صورت غیر مسـتقیم هدایت مسـایل سـیاسی و اطلاعاتی افغانسـتان از سوی دولت پاکسـتان صورت بگیرد.

در سـال ۱۹۷۴ نصرالله بابر پالیسی به کمک سازمان آی. اس. آی رهبران و فعالان مخالف دولت افغانسـتان را در پاکسـتان پناه داد و از نظر مادی و نظامی آنها را تامین کرد.

دولت «بوتو» با این اقدامات تلاش می‌کرد تا با ایجاد فشـار بر دولت جدید کابل از اقدامات احتمالی افغانستان علیه پاکسـتان در رابطه به خواسـت دیرینه پشـتون‌ها و بلوچ‌های آن سـوی مرز «دیورانت» برای حق تعیین سـرنوشـت به دسـت خودشـان جلوگیری کند.

اما سرنوشت داودخان طور دیگری رقم خورد و شرایط به نفع پاکستان پیش رفت و پیش از آن که مذاکرات اسلام آباد و کابل با میانجیگری تهران به نتیجه برسد، دولت جمهوری کابل با قیام افسـران و سـربازان ارتش در سـال ۱۹۷۹ سقوط کرد و این شرایط این فرصت را به پاکسـتان داد که به مداخلات صریح و گسـترده نظامی و سـیاسی خود در امور افغانستان بپردازد.

همزمان با روی کار آمدن دولت جدید به رهبری حزب دموکراتیک خلق در افغانسـتان، در پاکسـتان و در نتیجه کودتای «ژنرال ضیاءالحق» بار دیگر قدرت دست نظامیان و ارتش افتاد.

ژنرال ضیاء با به قدرت رسـیدنش یک اسـتراتژی وسـیع و همه جانبه نظامی را پیش گرفت که هدف آن تبدیل پاکسـتان به یک قدرت بزرگ نظامی در منطقه با هدف مقابله با هند و افغانسـتان بود. در این زمان بود که نیروی نظامی شـوری سابق، افغانسـتان را اشـغال کرد. در پی از این اتفاق، اسلام آباد نگران از این که شوروی سابق برای رسیدن به آرزوی دیرینه اش که همان رسیدن به آب‌های آزاد بود از مرزهای افغانسـتان وارد پاکستان شود. بر همین اساس ضیاءالحق برای مقابله با خطر کمونیسم روی ارتش (به ویژه سازمان آی. اس. آی) و احزاب مذهبی پاکسـتان متمرکز شد.

تجاوز شـوروی به افغانسـتان فرصت اسـتثـنایی را برای حکومت پاکسـتان به وجود آورد که در سـطح بین المللی و منطقه نزد غرب به منظور مقابله با کمونیسم و نزد اعراب به عنوان دفاع از اسـلام،کسـب موقعیت کند.

بر همین اساس آی. اس. آی باید به عنوان هوش نظامی اسـتراتژی پاکسـتان برابر وضع جدید ناشی از حضور نظامی شـوری در افغانسـتان را طراحی می‌کرد.

آی. اس. آی با استفاده از ۲ حزب سـیاسی مذهبی پاکسـتان «جماعت اسـلامی پاکسـتان به رهبری قاضی حسـین احمد» و «جمعیت العلمای اسـلام به رهبری مولوی سـمع الحق» توانست بیشـترین نفوذ را بر احزاب بنیادگرای افغانی مانند «حزب اسـلامی گلبدالدین حکمتیار»، «جمعیت اسـلامی برهان الدین ربانی» و «حزب اسـلامی رسـول سـیاف» داشـته باشـد.

آی. اس. آی. که در آن زمان از سوی «ژنرال اختر عبدالرحمن» از دوسـتان نزدیک ضیاء الحق رهبری می شد، سـازماندهی «جنگ مقاومت» با نام «جهاد» علیه اشـغال افغانسـتان را بر عهده گرفت.

از دیدگاه نظامیان پاکسـتان و شـخص ضیاءالحق، افغانسـتان به دلایل زیادی دارای نقش تعیین کننده در اسـتراتژی نظامی پاکسـتان داشت، زیرا،

پاکسـتان از بدو تاسـیس به عنوان یک دولت مسـتقل همیشـه مقابل کشـور رقیب هند از توانایی کافی در رویارویی نظامی برخوردار نبوده است. نگاهی به موقعیت جغرافیایی پاکسـتان نشـان می‌دهد که این کشـور نه تنها به لحاظ مرزهای آبی و دریایی به شـدت مقابل هند به عنوان بزرگترین دشمن خود آسـیب‌پذیر اسـت، همچنین این کشور در مرزهای شـرقی خود نیز برابر هند از یک موقعیت نامتناسـب به لحاظ نظامی رنج می‌برد، بر همین اساس است که به عقیده نظامیان پاکسـتان اشـغال غیر رسـمی افغانسـتان و اسـتقرار یک دولت دسـت نشـانده در کابل می‌تواند تا حدودی این نقص را برطرف کرده و به ارتش پاکسـتان کمک کند تا هنگام وقوع یک جنگ احتمالی با هند، از مزایای چنین دولتی در افغانسـتان بهره بگیرد و از جانب دیگر از این نگرانی نیز برای همیشـه فارغ باشـد که افغان‌ها دیگر تهدیدی برای پاکسـتان در رابطه به مسـایل مرزی و پشـتون‌های سـاکن در امتداد این مرز نخواهند بود.

پاکسـتان با قرار داشـتن بین هند (رقیب نیرومند به لحاظ نظامی) و افغانستان ( دارای ادعای مرزی با پاکستان که اگر دولت قدرتمندی داشته باشد می‌تواند در کنار هند مشکل جدی برای اسلام آباد باشد.) که می‌توانند تهدیدی جدی برای پاکستان تا مرز تجزیه باشند، قرار دارد بر همین اساس هیچ گاه احساس امنیت نکرده است.

بنابراین نظامیان پاکسـتان در جریان « جنگ مقاومت» افغان‌ها به این نتیجه رسـیدند که باید «جهاد کبیر» به راه بیاندازند و در عین حال نیز از کمک‌های ایالات متحده آمریکا تا عربسـتان سـعودی و سـایر کشـورهای غربی استفاده کنند.

پس از خروج نیروهای شـوروی از افغانسـتان نیز این سیاست دنبال شد. تا اثرات آن در مناطق دیگر و به ویژه در کشـمیر تحت سـلطه هند و کشـور های دیگر باقی بماند.

بر همین اساس بود که در این دوران آی. اس. آی. سعی می‌کرد تا از مجاهدین در ایجاد نا آرامی‌ها در جمهوری‌های آسـیای میانه شـوروی استفاده کند.

به علاوه به منظور ایجاد بنیاد ایدئولوژیک برای حکومت خود، ژنرال ضیاء تلاش کرد تا شـرایط مادی و معنوی را برای فعالیت‌های جماعت اسـلامی، که آنرا پشـتیبان اصلی در تحقق اسـتراتژی های نظامی خود می دانست، فراهم کند.

در همین زمان بود که این حزب سـطح نفوذ خود در کشـور را گسـترش داد و  به پایه ایدیولوژیک حکومت ضیاءالحق تبدیل شد.

این حزب و جمعیت علمای اسـلام و سـایر احزاب مذهبی پاکسـتان از زمان حکومت ضیاءالحق بیش از ۲۵ هزار مدرسـه دینی را که در آن به طلاب ۶ تا ۱۶ سـاله تعلیم مذهبی داده می‌شـد، با پول عربسـتان سـعودی و سـایر کشـورهای عربی ایجاد کردند که مقر اصلی تامین نیروی نظامی آی. اس. آی. برای آموزش عملیات تروریستی در مقابله با هند با نام  «جنگ آزادی» برای کشـمیر و اعزام آنها برای فعالیت‌های تخریبی در آن سـوی دریای آمو تبدیل شد.

در دهه هشـتاد میلادی بود که آی. اس. آی. همزمان با حضور در جنگ تمام عیار مجاهدین علیه شوروی سابق،‌با ایجاد سـازمان‌های چون « سـپاه صحابه » و « حرکت الانصار » سـعی می‌کرد مقاومت و جهاد  مسـلمانان کشـمیر هند را نیز هدایت و آتش جنگ‌های چریکی را با استفاده از جهادگرانی از مسـلمانان افراطی «افغان و عرب» شعله ور نگاه دارد و با ایجاد حوادث خونین بمب‌گذاری و ترور شخصیت‌های مهم گسـترش بدهد، و به این شکل دولت هند را زیر فشـار قرار بدهد تا به  آزادی کشـمیر  تن دهد.

 

*وظیفه سازمان آی اس. آی پس از خروج نیروهای شـوروی از افغانسـتان

احزاب مذهبی پاکسـتان که اهرم اصلی دخالت و بهره برداری اسـلام‌آباد از اوضاع افغانسـتان بوده‌اند، پس از ارتش دارای بیشـترین نفوذ در تصمیم گیری‌های دولت در مسـایل داخلی و منطقه هستند.جماعت اسـلامی پاکسـتان پشـتیبان اسـاسی حرکت بنیادگرای افغانی در تشـکیل دولت به رهبری مجاهدین بوده‌اند. پس از آنکه نیروهای نظامی شـوروی از افغانسـتان خارج شدند، نیروهای مجاهدین که در بین آنها صدها جنگجوی عربی و نظامیان ارتش پاکسـتان حضور داشتند در زمان رهبری «ژنرال حمید گل» در آی. اس. آی وارد جنگ با دولت «نجیب الله» شدند، اما  این جنگ به شـکسـت مجاهدین منجر شد.

 

*پیدایش گروه طالبان در افغانسـتان

طالبان در ۲۳ مهر با تصرف منطقه مرزی «اسپین بولدک» در ولایت قندهار در سال ۱۳۷۳ توجه جهانیان را به خود جلب کرد و پس از ۲ سال یعنی در ششم مهرماه ۱۳۷۵ کابل پایتخت افغانستان را به اشغال خود درآورد.

این گروه در بدو ورود خود با بی تفاوتی نسبت به دیدگاه های جهانی نظم جدیدی را در افغانستان پایه گذاری و تحمیل کرد.

«ویلیام میلی» در کتاب خود با عنوان «افغانستان، طالبان و سیاست های جهانی» نوشت: طالبان همزمان با اولین حضورشان مورد حمایت شدید “بی نظیر بوتو” قرار گرفت.

بر  اساس این نظریه بود که گفته شدبی نظیر بوتو رقیب سـرسـخت نواز شـریف و حزب مسـلم لیگ که از مجاهدین پشـتیبانی می‌کرد، برای اولین بار در صحنه سـیاسی افغانسـتان کارت طالبان را به بازی گرفـت. این بار نیز نصرالله بابر بود که به دختر بوتو یعنی بی‌نظیر نخسـت وزیر پاکسـتان خط داد که چه کند.بابر در ایجاد گروه طالبان به رهبری «ملا عمر»، سـهم بسزایی داشـت. وی در راس سازمان آی. اس. آی و در همکاری نزدیک با جمعیت العلمای پاکسـتان به عنوان حزب طرفدار بوتو به سـازماندهی و هدایت طالبان به سمت افغانسـتان پرداخت.

آی. اس. آی از بین طلبه‌های مدارس دینی مربوط به آن حزب که رهبری آن در دسـت «مولانا سمیـع الحق» است، برای گروه طالبان نیروی نظامی جذب کرد.

طالبان گروهی به رهبری تعدادی از مجاهدین با سـابقه نظامی بودند که به شکل غیر مستقیم از سوی  آی. اس. آی. برای یک بازی سـیاسی نظامی در صحنه افغانسـتان به خدمت گرفته شـدند.

پاکسـتان قصد آنرا داشـت که در افغانسـتان دولتی پدید آید که هرگز با کشـورهای روسـیه و هند از در دوستی درنیاید و برای پاکسـتان نیز خطری نباشد.

طالبان در زمان حاکمیت بر افغانستان مناسـبات خود با هند را قطع کرد و روسـیه را نیز به گسـترش جهاد در منطقه آسـیای میانه تهدید کرد.

دراین دوران گروه‌ها و افراد وابسـته به سـازمان‌های افراطی جهان عرب مانند القاعده اجازه یافتند تا در نقاط مختلف افغانستان مستقر شده و فعالیت کنند.

 

*حادثه ۱۱ سپتامبر و تغییر موضع پاکستان به خواست آمریکا

پس از حادثه ۱۱ سـپتامبر، موضعگیری پاکسـتان برابر افغانسـتان و هند تغییر کرد و دولت نظامی پاکسـتان به رهبری «ژنرال مشـرف» در مقابله با تروریسم و تعقیب و باز داشـت تروریسـت‌های شـبکه القاعده و سـران طالبان با ارتش ایالات متحده آمریکا در منطقه همکاری کرد.

بعد از کودتای پرویز مشرف در سال ۱۹۹۹علیه دولت قانونی نواز شریف، کنگره آمریکا ارائه کمک‌های اقتصادی و نظامی به پاکستان را قطع کرد،‌ اما پس از ۱۱ سپتامبر، به سبب همراهی پاکستان با آمریکا در مقابله با تروریسم، دولت بوش تحریم‌های اعمال شده علیه پاکستان را لغو کرد و کمک‌های اقتصادی و نظامی خود را از سر گرفت.

آمریکا، یک مجموعه کمک پنج میلیارد دلاری به پاکستان ارائه کرد و قرار شد طی پنج سال این کمک به بخش‌های اقتصادی و نظامی پاکستان داده شود. در واکنش به کمک‌های آمریکا، مشرف به طرق مختلف از جمله به کارگیری زور در سرکوب مقاومت‌ها و خشونت‌ها در مناطق قبیله‌ای و نیمه خودمختار حاشیه مرزی با افغانستان، نظر مثبت و تایید آمریکا را کسب کرد.

«دیک چنی» به پاکستان سفر کرد و تلاش کرد مشرف را به سرکوب شدیدتر القاعده، طالبان و نیروهای تند مذهبی که در مناطق مرزی پناه گرفته بودند، وادار سازد. حمله به مسجد لعل را نیز می‌توان در همین راستا دانست.نکته قابل توجه در این بخش این است که دولت پاکستان و ارتش، برای تحقق مشروعیت بین‌المللی خود در پی توسعه روابط با آمریکا هستند، اما ارتش به لحاظ پیوندهای محرمانه خود با عرب ـ افغان‌ها در گذشته و طالبان (امروز)، همچنان در مظان اتهام است.

 

*چرا پانزدهمین ارتش دنیا مقابل پهپادهای آمریکایی از ملت خود دفاع نمی‌کند؟

آمریکا نخستین کشوری است که به استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین با قابلیت حمل موشک برای از بین بردن مظنونان شورشی پرداخت.استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا علیه شورشیان که پس از حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ آغاز شد و در آخرین سال ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش رئیس جمهور سابق آمریکا افزایش یافت، در دوره ریاست جمهوری اوباما تشدید شده است.

«دایره روزنامه‌نگاری پژوهشی» (Beaureu of Investigative Journalism) که مقر آن در لندن است، فوریه ۲۰۱۳ میلادی گزارش داد، کشور پاکستان از سال ۲۰۰۴ میلادی تاکنون ۳۶۶ بار هدف حملات پهپادهای آمریکا قرار گرفته است .بر اساس این گزارش، بیش از ۳۵۰۰ نفر از جمله ۸۸۴ غیرنظامی در این حملات کشته‌شده‌اند.

منتقدان و برخی از سیاستمداران برجسته پاکستان، آمار فزاینده تلفات غیرنظامیان در حملات پهپادهای آمریکا را موجب پیوستن افراد به گروه‌های شبه‌نظامی دانسته‌اند.

مقامات پاکستان بارها درباره حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به خاک این کشور، هشدار داده و پایان این حملات مرگبار را خواستار شده اند، اما چرا پانزدهمین ارتش دنیا مقابل پهپادهای آمریکایی از ملت خود دفاع نمی‌کند؟ و واکنشی هم نشان نمی دهد؟

آمریکا با توجه به این که در جنگ افغانستان نتوانست به لحاظ نظامی پیروز شود به پاکستان فشار می‌آورد که دست از حمایت گروه‌های افراطی بردارد.

حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به پاکستان و کشته شدن افراد غیر نظامی ارتش پاکستان را تحت فشار گذاشته است، افکار عمومی ارتش پاکستان را زیر سئوال می‌برند که چطور نمی‌تواند از تهاجم نظامی خارجی به تمامیت ارضی کشور جلوگیری کند ارتشی که این همه هزینه به کشور تحمیل می‌کند، اما هیچ واکنشی به حملات این هواپیماها نشان نمی‌دهد.

موضوع این است که این ارتش وابسته به آمریکا است و سالانه کمک‌های مالی و نظامی دریافت می‌کند و اگر واکنش نشان دهد این احتمال  وجود دارد که نیروی نظامی آمریکا وارد  کشور ‌شود. مسئله دیگر بحث خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان در سال ۲۰۱۴ است، بنابراین اسلام آباد تحت فشار است برای این که جریان افراطی طالبان، القاعده و سایر گروه‌ها این طیف را از وزیرستان شمالی در مناطق مرزی و کوهستانی بیرون کند.

البته آمریکایی‌ها اهداف خود را دارند، چرا که همین گروه‌ها وقتی در راستای اهداف آمریکا هستند مجاهد نامیده می‌شوند، اما امروز این جریان در مناطقی که منافع آمریکا در خطر است یک خطر محسوب می‌شود، اما می‌توانند بروند در سایر مناطق مثل سوریه، مصر، آسیای مرکزی و یا هر جای دیگری که منافع آمریکا و اروپا در خطر نباشد فعالیت کنند و عملیات‌های ‌انتحاری انجام دهند و مردم را قتل عام کنند.

واقعیت این است که سازمان القاعده امروز دشمن آمریکا است، اما اگر علیه رقیبان آمریکا بجنگد مشکلی نیست، اگر همین گروهها بروند در چین، آسیای میانه بجنگند، آمریکا مشکلی ندارد. آنها می‌گویند علیه ما که مسیحی و اهل کتاب آسمانی هستیم جهاد نکنید بروید علیه کمونیست‌ها و یا علیه شیعیان جهاد کنید.

 

نباید از نظر دور داشت که دولت و ارتش سکولار پاکستان به خصوص سازمان آی. اس. آی برای حفظ موجودیت خود و جلوگیری از تجزیه کشور مقابل دشمنان قدیمی خود سیاست ایجاد گروه‌های افراطی و حمایت از آنها را با تکیه بر ایدئولوژی و مذهب از یک سو و حفظ موقعیت بین‌المللی و استفاده از حمایت‌های آمریکا و غرب از دیگر سو، بازی دو سویه را دنبال می‌کند که بابت آن گاه هزینه‌های سنگینی را می‌پردازد، اما نکته مهم این است که بر اساس این بازی خطرناک پاکستان، امروز منطقه و جهان نیز در این هزینه شریک شده‌اند.

 

 

منبع : militaryparsi.ir

چرا پانزدهمین ارتش دنیا مقابل پهپادهای آمریکایی از …پایگاه‌ های نظامی ایالات متحده آمریکا

آمریکا به استثنای خاک خود در پنج قاره جهان جمعاً ۸۵۰ پایگاه نظامی دارد. این کشور درخاک خود نیز بطور رسمی ۵۳۰۰ پایگاه نظامی دارد. برابر گزارش مرکز پژوهش‌های بین‌المللی کندی، آمریکا در حال حاضر ۷۰۰ تا ۸۰۰ پایگاه زمینی، دریایی، هوایی و جاسوسی در خارج از آمریکا دارد. بطور مشخص ۷۳۷ پایگاه در ۱۳۰ کشور خارجی قرار دارند که تعدادی از آنها اردوگاه‌های موقت هستند. تعداد مراکز و پادگانهای ارتش آمریکا در خاک آن کشور به ۶۰۰۰ می‌رسد.

پایگاه‌های مهم نظامی آمریکادر جهان

آمریکا در ۱۵۱ کشور عضو سازمان ملل متحد پایگاه نظامی و ایستگاه نظامی دارد. ایالات متحده همچنین در آلمان ۲۷۰، در ایتالیا ۸۳، در ژاپن ۱۲۴، در کره جنوبی ۷۸ پایگاه کوچک و بزرگ دارد.

 

پرسنل

[ارتش ایالات متحده] ۵۱۰ هزار و ۹۲۷ پرسنل نظامی و غیرنظامی استخدام کرده‌است. تعداد پرسنل نظامی مستقر در پایگاههای نظامی آمریکا در خارج از کشور آمریکا حدود ۲۴۰ هزار نفر است که تعدادی از آنها در عراق و افغانستان مستقر هستند. قبل از خروج بخشی از ارتش آمریکا از عراق، تعداد نیروی نظامی آمریکا در عراق ۱۹۱ هزار نفر بود. ۲۸ هزار نفر از نظامیان آمریکا نیز در عملیات جنگی افغانستان بطور مستقیم شرکت می‌کنند. تعداد پرسنل نظامی و غیرنظامی ارتش آمریکا در داخل آمریکا ۴/۲ میلیون نفر است. تعداد پرسنل نظامی آمریکا در خارج از مرزهای این کشور ۸/۱ میلیون نفر است. ۴۷۳ هزار نفر غیر نظامی وابسته به وزارت دفاع آمریکا در حال خدمت هستند. ۲۰۳ هزار نفر نیز نیروی بومی کشورهای مورد هدف تحت امر وزارت دفاع آمریکا هستند.

علاوه بر پایگاههای نظامی آمریکا، ناوگان جنگی آمریکا تحت امر Kitty Hawk، Cnstellation، Enterprise، جان اف کندی،Vinson ، Nimutz، D. Eisenhower ، Dwight ، Carl Teheodore Roosevelt و ابراهام لینلکن، جورج واشنگتن، Johnc، Harry S.Trumen رونالد ریگان که ناوهای هواپیمابر هستند در سطح جهان فعالیت دارند. تعداد نیروی دریائی ارتش آمریکا به ۳۰ عدد می‌رسد.

 

بودجه نظامی

بودجه نظامی آمریکا معادل ۵۸۷ میلیارد دلار است. در حالیکه بودجه آموزش و پرورش دولت فدرال آمریکا ۶۲ میلیارد دلار و بودجه تامین اجتماعی آمریکا ۵ میلیارد دلار بوده‌است.بودجه نظامی همه کشورهای جهان( غیر از ۵ قدرت اصلی) معادل بودجه نظامی آمریکاست.

 

فهرست پایگاهها ۱. فرماندهی اروپا– اشتوتگارتک منطقه‌ای در حدود ۱۳ میلیون مایل مربع را در ۸۹ کشور از نروژ تا بالتیک مدیترانه بخشی از خاورمیانه تا کیپ گود هوپ در آفریقای جنوبی را تحت پوشش هوایی دریایی و زمینی دارد. ۲. مرکز آموزشی ارتش هفتم و مرکز یکصدم گروه پشتیبانی در شهر Grafenwoehr آلمان. ۳. مرکز تمرین در آب و هوای استوایی در شهر Fort Clayton پاناما از ۱۹۶۲ ۴. مرکز نیروی دریایی در اروپا و گوام که ۱۰۰ میلیون مایل مربع را در برمی گیرد و شامل ۲۰۰ کشتی و ۲۵۰ هزار دریانورد است ۵. مرکز هوایی نیروی دریایی در Keflavik، Iceland ۶. مقر پشتیبانی دریایی در ، Naples، Italy ۷. مقر دریایی در اسپانیا تنگه جبل الطارق Rota، Spain ۸. پایگاه عملیاتی نیروی دریایی در ژاپن Sasebo، Japan این پایگاه مقر ناوگان هفتم دریایی با ۶۰ کشتی ۳۵۰ جنگنده و ۶۰ هزار پرسنل است ۹. پایگاه هواییSigonella Italy ایستگاه سیگونلا ویژه عملیات در مدیترانه‌است. این پایگاه مرکز استقرار ۳۱۰۰ نظامی و ۸۰۰ غیر نظامی است که بیشتر به یگان هوایی شانزدهم و ناوگان جنگی سی و یکم اختصاص دارد. ۱۰. پایگاه هوایی توزلا در بوسنی Tuzla Air Base، Bosnia-Herzegovina ۱۱. پایگاه هواییIncirlik در جنوب ترکیه مختص یگان سی و نهم رزمی هوایی است ۱۲. پایگاه هوایی Kadena Air Base during Okinawa در ژاپن ۱۳. پایگاه هوایی Misawa Air Base در ژاپن جزیره Honsyu مرکز یگان سی و پنجم رزمی ۱۴. پایگاه هوایی Yokota Air Force Base ژاپن در ۲۸ مایلی توکیو مقر یگان ترابری ۳۷۴

۱۵. پایگاه هواییUSMC Air Station Iwakuni در ۴۵ مایلی هیروشیما مرکز یگان هوایی یکم نیروی دریایی ۱۶. پایگاه هوایی Kunsan Air Base در کره جنوبی ۱۵ مایلی سئول مقر یگان هشتم رزمی نیروی هوایی ۱۷. پایگاه هوایی Osan Air Base کره جنوبی یگان ۵۱ رزمی هوایی و یگان هفتم هوایی ۱۸. پایگاه هوایی Ramstein Air Base در آلمان یگان ترابری هوایی هشتاد و ششم ۱۹. پایگاه هوایی Taszar Air Base مجارستان وابسته به یگان ۴۰۶ ام ۲۰. پایگاه هوایی در بگرام افغانستان

 

پایگاههای آمریکا در همسایگی ایران ترکیه افغانستان پاکستان قرقیزستان آذربایجان گرجستان ارمنستان

 

 

دیه‌گو گارسیا

 

پایگاه در خلیج فارس بحرین امارات عربی متحده بر اساس قراردادی فرانسه نیز برای اولین بار از سال ۲۰۱۰در امارات متحده عربی پایگاه نظامی ایجاد کرده است عربستان عراق عمان کویت قطر

 

در اقیانوس هند دیه‌گو گارسیا جزیره‌ای مرجانی در مجمع الجزایر شاگوس Chagos در اقیانوس هند است.

این جزیره از قلمروی اقیانوس هند بریتانیا به‌شمار می‌رود. از سال ۱۹۶۶ به مدت پنجاه سال به اجارهٔ ارتش آمریکا درآمده‌است که تا بیست سال دیگر نیز قابل تمدید است. جزیرهٔ دیگو گارسیا یکی از مهم‌ترین پایگاههای فرامرزی ارتش آمریکا است. حدود ۱۷۰۰ نظامی و ۱۵۰۰ غیر نظامی روی این جزیره اقامت دارند. انبوهی از هواپیماهای بی-۱ لنسر در پایگاه نظامی ارتش آمریکا روی این جزیره مستقر هستند. از طرف دیگر این جزیره یکی از انبارهای مهمات ایالات متحده‌است و واحد مرکزی برای اطلاعات ماورای جوّی نیز می‌باشد.

 

در مدیترانه انجرلیک ترکیه مقر پشتیبانی دریایی در ، Naples، Italy مقر دریایی در اسپانیا تنگه جبل الطارق Rota، Spain منابع Top 10 Strongest Largest Armies In The World گزارش مرکز پژوهش‌های بین‌المللی کندی، ۲۰۰۷ دکترمحمد عجم. «آشنایی با پایگاه‌های نظامی آمریکا». موسسه همشهری، ۲۳آذر۱۳۸۶. بازبینی‌شده در ۱۸ بهمن ۱۳۹۰. تصویر نقشه پایگاههای آمریکا در اطراف ایران Depart. of Defense, Base Structure Report(PDF) FY 2009 Baseline Official total for a numbers of U.S. troops employed worldwide US Military Bases

 

منبع : militaryparsi.ir

پایگاه‌ های نظامی ایالات متحده آمریکابازگشت تانک‌های M60 ایرانی با چشمان مسلح و سامانه‌های لیزری +عکس

گروه دفاع و امنیت مشرق در نظر دارد طی برنامه جدید خود در سال ۱۳۹۴، نسبت به معرفی تولیدات و دستاوردهای دفاعی کشورمان در قالب گزارش های کوتاه و همراه با توضیحات رسمی این محصولات، اقدام کند.

تمامی این دستاوردها همانند گزارشات تفصیلی مشرق، از منابع رسمی از جمله کتاب دستاوردهای دفاعی ایران که توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح منتشر شده، استخراج می شود که همراه با کاتالوگ آن محصول، به خوانندگان تقدیم خواهد شد.

هدف از این رویه جدید مشرق، کاستن از توضیحات و تحلیل های مطول فنی و قراردادن مستندات و توضیحات رسمی در خصوص این محصولات است و امید می رود مجموعا ۵۰۰ محصول دفاعی، در ماههای آینده معرفی شوند.

در انتخاب این محصولات جهت معرفی نیز تلاش شده عمدتا تجهیزاتی انتخاب شوند که تاکنون کمتر از آنها تصاویر و اطلاعات رسمی در اختیار کاربران قرار گرفته باشد.

 M60 تانک اصلی و تاثیرگذار در جنگ سرد

تانک M-60 یکی از موفق ترین طرح های زرهی بلوک غرب در سالهای جنگ سرد محسوب می شد که نزدیک به ۱۵ هزار دستگاه از آن تولید و به تعداد زیادی از متحدین آمریکا در جهان صادر شده است. این تانک از ۴ نفر خدمه بهره برده و وزن آن بسته به مدل آن بین ۵۰ تا ۵۲ تن است. این تانک از یک توپ خان دار ۱۰۵ میلی متری به همراه یک قبضه تیربار ۱۲٫۷ به همراه یک قبضه تیربار ۷٫۶۲ میلی متری بهره می برد.

سیستم پیشران این تانک که از اوایل دهه ۱۹۶۰ تولید آن آغاز شده است، یک دستگاه موتور دیزل به قدرت ۷۵۰ اسب بخار است که سرعتی در حدود ۴۸ کیلومتر بر ساعت و برد ۵۰۰ کیلومتر را برای این تانک فراهم می کند.

این تانک در جنگ سال ۱۹۷۳ اعراب با رژیم صهیونیستی، جنگ تحمیلی علیه ایران و عملیات طوفان صحرا در سال ۱۹۹۱ میلادی حضور داشته است و منابع غربی اعتقاد دارند که ام ۶۰ های ایرانی در جریان جنگ ایران و عراق، عملکرد بسیار موفقی علیه تانک های روسی ارتش عراق داشتند.

در جریان عملیات طوفان صحرا نیز ام ۶۰ های تفنگداران دریایی ارتش آمریکا که خصوصا در بخش زره ارتقاء یافته بودند، توانستند عملکرد قابل قبولی را با نابودی تانک های عراقی از خود به نمایش بگذارند.

 

ام ۶۰ آمریکایی در جریان عملیات طوفان صحرا، سال ۱۹۹۱ میلادی

ام ۶۰ از جمله پلتفورم های زرهی محسوب می شود که تا به امروز در کشورهای گوناگون تحت برنامه های سنگین ارتقاء قرارگرفته و دربسیاری از کشورهای جهان همچنان به خدمت خود ادامه می دهد. این تانک توسط ترکیه، اردن، ایالات متحده آمریکا و اسپانیا مورد ارتقاء قرار گرفته و در بسیاری از کشورهای جهان همچنان در حال خدمت است.

کیمیای ایرانی برای ام ۶۰ آمریکایی

اما جمهوری اسلامی ایران بعد از پایان جنگ تحمیلی و با توجه به این که ام ۶۰ های تحویلی به کشور قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، از مدل های اولیه بودند برنامه ارتقاء این تانک را با استفاده از توان داخلی آغاز کرد که چندین بخش مهم از سامانه های این تانک را شامل می شود.

تانک های تحویل شده به ایران فاقد سامانه دید در شب بودند، لذا در جریان ارتقاء مذکور، یک عدد پیرسکوپ دید در شب مخصوص راننده تانک بر روی این تانک نصب شده است که زاویه دید ۳۰ درجه به هر طرف را داشته و توان بزرگنمایی ۱ برابر را دارد. این پریسکوپ ظرف ۳۰ ثانیه قابلیت نصب یا جدا شدن از روی تانک را دارد. با این اقدام مهم، عملا، امکان اجرای عملیات های شبانه برای این تانک فراهم شد.

بخش بعدی مربوط به نصب استبلایزر بر روی تانک است که وظیفه حفظ ثبات لوله توپ را حرکت به عهده دارد. در این راستا، سامانه کنترلی مربوط به توپچی نیز ارتقاء پیدا کرده است. تانک های تحویل شده به ایران در زمان قبل از پیروزی انقلاب از انواع اولیه بودند که استبلایزر مناسبی نداشته و شلیک در حال حرکت با دقت برای این تانک را تقریبا ناممکن می کردند.

 

ام ۶۰ های تحویل شده به ایران از نوع A1 بودند که فاقد مسافت سنج لیزری بوده و پریسکوپ فرماندهی آن نیز از نوع M51، فاقد دید پانارومیک برای فرمانده بود. بخش دیگری از ارتقاء مربوط به نصب یک سیستم دید پانارومیک برای فرمانده تانک است. زاویه دید این سامانه ۸٫۵ درجه بوده و به طور مستقل از برجک اصلی توان حرکت در سمت و ارتفاع را دارد. توان بزرگ نمایی ۷ برابر، مجهز بودن به مسافت‌یاب لیزری با برد ۲۰ کیلومتر و دقت ۱۰ متر و توان وصل شدن به مسلسل سنگین روی برجک از قابلیت های این سامانه است.

بخش بعدی ارتقاء این تانک های در اختیار ایران، مربوط به نصب سامانه کنترل آتش EFCS-3 می باشد. این سامانه دارای مسافت سنج لیزری با دقت ۵ متر، سامانه محاسبات بالستیک مربوط به شلیک به صورت دیجیتال در زمان ۰٫۱ ثانیه، توان بزرگنمایی ۷ برابر، سیستم دید در شب نسل دوم، توانایی دریافت وضعیت آب و هوای محیط برای محاسبه در هنگام شلیک و زاویه دید ۷٫۵ متری به همراه توان حرکت سیستم بصری در ارتفاع و سمت می باشد.

ترجمه اسناد مالکیت وسایل نقلیه موتوری ترجمه گواهی‌های فرهنگی هنری

منبع : www.mashreghnews.ir

بازگشت تانک‌های M60 ایرانی با چشمان مسلح و سامانه‌های لیزری +عکسخودروی زرهی BMC 235-16P ترکیه-۴

کامیون نظامی BMC 235-16

عرض ۲٫۵ متر ارتفاع ۲٫۹۹ متر تحرک موتور کامینز B235 20 دیزل قدرت موتور ۲۳۵ اسب بخار حداکثر سرعت جاده ۱۰۰ کیلومتر / ساعت توضیحات بیشتر با ترجمه خودکار : در سال ۲۰۰۸ ترکیه وزارت دفاع تصمیم گرفت برای به دست آوردن مجموع ۲ ۰۰۰ ۴×۴ توسط ۶X6 و وسایل نقلیه چرخ دار تاکتیکی و معدن محافظت وسایل نقلیه.BMC 380-26P یکی از آنها بود. وسایل نقلیه تولید برای اولین بار در سال ۲۰۰۹٫ ارتش ترکیه تحویل داده شد به دست آمده حدود ۵۰۰ از این کامیون. این کامیون تاکتیکی نیز برای مشتریان صادرات ارائه شده است. شده است به Azerbaija، بوسنی و هرزگوین، گرجستان، قرقیزستان، و مقدونیه صادر می شود. تعیین این کامیون نظامی به پیروی از روش استاندارد BMC. تعداد اول در طراحی نشان دهنده قدرت موتور (۲۳۵ اسب بخار)، در حالی که آخرین شماره وزن خودرو ناخالص (۱۶ تن) نشان داده می شود. این کامیون نظامی به طور کامل در طراحی معمولی است.پایه کامیون BMC 235-16P دارای سرویس بدن نیروهای نظامی / محموله عمومی با طرف قطره و رها کردن درب عقب اتومبیل. این کامیون نظامی می تواند ۵ ۰۰۰ کیلوگرم صوفس (جاده) و ۸ ۵۵۰ کیلوگرم در جاده های سطح سخت ادامه می دهند. منطقه حمل و نقل با کمان و پوشش بوم پوشش داده است. انواع نسخه های دیگر از این کامیون، مانند حامل سرپناه، نیز در دسترس هستند.

 

خودروی زرهی BMC 235-16P ترکیه-۴هلیکوپتر جنگی Agusta A-129-عکس۴

هلیکوپتر جنگی سبک وزن هجومی ایتالیایی Agusta A-129 Mangusta

مشکلات مالی، و نیازهای عملیاتی در حال تغییر، مجبور ارتش ایتالیا به ارزیابی مجدد مورد نیاز خود را برای هلیکوپتر ضد تانک اختصاص یافته است. نیاز به یک هلیکوپتر تر چند نقش هنگامی که Mangustas در وظایف حافظ صلح سازمان ملل به سومالی بین سال های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۴ افزایش یافت و استفاده جنگی بسیاری پیداکرد.

تبلیغات :

ترجمه بارنامه‌ها و اسناد صادرات و واردات ترجمه قبوض آب، برق، تلفن و گاز فروش آپارتمان ۳خوابه دروس احتشامیه اجاره آپارتمان ۲ خوابه شریعتی میرداماد ترجمه فیش‌های حقوقی

 

هلیکوپتر جنگی Agusta A-129-عکس۴نادرشاه افشار

نادرقلی ملقب به تهماسب‌قلی خان و نادر شاه افشار از ایل افشار خراسان از ۱۱۱۴ خورشیدی تا ۲۸ خرداد[۳] یا ۳۰ خرداد[۴] ۱۱۲۶ خورشیدی، پادشاه ایران و بنیانگذار دودمان افشاریه است. او از مشهورترین پادشاهان ایران، پس از اسلام است و بسیاری از مورخین او راقدرتمندترین پادشاه ایرانی بعد اسلام می‌دانند که سرکوب افغانها و بیرون راندن عثمانی و روسیه از کشور و تجدید استقلال ایران و نیز فتح هندوستان و ترکستان و جنگهای پیرزومندانه او سبب شهرت بسیارش گشت. به او در اروپا لقب «آخرین جهانگشای شرق»، «ناپلئون ایران» و «اسکندر دوم» نیز داده‌اند. شعر معروف نادر که در زمان تاجگذاری، دستور ضرب آن بر سکه هارا داد، به شرح زیر است: نادرقلی ملقب به تهماسب‌قلی خان و نادر شاه افشار از ایل افشار خراسان از ۱۱۱۴ خورشیدی تا ۲۸ خرداد[۳] یا ۳۰ خرداد[۴] ۱۱۲۶ خورشیدی، پادشاه ایران و بنیانگذار دودمان افشاریه است. او از مشهورترین پادشاهان ایران، پس از اسلام است و بسیاری از مورخین او راقدرتمندترین پادشاه ایرانی بعد اسلام می‌دانند[نیازمند منبع] که سرکوب افغانها و بیرون راندن عثمانی و روسیه از کشور و تجدید استقلال ایران و نیز فتح هندوستان و ترکستان و جنگهای پیرزومندانه او سبب شهرت بسیارش گشت. به او در اروپا لقب «آخرین جهانگشای شرق»، «ناپلئون ایران» و «اسکندر دوم» نیز داده‌اند. شعر معروف نادر که در زمان تاجگذاری، دستور ضرب آن بر سکه هارا داد، به شرح زیر است:

سکه بر زر کرد نام سلطنت را در جهان * نادر ایران‌زمین و خسرو گیتی‌ستان

در زمانی که صفویان با شورش افغان‌ها از هم پاشیده بودند و کشور مورد تجاوز دشمنان داخلی و خارجی بود، عثمانی‌ها ازغرب و روس‌ها از شمال و اعراب از جنوب و ترکمانان از شرق به تاخت و تاز و قتل و غارت مشغول بودند، نادر وضعیت حاکمیت ایران را سامان داد.

در عهد نادر دشمنان و متجاوزان به کشور توسط وی سرکوب شدند و کشور اندکی از قدرت گذشته خویش را در حفاظت از مرزها و اعمال قدرت یک حکومت مقتدر مرکزی بر تمام وطن، بازیافت. ترکمانان وازبکان به ماوراءالنهر عقب‌نشینی کردند.

بناهایی که به دستور نادر در خراسان بنا شده‌اند، نظیر کلات نادری و کاخ خورشید از آثار مهم بازمانده از این دوران هستند.

در عهد او به سپاه و تأمین نیرو بسیار توجه می‌شد. نادر اقوام ایرانی را متحد و منسجم در زیر پرچم ایران درآورد و بار دیگر ایران قدرتمندترین کشور آسیا گشت. شهرها یا ولایات ایران در دوره نادر به شرح زیر بودند: آذربایجان، افغانستان، بلوچستان (پاکستان)، ترکمنستان، گرجستان، داغستان، بحرین، قطر، کشمیر و غیره.[۲۴]

نادر از فرمانروایانی بود که برای آخرین بار ایران را به محدوده طبیعی فلات ایران رسانید و با تدارک کشتی‌های عظیم جنگی، کوشید تا استیلای حقوق تاریخی کشور را بر آب‌های شمال و جنوب تثبیت کند. نادر شاه در سال ۱۷۴۲ م. جان التون دریانورد بریتانیایی مقیم سن پطرزبورگ را به رغم کارشکنی روس‌ها و انگلیسی‌ها برای ساختن کشتی جنگی به خدمت گرفت. التون در ژانویهٔ ۱۷۴۳م با سمت دریاسالاری به ریاست کشتی‌سازی ایران منصوب و به” جمال بیگ” ملقب گردید. با وجود تمامی دشواری‌های اجرایی و سیاسی، با حمایت‌های نادر و تلاش‌های التون، نخستین ناو ایران مجهز به بیست عراده توپ به نام “نادرشاه” در کرانهٔ گیلان به آب انداخته شد. پس از آن به موجب فرمانی که پادشاه ایران صادر کرد، تمام کشتی‌های روسی موظف شدند به پرچم ناو جدید سلام دهند.[۲۵]

با افول دولت نادری، سرزمین پهناور فلات ایران که پس از مدت‌ها به زیر یک درفش درآمده و رنگ یگانگی پذیرفته بود، از هم پاشید.

 

تبلیغات : ترجمه گواهی‌های کار صادره از دفاتر اسناد رسمی اجاره آپارتمان ۲ خوابه شریعتی میرداماد اجاره آپارتمان سه خوابه دروس کماسایی ترجمه گواهی‌های کار صادره از واحدهای صنفی مختلف ترجمه گواهی‌های فرهنگی هنری

 

نادرشاه افشارمعمار ساختار تروریستی داعش کیست؟+تصاویر

هفته نامه “اشپیگل” در مطلبی با استناد به اسنادی محرمانه از استراتژی مخفی داعش پرده برداشت.

یک سند از طرح‌های استراتژیک و نموداری از رهبری داخلی داعش که برای اولین بار توسط اشپیگل افشا شده است نشان می‌دهد که این سازمان تروریستی چگونه تشکیل شده و موفق به نفوذ در خاک سوریه و  دستیابی به موفقیت‌هایی در این کشور شده است.

این اسناد عمدتا دست نویس از یک سرهنگ اطلاعاتی سابق نیروی هوایی عراق به دست آمده است. وی در سال ۲۰۰۴ به سازمان افراطی که قبل از روی کارآمدن داعش در عراق شکل گرفت پیوست و در سال ۲۰۱۰ به صورت فعالانه و موثر در این راستا مشارکت کرد که “ابوبکر البغدادی” را در راس هرم تشکیلات تروریستی داعش قرار دهد.

این افسر عالی رتبه نیروی هوایی عراق که با نام مستعار “حاجی بکر” شناخته شده بود اواخر سال ۲۰۱۲ به سوریه رفت و مسئول قدرت گرفتن داعش در این کشور است. “حاجی بکر” در ژانویه سال ۲۰۱۴ در جبهه نبرد کشته شد.

بر اساس پژوهش‌های چندین ماهه اشپیگل در اسناد یافت شده در سوریه و ارزیابی اختصاصی آن‌ها هیچ گونه تعصبات مذهبی در این گروه تروریستی که با این مشخصه به دنیا نشان داده شده است دیده نمی‌شود.

این اسناد، رویکردها و متدهای یک تشکیلات اطلاعاتی بسیار پیچیده را افشا می‌کند که بر مبنای جاسوسی‌ها و نظارت‌ها و قتل‌های گسترده تاسیس شده است.

بر اساس طرح‌ها و برنامه‌هایی که در این اسناد آمده است، تحت پوشش دفاتر تبلیغی اسلامی‌طرفداران داعش در لباس مبدل واعظ در شهرها و روستاهای شمال سوریه جاسوسی می‌کردند. این جاسوسان باید موازنه قدرت و آسیب پذیری مکان‌های مختلف در این کشور را مورد ارزیابی قرار می‌دادند.

اشپیگل همچنین به عملیات‌های قتل و آدم ربایی و عملیات‌های نظامی‌و جنگی با برنامه ریزی دقیق توسط داعش در سوریه اشاره کرده و در ادامه نوشت: پژوهش‌های چندین ماهه اشپیگل در استان‌های مختلف شمال سوریه و همچنین کشف یک سند از اوایل سال ۲۰۱۴  در یک دفتر مرکزی متروک در شهر حلب نشان می‌دهد که این برنامه‌ها و طرح‌های داعش دقیقا در سوریه اجرایی می‌شده است.

 به نوشته اشپیگل “حاجی بکر” مهم ترین استراتژیست داعش بود از مذهب تنها به عنوان ابزاری برای دستیابی به هدف استفاده کرد.

بر اساس ارزیابی‌های اشپیگل اکثرا حاجی بکر را به عنوان مردی با ریش‌های سفید و برخی با ریش‌های سیاه می‌شناختند.

یکی از فرماندهان شورشیان محلی وی را به عنوان مسئول خریداری تسلیحات به یاد می‌آورد.

تازه بعد از اینکه وی در اوایل سال ۲۰۱۴ توسط یکی از فرماندهان شورشی در جبهه نبرد مورد اصابت گلوله قرار گرفت  مشخص شد که وی مردی بود که مراقب بود حتی الامکان هیچ ردی از خود باقی نگذارد.

نام واقعی این مرد ” سمیر عبد محمد الخلفاوی” از افسران بلند پایه اطلاعاتی سابق عراق بود که بیش از دو دهه در قلب تشکیلات اطلاعاتی صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق درس آموخته بود که چگونه با یک سیستم نظارتی گسترده و ایجاد رعب یک گروه مردمی‌را تحت کنترل خود درآورد.

اینکه وی تا چه اندازه ماهرانه و با دقت درس‌ها و طرح‌ها و برنامه‌های خود را اجرایی می‌کرد تازه زمانی برای شورشیان و مبارزان محلی آشکار شد که آن‌ها خانه معمولی را که “حاجی بکر” در آن زندگی می‌کرد و از آنجا مدت چند سال برنامه‌های خود برای تصرف شمال سوریه را رهبری می‌کرد مورد بررسی قرار دادند.

در این خانه اسنادی کشف شده است که استراتژی داعش را آشکار کرده و نشان می‌دهد چگونه داعش به مهم ترین تشکیلات تروریستی حال حاضر تبدیل شده است.

این اسناد و طرح‌ها که در اختیار اشپیگل قرار گرفته است دست نوشته‌های بسیار پیچیده ای است که برخی از آن‌ها به حدی گسترده بود که در چند برگ ترسیم شده بود. یکی از رهبران شورشی محلی در این باره اظهار داشته بود که ما تا به حال مشابه این طرح‌ها را ندیده بودیم.

در این اسناد از جمله برنامه ریزی‌های دقیق برای شروع عملیات، سلول‌های جاسوسی که به عنوان دفاتر تبلیغ اسلامی‌باید در تمام شهرها و روستا‌های سوریه تاسیس می‌شد وجود داشت. همچنین نمودارهای اطلاعاتی و طرح‌هایی برای جدایی بخش‌ها، قتل‌های مخفی و آدم ربایی‌ها به عنوان پیش زمینه‌هایی برای اقدامات زورگویانه بعدی در این اسناد دیده می‌شد.

به نوشته اشپیگل، این معمار ساختار داعش با “ابو مصعب زرقاوی” از سرکردگان سابق القاعده نیز مراوده داشته و در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ در زندان‌های آمریکا به ویژه ابوغریب بوده است.

منبع : gsniper.blogfa.com

معمار ساختار تروریستی داعش کیست؟+تصاویرتانک Osorio برزیل-۳

Osorio تانک به خدمت ارتش برزیل توضیحات بیشتر با ترجمه ماشینی : Osorio تانک در اواسط ۱۹۸۰s توسط Engesa هر دو برای ارتش برزیل و مشتریان صادرات توسعه داده شد. این MBT به عنوان یک سرمایه گذاری خصوصی توسعه داده شد، تنها با حمایت اندکی از دولت است. Engesa ایالات متحده بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از درآمد آن را به این پروژه سرمایه گذاری. این تانک به افتخار مانوئل لوئیس Osório، بنیانگذار شاخه سواره نظام ارتش برزیل نامگذاری شد “Osorio”. در مجموع دو نمونه ساخته شد. اولین پیش نمونه در سال ۱۹۸۵ تکمیل شد، دوم تشریح شده در سال ۱۹۸۶٫ به طور کلی آن را یک طرح موفق بود، با این حال به دلیل عدم تامین مالی آن بود، پذیرفته نیست به خدمات با ارتش برزیل، که در یک زمان حال مورد نیاز از ۳۰۰ اصلی جدید تانک های جنگی. این MBT نیز هیچ سفارشات تولید از مشتریان صادرات دریافت کرد. در نهایت پروژه Osorio رها شده بود و Engesa ورشکست شدند. در حال حاضر ارتش برزیل به اجرا در پیری M60 و پلنگ ۱ تانک های جنگی اصلی.

 

مخزن Osorio با زره کامپوزیت در جلوی بدنه و برجک نصب شده است. این زره پوش به طور کلی شبیه به Chobham بریتانیا است. این شامل فولاد، آلومینیوم، الیاف کربن و سرامیک. هر چند زره پوش Osorio بسیار سبک است، آن است که بسیار قوی، و برای شکست هر پرتابه های ضد تانک در طول قوس فرونتال که در خدمات در سال ۱۹۸۶٫ خودرو است آتش اتوماتیک و حفاظت ان بی سی سیستم بود داده شد. با این حال در نظر گرفته شده است که حفاظت از این مخزن پایین تر از بسیاری از MBTS غربی آن زمان بود. خدمه ۴ مرد ابعاد و وزن وزن ۴۳٫۷ تن طول (تفنگ رو به جلو) ۱۰٫۱ متر طول بدنه ۷٫۱۳ متر عرض ۳٫۲ متر ارتفاع ۲٫۳۷ متر جنگ افزار بخش اصلی اسلحه ۱۲۰ میلیمتری خان اسلحه ماشین ۱ × ۷٫۶۲ میلی متر، ۱ × ۱۲٫۷ میلی متر محدوده ارتفاع – ۱۰ به + ۲۰ درجه محدوده گذشتن از ۳۶۰ درجه بار مهمات توپ اصلی ۳۸ گلوله ماشین اسلحه ۶۰۰ ۱۲٫۷٫ ۵ ۰۰۰ ایکس ۷٫۶۲ تحرک موتور MWM TBD 234 دیزل قدرت موتور ۱ اسب بخار ۰۴۰ حداکثر سرعت در جاده ۷۰ کیلومتر / ساعت محدوده ۵۵۰ کیلومتر مانور گرادیان ۶۰٪ شیب جانبی ۴۰٪ گام عمودی ۱٫۱۵ متر گودال ۳ متر Fording 1.2 متر Fording (با آماده سازی) ۲ متر

تبلیغات : قوانین ترجمه در ایران اجاره آپارتمان سه خوابه دروس کماسایی فروش آپارتمان ۳خوابه دروس احتشامیه ترجمه گواهی‌های فرهنگی هنری ترجمه کارت اقتصادی ترجمه بیمه

تانک Osorio برزیل-۳خودروی زرهی BMC 235-16P ترکیه-۳

موتور کامینز B235 20 دیزل قدرت موتور ۲۳۵ اسب بخار حداکثر سرعت جاده ۱۰۰ کیلومتر / ساعت توضیحات بیشتر با ترجمه خودکار : در سال ۲۰۰۸ ترکیه وزارت دفاع تصمیم گرفت برای به دست آوردن مجموع ۲ ۰۰۰ ۴×۴ توسط ۶X6 و وسایل نقلیه چرخ دار تاکتیکی و معدن محافظت وسایل نقلیه.BMC 380-26P یکی از آنها بود. وسایل نقلیه تولید برای اولین بار در سال ۲۰۰۹٫ ارتش ترکیه تحویل داده شد به دست آمده حدود ۵۰۰ از این کامیون. این کامیون تاکتیکی نیز برای مشتریان صادرات ارائه شده است. شده است به Azerbaija، بوسنی و هرزگوین، گرجستان، قرقیزستان، و مقدونیه صادر می شود. تعیین این کامیون نظامی به پیروی از روش استاندارد BMC. تعداد اول در طراحی نشان دهنده قدرت موتور (۲۳۵ اسب بخار)، در حالی که آخرین شماره وزن خودرو ناخالص (۱۶ تن) نشان داده می شود. این کامیون نظامی به طور کامل در طراحی معمولی است.پایه کامیون BMC 235-16P دارای سرویس بدن نیروهای نظامی / محموله عمومی با طرف قطره و رها کردن درب عقب اتومبیل. این کامیون نظامی می تواند ۵ ۰۰۰ کیلوگرم صوفس (جاده) و ۸ ۵۵۰ کیلوگرم در جاده های سطح سخت ادامه می دهند. منطقه حمل و نقل با کمان و پوشش بوم پوشش داده است. انواع نسخه های دیگر از این کامیون، مانند حامل سرپناه، نیز در دسترس هستند.

 

تبلیغات : ترجمه بیمه فروش آپارتمان ۳خوابه دروس احتشامیه قوانین ترجمه در ایران قانون راجع به ترجمه اظهارات

خودروی زرهی BMC 235-16P ترکیه-۳هلیکوپتر جنگی OH-58F Kiowa Warrior امریکا-۴

توضیحات با ترجمه ماشینی : OH-58F یک برنامه ارتقا از OH-58D Kiowa Warrior در هلیکوپتر شناسایی مسلح است. در طول دهه گذشته در ارتش ایالات متحده برای جایگزینی برای OH-58D دنبال شد. این با توجه به سن آنها می شود به طور فزاینده سخت تر برای ارتقاء بدنه فرسوده از این هلیکوپتر. بدنه تازه ساخته شده مورد نیاز بود. اولین تلاش بود به جای OH-58D آن را با RAH-66 کومانچی. با این حال برنامه توسعه خود را در سال ۲۰۰۴٫ بعدها لغو شد بل ARH-70 Arapaho، انتخاب شد اما به دلیل بالا رفتن هزینه ها و تاخیر لغو در سال ۲۰۰۸٫ آینده برنامه مسلح هوایی پیشآهنگی سوم به دلیل بودجه محدود نامشخص است. پس از آن به روز رسانی هلیکوپتر OH-58D به استاندارد OH-58F به نگه داشتن آنها را عملیاتی تصمیم گرفته شد. اولین هلیکوپتر OH-58F در سال ۲۰۱۲٫ به روز رسانی شد. این اولین پرواز تشریفاتی آن در سال ۲۰۱۳٫ ساخته شده این است که برنامه ریزی شده که اولین اسکادران عملیاتی به طور کامل در ۲۰۱۶٫ مجهز این است که برنامه ریزی شده است که در مجموع از ۳۶۸ هلیکوپتر را به OH به روز رسانی استاندارد -۵۸F.به روز رسانی Kiowa رزمندگان در حال برنامه ریزی برای در خدمت باقی می ماند تا ۲۰۳۶٫ این هلیکوپتر می تواند ماموریت های مختلف، از جمله شناسایی، سراغ، مشاهده، تعیین هدف هماهنگ برای میدان توپخانه را انجام دهد. در صورت نیاز، OH-58F می تواند به طور مستقل نیروهای زمینی با قدرت شلیک خود را حمایت می کنند. این می تواند در روز، شب را در شرایط نامساعد آب و هوایی با دید ضعیف عمل می کنند، و یا. به روز رسانی OH-58F هلیکوپتر شناسایی مسلح در سرویس باقی می ماند تا سال ۲۰۳۶ میلادی بروزرسانی آن ادامه خواهد داشت.

 

هلیکوپتر جنگی OH-58F Kiowa Warrior امریکا-۴هلی کوپتر Shahed 285 ایران-۴

شاهد ۲۸۵ دیده بانی هلیکوپتر با استفاده از قطعات از بل ۲۰۶ JetRanger – طلایه دار نور و هلیکوپتر مشاهده توضیحات با ترجمه خودکار :

ماموریت اصلی برای شاهد ۲۸۵ شناسایی، سراغ و مشاهده است. این هلیکوپتر می تواند با توپ، مسلسل، غلاف های راکت، هوا به زمین و موشک های هوا به هوا هدایت مسلح. اگر نیاز به شاهد ۲۸۵ می تواند نیروهای زمینی با قدرت شلیک خود را حمایت می کنند. خدمه ۱ نفر ابعاد و وزن طول ۱۱٫۸۴ متر قطر روتور اصلی ۱۰ متر ارتفاع ۳٫۴۷ متر وزن (خالی) ۸۲۰ کیلوگرم وزن (حداکثر را خاموش) ۱ ۴۵۰ کیلوگرم موتور و عملکرد موتورهای ۱ × رولز رویس (آلیسون) ۲۵۰-C20J قدرت موتور ۴۲۰ SHP حداکثر سرعت ۲۴۰ کیلومتر / ساعت سرعت کروز ۲۰۰ کیلومتر / ساعت خدمات سقف ۴٫۲ کیلومتر محدوده ۸۷۵ کیلومتر

 

تبلیغات : ترجمه بیمه فروش آپارتمان ۳خوابه دروس احتشامیه قانون راجع به ترجمه اظهارات اجاره آپارتمان ۲ خوابه شریعتی میرداماد

هلی کوپتر Shahed 285 ایران-۴ماهواره‌های جدید سنجش از راه دور کدام نیازهای ایران را برطرف می‌کنند +عکس

گروه دفاع و امنیت مشرق – در جریان نمایشگاه هوا فضای ماکس ۲۰۱۵ که چندی پیش در روسیه برگزار شد اخباری مبنی بر امضاء قرارداد بین جمهوری اسلامی ایران با روسیه و یک کنسرسیوم اروپایی به منظور ساخت مشترک ماهواره های سنجش از راه دور به توافق رسیدند. بر اساس اعلام منابع روسی، قراردادی که بین ایران و شرکت «روس‌کازمس» امضاء شده است برای توسعه یک مدل ارتقاء یافته از ماهواره Kanopus-V1 که گاهی به اسم “Canopus-B” نیز شناخته می شود، است.

درباره مدل اروپایی نیز نوع ماهواره اعلام نشده و تنها گفته شده است که ماهواره مورد نظر توان تهیه تصاویری با دقت یک متر را فراهم می کند. در این مطلب با این نوع ماهواره ها و فواید ورود به خدمت آنها در ایران آشنا خواهیم شد.

سنجش از دور چیست و دارای چه فوایدی است ؟

بحث سنجش از دور که در زبان انگلیسی به عنوان “Remote sensing” شناخته می شود به توانایی جمع آوری اطلاعات از سطح زمین (چه خشکی و چه سطح اقیانوس) گفته می شود. ماهواره های سنج از دور که در ارتقاع بالا از سطح زمین در حال گردش هستند دارای دو نوع فعال و غیر فعال هستند.

در گونه فعال ماهواره مورد نظر با استفاده از ارسال امواج به سطح زمین و دریافت بازتاب آنها به تصویر مورد نظر خود دست پیدا می کند. این امواج می توانند از گونه رادیویی و یا حتی صوتی باشد. در صورت لزوم این ماهواره ها توان دریافت امواج صوتی خاص از سطح زمین و تعیین موقعیت آن محل را دارند.

در گونه غیر فعال این ماهواره ها بازتاب انرژی خورشیدی از سطح مورد نظر یا انرژی که از این تابش در اجسام و سطوح مختلف جذب شده و سپس به سمت بالا منعکس می شود را به صورت طول موج های فروسرخ دریافت کرده و پس از پردازش اطلاعات دریافتی و تبدیل آنها به داده قابل پردازش تصویر لازم از منطقه مورد نظر را تهیه می کند.

آشنایی با ماهواره Kanopus-V1

اما طرح جمهوری اسلامی ایران با روسیه بر مبنای ماهواره های سری Kanopus-V1 ساخت شرکت VNIIEM بوده و قرار است که گونه ای ارتقاء یافته از این مدل برای استفاده ایران طراحی و ساخته شود. این ماهواره از جمله سری مینی ماهواره های ساخت روسیه است که به صورت خاص برای رصد بلایای طبیعی، شناسایی آتش سوزی های جنگلی و آلودگی های وسیع، رصد منابع آبی و کشاورزی، نقشه برداری از سطح زمین و همچنین مطالعه تغییر رفتاری در سطح زمین برای هشدار در بحث پیش بینی زلزله استفاده می شود. ماهواره Kanopus-V1

این سری از ماهواره دارای وزنی در حدود ۴۰۰ کیلوگرم بوده و محموله تصویربرداری همراه آنها شامل دو نوع دوربین است. یکی دوربین چند طیفی با قابلیت تصویر برداری با کیفیت ۱۰٫۵ متر و دیگری دوربین با قابلیت تصویر برداری چند رنگی با دقت ۲٫۵ متر است. این ماهواره به طور معمول در ارتفاع ۵۱۰ الی ۵۴۰ کیلومتری از سطح زمین با زوایه ۹۷٫۵ درجه از سطح زمین قرار می گیرد. ماهواره Kanopus-V1 در حال آماده شدن برای نصب بروی روی راکت

تصاویر تهیه شده از یک ماهواره سنجش از دور با کیفیت های مختلف

 

اما ماهواره ای که قرار است کنسرسیوم «صهفا ماهواره» متشکل از ۲۸ شرکت دانش بنیان عرصه فضا با مجموعه اروپایی بسازد به ۲ سال زمان برای تکمیل نیاز داشته و یک ماهواره سنج از دور با توان تهیه تصاویر با کیفیت ۱ متر است. جزئیات بیشتری از این قرارداد منتشر نشده است اما تصویری که در بالا قرار دارد می تواند به شما کیفیت تصاویر با دقت ۱ متر را نشان دهد.

مسلما داشتن یک ماهواره سنجش از دور با کیفیت تصویر برداری یک متر که یکی از بالاترین وضوح ها در ماهواره های غیر نظامی محسوب می شود یک توان مناسب برای بخش های خاصی از کشور است.

 

ایران و استفاده از ماهواره های سنجش از دور

یکی از اصلی ترین وظایف ماهواره های سنجش از دور بحث نقشه برداری و مسئله رصد بلایای طبیعی و همچنین هشدار درباره وقوع آنها هستند. ایران به عنوان کشوری که هر ساله با حوادث زیادی از جمله آتش سوزی، سیل و زلزله رو به رو می شود می تواند با استفاده از تصاویر با کیفیتی که توسط این دو نوع ماهواره تامین می شود بسیار بهتر و سریعتر این حوادث را پیشبینی و از وقوع آنها جلوگیری یا خسارات و تلفات حاصل از آنها را به حداقل برساند. بخش کشاورزی ایران نیز از جمله بخش هایی هست که با استفاده از این ماهواره ها می تواند به خوبی ارتقاء پیدا کند.

مسئله کشف و رصد وضعیت منابع آبی و خاکی از جمله دیگر وظایف اصلی این ماهواره‌هاست که با استفاده از آن می توان در بحث مدیریت و صرفه جویی در منابع آبی بسیار بهتر عمل کرد.

هرچند تاکنون ماهواره‌های مختلفی توسط دانشگاه‌های کشورمان ساخته شده است، اما به علل مختلف از جمله نبود منابع مالی لازم، این ماهواره ها هنوز توان تامین نیازهای کشورمان در حوزه های مختلف را ندارند و بهتر است در کنار تامین سریع نیازهای ضروری کشور به داده های ماهواره ای، برنامه و بودجه های لازم نیز در اختیار متخصصان کشورمان قرار بگیرد چراکه نمی توان همیشه متکی به کشورهای دیگر بود. در عین حال، هنوز خاطره های تلخ ناشی از همکاری های ماهواره ای با کشورهای شرقی و غربی، در ذهن رسانه ها و دانشمندان کشورمان زنده و گزنده است.

منبع : www.mashreghnews.ir

ماهواره‌های جدید سنجش از راه دور کدام نیازهای ایران را برطرف می‌کنند +عکسبرجسته ترین رهبران گروه تکفیری داعش

۱- ابوبکر البغدادی

اسم کامل وی «ابراهیم عواد ابراهیم علی البدری السامرائی» است. وی سرکرده اصلی گروه داعش محسوب می شود که در سال گذشته میلادی خود را امیر این گروه نامید و خواستار بیعت تمامی گروه های تروریستی افراطی با خود شد.

ابوبکر البغدادی متولد عراق است و در سال ۱۹۷۱ در منطقه ای نزدیک به شهر سامراء به دنیا آمده است. آمریکا در سال ۲۰۱۱ وی را یک تروریست معرفی کرد و برای هر کس که اطلاعاتی درباره پیدا کردن وی ارائه می کرد مبلغی به ارزش ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

با وجود آنکه برادر وی در دوران دیکتاتوری صدام در ارتش عراق فعالیت می کرد و در طول خدمت در ارتش جان خود را از دست داده بود اما به دلیل کاهش دید ابوبکر البغدادی با جذب وی در ارتش عراق موافقت نشد لذا وی وارد دانشگاه بغداد شد و در رشته مطالعات قرآن تا مقطع فوق لیسانس تحصیل کرد.

البغدادی مسئول تمامی اقدامات نظامی القاعده در عراق بود و مغز متفکر بسیاری از عملیات های تروریستی بزرگ این گروه محسوب می شد، معروفترین این عملیات ها حمله به مسجد ام القری در سال ۲۰۱۱ بود که به ترور «خالد الفهداوی» نماینده پارلمان عراق منجر شد.

روزنامه گاردین چاپ انگلیس چندی پیش از جراحت ابوبکر البغدادی در حمله هوایی ائتلاف مقابله با داعش در عراق خبر داده و اعلام کرده بود وی در این حملات از ناحیه ستون فقرات زخمی و فلج شده است.

۲- ابوعلاء العفری

وی یکی دیگر از سرکردگان خطرناک داعش است. اسم واقعی وی «عبدالرحمان مصطفی» است و معاون ابوبکر البغدادی اما پس از زخمی شدن سرکرده اصلی داعش اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه ابوعلاء العفری جایگزین ابوبکر البغدادی شده است.

رهبر جدید داعش

وی در منطقه «الحضر» در ۸۰ کیلومتری شهر موصل به دنیا آمده است و مدتی به عنوان معلم فیزیک مشغول تدریس بوده است. العفری در سال ۱۹۹۸ به افغانستان سفر و پس از بیعت با «ابومصعب الزرقاوی» در سال ۲۰۰۴ مسئولیت سرکردگی القاعده در موصل به وی واگذار شد.

در پی هلاکت «ابوعمر البغدادی» از سوی القاعده نامزد فرماندهی این گروه تروریستی در عراق شد اما در نهایت ابوبکر البغدادی انتخاب شد.

۳- ابوعلی الانباری

وی از جمله سرکردگان داعش در سوریه به شمار می رود و فرماندهی عملیات نظامی علیه ارتش سوریه و نیز مخالفان مسلح سوری موسوم به ارتش آزاد و گروه تروریستی جبهه النصره را برعهده دارد. الانباری در دوره رژیم دیکتاتوری صدام از فرماندهان ارتش عراق بود. وی در پی متهم شدن به فساد مالی از گروه «جیش الاسلام» در عراق اخراج شد و به شاخه القاعده در این کشور پیوست.

۴- ابوسلیمان الناصر

وی رئیس کنونی شورای جنگ و فرمانده نظامی گروه داعش است که در پی هلاکت «ابوایمن العراقی» در حملات هوایی آمریکا به عراق در سال ۲۰۱۴ به این سمت منصوب شده است. وزیر جنگ داعش از جمله سمت های ابوسلیمان الناصر بوده است. وی پس از هلاکت «ابوایوب المصری» و «ابوعمر البغدادی» در حمله مشترک آمریکا و عراق به شهر تکریت در سال ۲۰۱۰ سمت وزیر جنگ داعش را از آن خود کرد.

اسم واقعی وی «نعمان سلمان منصور الزیدی» است که مدتی را در پایگاه نظامی بوکا در بصره بازداشت بوده است. در سال ۲۰۱۱ اعلام شد که نیروهای امنیتی عراق وی را در شهر «هیت» به هلاکت رساندند اما این خبر تکذیب شد.

۵- ابومحمد العدنانی

وی سخنگوی رسمی گروه تروریستی داعش است، اسم کامل وی «طه صبحی فلاحه» متولد سال ۱۹۷۷ در شهرک «بنش» در استان ادلب سوریه است. در ۳۱ می ۲۰۰۵ توسط نیروهای ائتلاف حمله به عراق بازداشت و پس از مدتی آزاد شد.

العدنانی در سال ۲۰۱۴ در یک نوار ویدئویی ظاهر شد و با ابوبکر البغدادی بیعت کرد. وی نخستین کسی بود که بیعت گروه تروریستی بوکوحرام در نیجریه با ابوبکر البغدادی را اعلام کرد و خواستار پیوستن گروه های تروریستی غرب آفریقا به داعش شد.

۶- ابوعمر الشیشانی

وی متولد گرجستان است و از جنگجویان قدیمی در جنگ روسیه و گرجستان در سال ۲۰۰۸ به شمار می رود. وی پس از خروج از ارتش گرجستان به گروه های تروریستی در سوریه پیوست و در گذشته فرماندهی گروه های شورشی همچون «کتیبه المهاجرین»، «جیش المهاجرین» و «الانصار» را در کارنامه خود دارد.

در سال ۲۰۱۳ فرماندهی نظامی داعش در شمال سوریه به ویژه در حلب، الرقه، لاذقیه و ادلب را برعهده گرفت و در اواخر سال ۲۰۱۳ به عنوان امیر داعش در شمال سوریه منصوب شد. وی به یکی از معروفترین فرماندهان گروه های مسلح در سوریه مشهور است.

مهمترین سرکرده های داعش

در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۴ وزارت خارجه آمریکا نام وی را در فهرست تروریست ها قرار داد و مبلغ ۵ میلیون دلار به عنوان جایزه برای ارائه اطلاعات درباره وی تعیین کرد. خبر کشته شدن الشیشانی بارها اعلام شد اما صحت و سقم آن تا به امروز تایید نشده است.

۷- ابو وهیب

وی سرکرده داعش در استان الانبار عراق است و نام کامل وی شاکر وهیب الفهداوی الدلیمی است که در سال ۱۹۸۶ به دنیا آمده است. وی مسئول ذبح شماری از رانندگان کامیون سوری در تابستان سال ۲۰۱۳ است. ابو وهیب یکی از ۱۱۰ زندانی است که در پی حمله القاعده به زندان های عراق در سال ۲۰۱۲ موفق به فرار از زندان شد. مسئولان استان الانبار جایزه ۵۰ هزار دلاری برای ارائه اطلاعات درباره وی تعیین کرده اند.

۸- حسین بلال بوسنیچ

وی یکی از اعضای جنبش سلفی در بوسنی و هرزه گوین و از سرکردگان برجسته داعش محسوب می شود. بوسنیچ در سال ۱۹۷۲ در شمال بوسنی و هرزه گوین به دنیا آمده است و به عضوگیری برای گروه داعش در قاره اروپا معروف است.

وی در زمان کودکی به همراه خانواده خود به آلمان مهاجرت کرد و در آنجا به عضویت در جنبش سلفی درآمد و در سال ۱۹۹۲ در جریان جنگ بوسنی و هرزه گوین به کشورش بازگشت و به یکی از گردان های ارتش بوسنی پیوست.

۹- طارق بن الطاهر بن الفالح العونی الحرزی

وی تبعه تونس و یکی از قدیمی ترین عناصر داعش در عراق محسوب می شود. طارق الحرزی به امیر انتحاریون معروف است زیرا مغز متفکر صدها حملات انتحاری در مناطق مختلف جهان بوده است. آموزش تروریست ها و اعزام آنها به سوریه از دیگر ماموریت های وی است. دولت آمریکا مبلغ سه میلیون دلار برای جایزه به کسی که اطلاعاتی درباره طارق الحرزی بدهد تعیین کرده است.

۱۰- فرماندهان شاخه های خارج

برخی سرکردگان داعش نیز متعلق به دیگر گروه های تروریستی در کشورهای مختلف جهان هستند که با ابوبکر البغدادی بیعت کرده اند. برخی از این افراد عبارتند از:

– ابوبکر شیخو

وی سرکرده گروه تروریستی بوکوحرام در نیجریه و فرمانده داعش در غرب آفریقا است. شیخو از سال ۲۰۰۹ ریاست گروه بوکوحرام را برعهده داشت.

– عبدالرحمن مسلم دوست

وی روزنامه نگار تبعه افغان است و مدتی را در زندان گوانتانامو بسر برده است. در اواخر سال ۲۰۱۴ به عنوان سرکرده داعش در افغانستان و پاکستان منصوب شده است.

– ابوالبراءالازدی

وی تبعه یمن و یکی از اعضای داعش است. الازدی در پی سیطره داعش بر شهر «درنه» لیبی به عنوان امیر این شهر از سوی ابوبکر البغدادی تعیین شد. وی در حال حاضر قاضی القضات شهر درنه به شمار می رود.

موضوعات مرتبط: پروفایل رهبران تکفیری

منبع : gsniper.blogfa.com

برجسته ترین رهبران گروه تکفیری داعشکامیون زرهی BMC 185-09B ترکیه-۴

کامیون زرهی ترکیه BMC 185-09B شبیه به مرسدس بنز Unimog – کامیون سبک رزمی توضیحات بیشتر با ترجمه خودکار : BMC 185-09B یک وسیله نقلیه تاکتیکی با پیکربندی های ۴×۴ است. همچنین به عنوان BMC EFE اشاره شده است. این حرکت خوب بیش از انواع راه ها و جاده. این سبک ترین وسیله نقلیه در میان کامیون های BMC است. آن را شبیه به مرسدس بنز Unimog. شایان ذکر است که ارتش ترکیه به اجرا در کامیون Unimog، و این خود ثابت است. تعیین این کامیون نظامی به پیروی از روش استاندارد BMC. تعداد اول در طراحی نشان دهنده قدرت موتور (اسب بخار)، در حالی که آخرین شماره وزن خودرو ناخالص (GVW) نشان داده می شود. خودرو ناخالص وزن از این کامیون ۹ ۵۰۰ کیلوگرم است. پایه BMC 185-09B نیروهای نظامی و محموله حامل است. از آن است که ظرفیت حمل بار از ۲ ۵۰۰ کیلوگرم صوفس (جاده) و تا ۵۰۰ کیلوگرم ۳ در جاده های سطح سخت است. منطقه محموله آن است طرف قطره قطره و درب عقب اتومبیل. این است که توسط کمان قابل حمل و کرباسی قیراندود وعایق اب پوشانده شده است. با این حال این کامیون چند منظوره می تواند نیازهای لجستیک نظامی مختلف را تامین کند. این می تواند به عنوان آمبولانس، حامل تجهیزات، فرمان خودرو، و برای بسیاری از نقش های تخصصی دیگر استفاده می شود. این کامیون نظامی دارای قلاب بکسل استاندارد ناتو است. می توان آن را به عنوان تراکتور توپخانه نور، یا دو تریلر استفاده می شود.

کامیون زرهی BMC 185-09B ترکیه

کامیون زرهی BMC 185-09B ترکیه-۴قزاقستان بزرگترین رزمایش تاریخی خود را برگزار می‌کند

به گزارش مشرق، بزرگترین رزمایش تاریخ قزاقستان تحت عنوان «ایبالتو- ۲۰۱۵» که در آن ۱۰ هزار سرباز و بیش از ۲ هزار واحد نظامی حضور دارند از فردا به مدت ۱۰ روز در این جمهوری برگزار خواهد شد.

این تمرینات همزمان در ۵ استان این کشور، «قزاقستان شرقی»، «آلماتی»، «جمبیل»، «قزاقستان جنوبی» و «قزاقستان غربی» تحت رهبری «مراد میکی‌اف» فرمانده کل نیروهای زمینی وزارت دفاع قزاقستان برگزار خواهد شد.

در مجموع در این تمرینات حدود ۱۰ هزار سرباز، بیش از ۲۰ واحد نیروهای زمینی وزارت دفاع قزاقستان و بیش از ۲ هزار واحد تجهیزات نظامی و همچنین نیروهای دفاع هوایی و خدمات مرزی این کشور حضور پیدا خواهند کرد.  

این تمرینات جهت آماده سازی و انجام عملیات‌های نظامی ویژه مشترک در مواقع بحرانی و همچنین در برابر تهدیدات خارجی از جمله فعال شدن گروه‌های افراطی، تروریستی و جدایی طلب که منجر به بی‌ثباتی اوضاع در کشورها می‌شوند، صورت می‌گیرد.

تمرینات عملیاتی- تاکتیکی «ایبالتو- ۲۰۱۵» تا ۱۸ سپتامبر(۲۷ شهریور) سال جاری ادامه خواهد داشت.

تاکنون قزاقستان رزمایش‌های متعددی را با کشورهای منطقه از جمله سازمان پیمان امنیت جمعی انجام داده است اما رزمایش اخیر یکی از بزرگترین رزمایش‌های طول تاریخ این کشور است.

حضور شهروندان آسیای مرکزی و قزاقستان در داعش و همچنین تهدید این کشورها از طرف برخی گروه‌های افراطی باعث شده کشورهای منطقه توان دفاعی خود را افزایش دهند.

آموزش نیروهای نظامی ویژه قزاقستان توسط آمریکا و انگلیس در چند ماه گذشته نیز یکی از دلائل احساس خطر این کشور می‌باشد.

منبع : www.mashreghnews.ir

قزاقستان بزرگترین رزمایش تاریخی خود را برگزار می‌کندافزایش چشمگیر یگانهای آمریکایی در مرزهای روسیه؛ جنگ سرد جدید یا داغ سوم؟!

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، در یک سال اخیر میزان حضور نظامی ناتو و خصوصا نظامیان آمریکایی در منطقه شرق اروپا و در مرزهای کشور روسیه به شکل عجیبی افزایش پیدا کرده و به نوعی می توان علائم زمان جنگ سرد را در آن یافت. کارشناسان نظامی و سیاسی اعتقاد دارند که به علت عدم وجود ثبات در کشور اوکراین، این امکان وجود دارد که شرایط در این کشور دوباره همانند سال گذشته رو به وخامت رفته و این بار ارتش روسیه به صورت کامل به طرف اشغال اوکراین خواهد رفت.

اما نوع و حجم نیروهایی که در حال حاضر در کشورهای اروپای شرقی قرار دارد در حقیقت نشانگر این امر است که حضور ناتو در منطقه شرق اروپا صرفا نه یک اقدام بازدارنده در قبال تحولات اوکراین و بلکه شروع یک جنگ سرد جدید و محاصره روسیه از سمت غرب است. برای فهم بهتر این مسئله کمی بیشتر به ابعاد این احتمال خواهیم پرداخت.

در هفته گذشته بزرگترین رزمایش هوابرد ناتو در خاک اروپا پس از پایان جنگ سرد آغاز شد که در جریان آن نظامیان از ۱۱ کشور به استعداد ۵۰۰۰ نفر شرکت می کنند. به صورت سنتی و با نگاهی به دکترین ناتو، وظیفه یگان های هوابرد در حقیقت ایفای نقش در بحث یگان های واکنش سریع هستند که به سرعت آماده استقرار در یک منطقه شده و با پرش در مکان مورد نظر، آنجا را تا زمان رسیدن یگان های سنگین تر پیاده و زرهی حفظ می کنند.

رزمایش هوابرد Swift Response 15 در اروپا

جالب اینجاست که در جریان این رزمایش، لشکر ۸۲ هوابرد آمریکا بعد از ۱۴ سال غیبت به اروپا باز خواهد گشت. این یگان که از جمله قدیمی ترین واحدهای هوابرد ارتش آمریکا محسوب می شود در سالهای جنگ سرد یکی از اصلی ترین یگان های ارتش آمریکا در منطقه اروپا محسوب می شد.

بسیج کردن این حجم از نیروهای نظامی آن هم برای مدت ۴ هفته تمرین در چند کشور مختلف پدیده ای است که در سالهای اخیر به هیچ عنوان سابقه نداشته است. این یگان ها در کشورهای آلمان، بلغارستان، ایتالیا و رومانی به تمرین می پردازند. در همین حال منابع خبری اعلام کردند که یگانی جدید از تفنگداران نیروی دریایی آمریکا مجهز به تانک، توپخانه و خودروهای زرهی سبک شناسایی برای حمایت از متحدان ناتو عازم بلغارستان شدند.

از سوی دیگر، بیش از ۱۶۰ تفنگدار نیروی دریایی آمریکا همراه با چهار تانک آبرامز، سه یگان توپخانه هویتزر، شش خودروی زرهی سبک و برخی ادوات دیگر وارد آلمان شده‌اند و قرار است راهی بلغارستان شوند. واحد تفنگداران نیروی دریایی آمریکا قرار است با استقرار در بلغارستان به مدت سه دوره شش ماهه متحدان و شرکای خود را آموزش دهد.

مسئله بعدی ارسال برخی سلاح های خاص به کشورهای شرق اروپا است. ایالات متحده از چند ماه قبل تصمیم خود را برای استقرار ۲۵۰ دستگاه تانک آبرامز به همراه حجم گسترده ای از نفربرهای بردلی و توپهای خودکششی در کشورهای استونی، لیتوانی، بلغارستان، رومانی و لهستان اعلام کرده است که بخش عمده ای از این تجهیزات در حال حاضر در این کشورها استقرار پیدا کرده اند.

تمرین تانک های آمریکایی در لتونی

ذکر این نکته بسیار مهم است که بعد از فروپاشی اتحاد شوروی سابق و از بین رفتن پیمان ورشو در سال ۱۹۹۱ میلادی، بسیاری از یگان های ارتش آمریکا در منطقه اروپای غربی به خاک اصلی ایالات متحده بازگشتند. یگان های زرهی و واحدهای هوایی با تخصص ضد زره از جمله این یگان ها به شمار می آمدند.

بازگشت پرخبر A-10 به اروپا

در بخش هوایی نیز شاهد حضور هواپیماهای جالبی هستیم. از چند سال قبل وظیفه گشت هوایی بر روی دریای بالتیک و زیر نظر داشتن فعالیت های هوایی روسها در این منطقه به عهده ناتو بود و هر کدام از اعضای این سازمان به صورت دوره ای این وظیفه را انجام می دادند. اما اخیرا هواپیماهایی مثل A-10، F-15C و F-22 نیز به منظقه شرق اروپا وارد شده اند.

حضور هواپیمای ضد زره A-10 که بعد از جنگ سرد اروپا را ترک کرده بود برای بسیاری از کارشناسان یک علامت مشخص و واضح از بحرانی شدن اوضاع در شرق اروپا بود. این هواپیما که در دهه ۱۹۷۰ میلادی به قصد ایفای نقش پشتیبانی نزدیک از نیروهای زمینی و نابودی قوای زرهی و پیاده دشمن طراحی و ساخته شد و در طول جنگ سرد تعداد بالایی از آنها در خط مقدم ناتو در برابر شوروی سابق حضور داشت.

هواپیماهای A-10 در استونی

در حال حاضر نیروی هوایی آمریکا قصد دارد در کنار دوازده فروند A-10 حاضر در اروپای مرکزی و شرقی ۱۲ فروند دیگر از این هواپیما را به این منطقه ارسال کند. این هواپیما ها به صورت مرتب در کشورهایی مثل لهستان و استونی به تمرین می پردازند.

حضور جنگنده های برتری هوایی F-15C و F-22 در اروپای شرقی اقدام دیگری بود که بسیاری از کارشناسان را به این باور رساند که شرایط در شرق اروپا به هیچ وجه رو به آرامش نرفته است. در حال حاضر دو فروند جنگنده اف ۲۲ آمریکایی در کشور لهستان حضور داشته و به تمرین با نیروی هوایی این کشور می پردازند. این اولین حضور اف ۲۲ ها در منطقه شرق اروپا محسوب می شود.

فرود جنگنده F-15C در هلند

جنگنده های اف ۲۲ در لهستان

تحول اخیر دیگر در بخش هوایی در منطقه اروپا حضور ۳ فروند بمب افکن B-52 و دو فروند بمب افکن B-2 در انگلستان است که در راستای افزایش حضور نظامی آمریکا برای تقویت ناتو بر ضد روسیه تفسیر شده است. حضور این بمب افکن های راهبردی یکی از مهمترین نشانه های بدتر شدن اوضاع در منطقه شرق اروپا می باشد.

مسئله بعدی افزایش عجیب تمرین های نظامی ناتو در شرق اروپا است که در یک سال اخیر توجه کارشناسان را به خود جلب کرده است. تمرین های نظامی گسترده در بخش های زمینی، هوایی و دریایی به صورت مشخص برای افزایش آمادگی ناتو برای مقابله با روسیه انجام می شود.

 این تمرین های نظامی به همراه افزایش حضور شناورهای آمریکایی در منطقه دریای سیاه حتی در مواردی به برخوردهای نزدیک بین طرفین و افزایش تشنج در منطقه نیز شده است. حضور هواپیمای سوخوی ۲۴ روسیه در نزدیک ناو آمریکایی یو اس اس دونالد کوک از جمله این حوادث بود که در طی آن ناو آمریکایی به سمت بندری در رومانی عقب نشینی کرد.

در بحث کمک های نظامی هم آمریکا حجم گسترده ای از کمک های آموزشی و تسلیحاتی را به کشورهای شرق اروپا آغاز کرده است که در میان آنها موشک های “جاولین” نقش بسیار ویژه ای را دارند. نگاهی به ساختار ارتش روسیه نشان می دهد که تانک و نیروی زرهی برای روسها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و هر حمله ای بر پایه و مرکزیت قوای زرهی برنامه ریزی خواهد شد. حال آمریکا می خواهد با تحویل موشک های ضد زره جاولین قوای زرهی روسها را با چالش مواجه کند.

اخیرا آمریکا قصد دارد تا تعدادی از این موشک ها را به کشور استونی تحویل دهد. از سوی دیگر دولت اوکراین شدیدا به دنبال تهیه این موشک هاست و حتی رییس جمهور این کشور در مصاحبه ای با روزنامه آمریکایی “وال استریت ژورنال” گفته است که کشورش برای مقابله با قوای زرهی جدایی طلبان شرق اوکراین به حدود ۱۲۰۰ تیر موشک جاولین نیاز دارد. البته در حال حاضر سیاست آمریکا مبنی بر عدم فرستادن کمک های مرگبار به اوکراین تحویل این موشک ها به اوکراین را متوقف کرده است.  البته روسیه نیز درباره تحویل هرگونه سلاح، خصوصا موشک های جاولین به اوکراین، هشدار داده است.

موشک جاولین

اما شاید بتوان بخش دیگری از سیاست های مربوط به محاصره روسیه را در بحث عدم جمع آوری سامانه های دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا دانست. در ابتدا آمریکایی ها به بهانه واهی تهدید موشکی ایران تشکیلات عریض و طویل راداری و موشکی را در شرق اروپاف خصوصا کشور لهستان نصب کردند.

پس از امضاء توافق هسته ای بین ایران و کشورهای ۱+۵ ، روسیه فورا از آمریکا خواست که بر اساس صحبتهای پیشین خود مبنی بر این که در صورت حل و فصل موضوع هسته ای ایران سپر موشکی از شرق اروپا برچیده خواهد شد به حضور این سامانه در شرق اروپا پایان دهد. مسئله ای که تا به امروز آمریکا از آن سرباز زده و موجبات نارضایتی شدید روسها را فراهم کرده است.

موشک پاتریوت در لهستان

آنچه که در بالا آمده است نگاهی کوتاه به افزایش حضور نظامی ناتو در منطقه شرق اروپا است. در حال حاضر تعداد نیروها و جنگ افزارهای ناتو در منطقه اروپای مرکزی و شرقی بمانند شرایط زمان جنگ سرد نیست اما مسلما در صورت هرگونه وخامت بیشتر اوضاع در شرق اوکراین این حضور گسترده تر خواهد شد و در صورتی که درگیری ها در شرق اوکراین دوباره به صورت علنی بین طرفین با سلاح های سنگین آغاز شود امکان بروز هر پیشامدی وجود دارد؛ حوادثی که حتی به نظر برخی از رسانه ها می تواند به آغاز جنگ جهانی سوم منجر شود.

منبع : www.mashreghnews.ir

افزایش چشمگیر یگانهای آمریکایی در مرزهای روسیه؛ جنگ سرد جدید یا داغ سوم؟!ابومنتظر المحمداوی؛ از مبارزه با صدام تا جهاد علیه تروریسم تکفیری

“ابومنتظر المحمداوی” فرمانده عملیات سازمان بدر و یکی از فرماندهان ارشد و فداکار نیروهای داوطلب مردمی عراق در جریان نبرد آزادسازی شهر فلوجه از چنگال باند تروریستی جنایتکار داعش به شهادت رسید.

شهادت این فرمانده بزرگ بازتاب گسترده ای در محافل رسانه ای، سیاسی و نظامی به جا گذاشته است و شخصیت های مطرحی در جمهوری اسلامی ایران و عراق، شهادت این فرمانده بزرگ را تبریک و تسلیت گفته اند.

شهید حاتم اسود محمد ملقب به ابومنتظر المحمداوی در سال ۱۹۶۷ میلادی در یک خانواده مذهبی در استان میسان عراق دیده به جهان گشود.وی اوایل دهه هشتاد به همراه خانواده اش به جمهوری اسلامی ایران مهاجرت کرد و در سال ۱۹۸۴ به نیروهای سپاه بدر پیوست و در سال ۱۹۸۵ از سوی شهید ابومحمد الطیب مسئول اطلاعات سپاه بدر برای همکاری با وی در هورالهویزه انتخاب شد. این جوان مومن شجاع از تجربه تحسین برانگیزی در زمینه فعالیت در هور و شناخت راه ها حتی در تاریکی مطلق برخوردار بود.

وی با دقت بالایی به فعالیت های شناسایی در مواضع دشمن دست می زد و به نقاط تمرکز دشمن خیلی نزدیک می شد. وی در عملیات عاشوراء در محور غربی با شهید ابوظاهر النعمانی مسئول شناسایی بود.

شهید المحمداوی از مطرح ترین بنیانگذاران مقر عملیاتی در هور المشرح در سال ۱۹۸۸ و از فعالان تاثیرگذار در زمینه شناسایی راه ها و گذرگاه های آبی از طریق خاکریزهای مرزی بود و مشارکت فعالی در انتفاضه شعبانیه علیه رژیم صدام معدوم در استان میسان داشت.

شهید المحمداوی به عنوان بنیانگذار فعالیت جهادی در هورهای العماره و یکی از فرماندهان میدانی به شمار می رفت که در بسیاری از عملیات ها علیه رژیم صدام مشارکت داشت و تا لحظه سرنگونی این رژیم با اقتدار و صلابت به مبارزات خود ادامه داد.

فعالیت گسترده علیه نظامیان اشغالگر آمریکایی و انگلیسی و نظارت بر بسیاری از عملیات های جهادی از سوابق درخشان شهید المحمداوی به شمار می رود. وی همچنین با لبیک به ندای مرجعیت عالی دینی برای مبارزه با تروریست های تکفیری به سوریه رفت و یکی از فرماندهان میدانی در این کشور پس از هجمه وحشیانه باندهای تروریستی داعش و از اولین کسانی بود که به صحنه جهاد شتافت و با صلابت و اقتدار تا آخرین لحظه حضور در میادین نبرد با تکفیری ها جنگید بدون این که فریب دنیا و وسوسه هایش را بخورد و به دور از ریا و شهرت طلبی به مبارزه ادامه داد.

حادثه ای که در سامراء برایش اتفاق افتاد و مشکلی که در یکی از پاهایش رخ داد، مانع ادامه فعالیت های مجاهدانه اش نشد تا این که سرانجام در سرزمین ائمه اطهار علیهم السلام به دیدار معبودش شتافت . شهادت مسئول عملیات سپاه بدر در جریان عملیات آزادسازی منطقه الصقلاویه در فلوجه از چنگال تروریست های تکفیری داعش رخ داد و این مجاهد خستگی ناپذیر و عارف وارسته به آرزوی دیرینه اش، یعنی شهادت نائل آمد.

روایت فرمانده سابق گردان بدر از نحوه شهادت ابومنتظر المحمداوی

“علی البصری” فرمانده سابق گردان بدر و معاون وزیر کار و امور اجتماعی عراق درباره نحوه شهادت ابو منتظر یکی از فرماندهان برجسته گردان‌های بدر به تسنیم می گوید: وی در یک عملیات هجومی و در حین عملیات به شهادت رسید.در آن عملیات او فرمانده محوری بود که شامل چندین تیپ می‌َشد و فرمانده یکی از این تیپ‌ها همراه او و در خط مقدم بود؛ آنان دویست تا سیصد متر با خط مقدم فاصله داشتند و برای تسلط یافتن بیشتر بر میدان نبرد و فرماندهی بهتر عملیات و نیروهای تحت امر خود درحال بالارفتن از یک بلندی مشرف به میدان نبرد بودند، گردان مهندسی پیش از آن این تپه را پاکسازی کرده و به بالای آن رفته بودند اما به نظر می‌آید یکی از تله‌های انفجاری از دید آنان پنهان مانده و فرمانده تیپی که همراه شهید ابو منتظر بود روی آن قدم گذاشت.

بر اثر این انفجار ابو منتظر، ابوحبیب السکینی فرمانده تیپ چهارم، ابو سرحان الصبیحاوی مسؤول عملیات تیپ و سرگرد ابو سرحان به شهادت رسیدند.

ابو علی البصری تاکید کرد، به شهادت رسیدن این فرماندهان باعث شده است تا رزمندگان اراده بیشتری برای جنگ به دست آوردند البته هم زمان به شهادت رسیدن این افراد که از شخصیت‌های تاثیر گذار بودند برای ما دردناک است و این افراد نقش برجسته‌ای در پیروزی‌های ما داشتند.

وی در ادامه توضیح داد: ابو منتظر در دوران جنگ ۸ ساله صدام علیه جمهوری اسلامی و در نوجوانی به ایران مهاجرت کرده و به مجاهدان پیوست او در آن زمان شجاعت فراوانی از خود نشان داده و عملیات پیشروی زیادی را در منطقه الاهوار عراق فرماندهی کرد.

پس از آن با گردان‌های بدر همراه شد و پس از پایان جنگ از شاخص ترین شخصیت‌های رزمنده در داخل عراق بود که عملیات فراوانی را در اهوار فرماندهی کرد، او در آن زمان از نیروهای اطلاعاتی گردان بدر بود.

پس از سقوط صدام حسین و اشغال عراق از سوی آمریکا  از جمله افراد برجسته‌ای بود که گروه‌هایی را برای مبارزه با نیروهای آمریکایی تاسیس کرده و به مبارزه با اشغالگران پرداخت.

به گفته البصری، او همراه با چند نفر دیگر فرماندهی عملیات محرمانه گردان‌های بدر علیه نیروهای آمریکایی را رهبری می‌کرد، همچنین هنگامی که حرم حضرت زینب(ع( با خطر روبرو شد او از جمله افراد پیشتازی بود با تشکیل گروه‌های مقاومت به سوریه رفته و در آنجا به جهاد پرداخت.

پس از اشغال بخش‌هایی از خاک عراق از جمله موصل از سوی داعش او به عراق بازگشته و گردان‌های بدر را که به سوی جبهه‌های نبرد حرکت کردند فرماندهی کرد.

او در محور دیالی حظور یافته و در عملیات پاکسازی مناطق مختلف این استان مشارکت کرد پس از آن در عملیات آزادسازی  کوه‌های حمرین، منطقه  العظیم، العلم و الفتحه مشارکت کرد او یکی از برجسته‌ترین فرماندهان این عملیات‌ها بود.

فالح الخزعلی معاون جهادی گردان  های سیدالشهداء از نیروهای مردمی عراق در بیانیه ای به مناسبت شهادت این مجاهد فداکار و نیز شهید ابوحبیب السکینی گفته بود این دو شهید، حرف های اسامی خود را با طلا در تاریخ شرافتمندانه مملو از فداکاری ها و پیروزی ها ثبت کردند که ابتدای آن از مبارزه با رژیم دیکتاتوری بعثی صدامی آغاز شد و به مقابله با اشغالگران آمریکایی انگلیسی و دفاع از مقدسات قهرمان کربلاء، حضرت زینب(س) در سوریه و در نهایت صحنه های جهاد و شهادت در نبرد با تروریست های تکفیری مزدور آمریکا و رژیم صهیونستی منتهی شد که پایان خوش آن، نوشیدن شربت گوارای شهادت در راه خدا بود.

به گفته الخزعلی،  شهادت ابومنتظر المحمداوی و دیگر شهدای جهاد با تروریست های تکفیری وهابی قطعا انگیزه و نیروی دوچندان به تمام مجاهدان برای آزادسازی استان الانبار از چنگال تروریسم و کفر خواهد داد و دسترسی به پیروزی را نزدیک تر از قبل خواهد کرد.

اعلام سه روز عزای عمومی در استان میسان در پی از دست دادن یکی از فداکارترین و ایثارگرترین مبارزان مخلص و بی ادعا نشان دهنده جایگاه والای این شهید در میان مردم عراق بود به طوری که “منذر الشوای” رئیس شورای استان میسان اعلام چنین تصمیمی را برای تجلیل و بزرگداشت شهید ابومنتظر المحمداوی به خاطر فرماندهی نظامی ضد باندهای تروریستی داعش و سیره جهادی عظیم وی علیه رژیم مفلوک صدامی توصیف کرده بود.

عراق و استان میسان یکی از مطرح ترین فرماندهان خود را از دست داد، فرمانده شهیدی که به ندای مرجعیت عالی دینی برای دفاع از مقدسات و میهن لبیک گفت و حتی یک روز هم از دفاع از سرزمین عراق و مقدسات آن شانه خالی نکرد. شهید ابومنتظر المحمداوی از شیفتگان عاشق خط سرخ شهادت حسینی(ع) بود.

ویژگی های اخلاقی و شخصیتی شهید المحمداوی

بهترین و زیباترین توصیف از این شهید والامقام از زبان سردار بی ادعای جبهه های ایثار و جهاد، سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رقم خورده است جایی که وی را “الگو و اسوه همه مجاهدان و رزمندگان جبهه مقاومت” خوانده است و چه توصیفی زیباتر از این که، انسان الگو و اسوه همه مجاهدان و رزمندگان جبهه مقاومت باشد.

اخلاص، دلاور بودن، شجاعت، مومن بودن، جهاد خستگی ناپذیر علیه جبهه استکبار و جریان ملحد تکفیری داعشی برای سالیان متمادی، شهید المحمداوی را به الگو و اسوه همه مجاهدان و رزمندگان جبهه مقاومت تبدیل کرده بود و به تعبیر سردار سلیمانی، اهداف و آرمان های این فرمانده شهید با جهاد همرزمانش تا پیروزی نهایی جبهه حق بر جبهه باطل و کفر ادامه خواهد یافت.

جهاد شجاعانه و متمایز با دشمنان اسلام تعبیر دیگری درباره ویژگی های شخصیتی شهید المحمداوی است که سردار محمد رضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین بیان شده است.

شهید المحمداوی در طول حدود چهار دهه حضور مستمر در جبهه های ایثار و شهادت و جهاد با دشمنان اسلام، مشارکت قدرتمندانه در مبارزه با رژیم بعثی صدامی و رویارویی شجاعانه با اشغالگران آمریکایی در عراق برای آزادسازی این کشور از اشغال داست.

“رسیدن به کمال انسانی” تعبیر و توصیف زیبای دیگری درباره شهید المحمداوی است که از زبان همسر صبورش بیان شده است.

این که این شهید والامقام بارها در زمان های مختلف برای شهادت از همسرش اجازه می گیرد، تعبیر”رسیدن به کمال انسانی” را بهتر قابل فهم می کند.

مداومت در خواندن نماز سر وقت و پایبندی به پرداخت خمس و زکات، در نظر گرفتن رضای الهی و مقدم دانستن آن بر رضای خلق،مهربان بودن با خانواده و خوش اخلاقی با اعضای خانواده و محبت کردن به فرزندان از جمله ویژگی های اخلاقی این شهید والامقام ازنظر همسر فداکارش است.

“جهاد با نفس” بی شک بهترین و عالی ترین درجه جهاد است که بدون آن، امکان جهاد در راه خدا به وجود نمی آید، این ویژگی بزرگی که شهید المحمداوی به روایت همسرش به این مرحله از کمال جهاد دست یافته بود. قشنگ ترین و بهترین جهاد، جهاد با نفس، شهید المحمداوی را متمایز از دیگران کرده است. او هیچ گاه اجازه نداد که هوای نفس بر او مسلط شود. بیشتر به رضایت خداوند می اندیشید و تلاش می کرد به این مقام والا نائل شود و چه زیبا، خداوند عاقبتش را ختم به شهادت کرد.

“هیهات مناالذله، هیهات منا الذله، شهادت کرامتی از سوی خداوند برای ما است” این عبارتی بود که شهید شجاع، ابومنتظر المحمداوی بارها آن را تکرار می کرد.

ابومنتظر المحمداوی در راه دفاع از سرزمین و مقدسات و آزادسازی آن از چنگال باندهای تروریستی تکفیری داعش و تمام تکفیری ها و صدامی های قاتل به شهادت رسید .این شهید والامقام هنگام بازدید از صحنه های عملیاتی بر اثر انفجار بمب کارگذاشته شده از سوی تروریست های وهابی بین منطقه ناظم التقسیم و فلوجه به شهادت رسید. او صحنه نبرد با تکفیری ها را با شایستگی و شجاعت و شهامت بالا اداره می کرد.المحمداوی پیش از شهادت بر اثر حادثه ای هنگام انجام وظیفه جهادی در جاده سامراء به تکریت در خلال عملیات آزادسازی تکریت، دچار مشکل در پاهایش شده بود و به همین سبب دکتر، استراحت مطلق را به وی توصیه کرده بود و چندین عملیات جراحی هم بر روی وی انجام شد، اما این مشکلات هرگز مانع ادامه مسیر درخشان ایثار و جهاد تا لحظه وصال دوست و شهادت نشد. المحمداوی فرمانده جسور و شجاعی بود که هیچ ترسی از مرگ نداشت .

عراق یک مجاهد فرمانده شجاع و بی باک را از دست داد. مجاهدت و ایثارگری وی به حدی بود که گویی به تنهایی یک ارتش بود. عشق به مولی الموحدین(ع) و سیدالشهداء(ع) و قمر بنی هاشم ابالفضل(ع) در وجودش لبریز شده بود.المحمداوی شاگرد مکتب ایثار و شهادت اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بود. رشادت ها و مجاهدت هایش در صحنه نبرد با صدامیان و مبارزه با تروریست های تکفیری مزدور اردوگاه صهیونیستی غربی هیچ گاه از یادها نخواهد رفت .

هنگامی که زمان جهاد کفائی فرا رسید یعنی آن فتوا یا ندای سوپاپ اطمینان عراق یعنی مرجعیت عالی دینی را دریافت کرد، فتوایی که عراق را از طرح ویرانگر جبهه کفر و نفاق و شرارت نجات داد، شهید المحمداوی پیشاپیش داوطلبان برای ادای این وظیفه مقدس یعنی جهاد با تکفیری های وهابی قرار گرفت و در حالی که سیاستمداران داعشی وابسته به دشمنان قسم خورده ملت عراق، به خاطر منافع پست و بی ارزش دنیوی، از نبرد مقدس با تروریست های تکفیری شانه خالی می کردند، شهید المحمداوی و خیل داوطلبان مشتاق لبیک گو به ندای مرجعیت عالی دینی به صحنه های ایثار و جهاد شتافتند.

در تحلیلی به قلم جمال الخرسان آمده است :” ابومنتظر المحمداوی پرونده درخشانی را در طول دوران مبارزه مسلحانه با رژیم صدام در طول سه دهه ثبت کرد.وی پس از سقوط صدام و تشکیل دولت جدیدعراق، خود را از شیرینی مناصب دولتی دور نگه داشت و در عین حال از اولین کسانی بود که از لحظه بروز پدیده شوم داعش در سوریه و عراق، مبارزه مسلحانه با تکفیری ها را کلید زد. پس از سقوط موصل، این مرد بزرگ آستین همت و جهاد را بالا زد و فرماندهی نیروهای داوطلب  مردمی به  ویژه تشکیلات سازمان بدر را در استان دیالی برعهده گرفت و  تلاش های وی و دیگر مبارزان مخلص به پاکسازی بخش اعظم استان دیالی از لوث تروریست های خون آشام  داعشی به  ثمر نشست.”

شهید المحمداوی به وظیفه مقدس جهاد در مناطق مختلف دیالی، شمال بغداد، الضلوعیه و دیگر شهرهای صلاح الدین و نبرد مشهور آزادسازی آمرلی و شمال استان بابل همت گماشت و حسن ختام رشادت ها و ایثارگری هایش در الصقلاویه پس از مسیر طولانی از شمال بغداد تا تاسیسات المثننی و مناطق ناظم  الثرثار و ناظم  التقسیم و الجسر الیابانی بود.

المحمداوی فرمانده مقتدر، شجاع که عمرش را در راه خدمت به محرومان سپری کرد و با وجود سانحه ای که در صلاح الدین برایش رخ داد، مصمم و با اراده به فرماندهی نبردهای مقدس علیه تکفیری ها در الصقلاویه در حالی پرداخت  که عصا به دست داشت و هرگز یک قدم از مسیر شهادت فی سبیل الله عقب نشینی نکرد.

موضوعات مرتبط: رهبران مقاومت و جهاد عراق،لبنان،سوریه

منبع : gsniper.blogfa.com

ابومنتظر المحمداوی؛ از مبارزه با صدام تا جهاد علیه تروریسم تکفیریعربستان یک میلیارد دلار مهمات از آمریکا می خرد

به گزارش مشرق، نادیا البلبیسی خبرنگار شبکه تلویزیونی الحدث در واشنگتن، گفت: استقبال باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از پادشاه عربستان در ورودی کاخ سفید، نشانه روابط تاریخی و محوری مبتنی بر منافع مشترک بین دو کشور است. به ویژه که منطقه خاورمیانه با چالش های بزرگی روبروست.

مسایل منطقه در دستور کار اجلاس سران آمریکا و عربستان قرار داشت که در آن بر ثبات یمن و بازگشت دولت قانونی این کشور تاکید شد. همکاری مشترک در زمینه مبارزه با تروریسم و دستیابی به راهکاری برای بحران سوریه از جمله دیگر مسایل مطرح در این گفتگوها بود.

 دو جنبه اقتصادی و سرمایه گذاری به ویژه در بخش های بهداشت، معدن، انرژی و آموزش اهمیت فوق العاده ای در این سفر داشت. ریاض و واشنگتن بر تقویت روابط امنیتی، سیاسی و اقتصادی خود تاکید دارند.

در ادامه این گزارش آمده است: آمریکا و عربستان منافع مشترک حساسی دارند. اوباما تاکید کرد اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته ای دست پیدا کند. او همچنین از نگرانی مشترک با عربستان درباره فعالیت های ایران در منطقه خاورمیانه سخن گفت. همه مقامات بلندپایه آمریکایی در دیدار اوباما و پادشاه عربستان حضور داشتند. در این دیدار توافق شد عربستان یک میلیارد دلار مهمات و قطعات یدکی تجهیزات جنگی را به ویژه برای جنگ یمن خریداری کند.

وی خاطر نشان کرد: مقامات آمریکایی با صراحت می گویند همکاری های اطلاعاتی با عربستان درباره ایران خواهند داشت و با کشتی های حامل سلاح برای حوثی ها در دریای سرخ مقابله خواهند کرد.

آمریکا همچنین بر تقویت سامانه پدافند موشکی عربستان تاکید کرد. مقامات آمریکایی تاکید دارند از امنیت اعضای شورای همکاری به ویژه عربستان در صورت روبرو شدن با حمله ایران دفاع خواهند کرد. اوباما امیدوار است دولت ایران از پول هایی که پس از لغو تحریمها به دست خواهد آورد برای بهبود شرایط اقتصادی این کشور استفاده کند، اما کشورهای عربی می گویند بخش بیشتر این پول ها در اختیار سپاه پاسداران و دخالت های ایران در کشورهای عربی اختصاص خواهد یافت. دولت آمریکا در هر صورت برای تضمین دادن عربستان تلاش می کند.

منبع : www.mashreghnews.ir

عربستان یک میلیارد دلار مهمات از آمریکا می خردسردار سلامی: موشک‌های‌ ایران در اوج تهدید و تحریم در آسمان پرواز خواهد کرد

وی با اشاره به اینکه خداوند در قرآن شهیدان را زنده و روزی‌خوار عنوان می‌کند، افزود: هر کشور و ملتی بدون داشتن مردان بزرگ نمی‌تواند به شکوه، عظمت و بزرگی دست یابد و اسرار عظمت ملت ایران در نظام جهانی، داشتن همین ستاره‌های درخشان بوده که در یک جهاد نابرابر و عاشورایی توانستند سیاست‌های بزرگترین امپراطور جهانی را دفع کنند.

سلامی بیان کرد: شهدا برای ما کهکشانی پر از ستاره ساختند که مسیر استقلال، آزادی، اقتدار و آبروی ما و شرف ما را در جهان نشان می‌داد و همچنان نیز نشان می‌دهد.

وی افزود: بدون داشتن شهیدان این چنین والا مقام نمی‌توانستیم نیروی مقاومت، انرژی و ایستادگی را برای مقابله با دشمنان ایران اسلامی در پیکره اجتماعی خود متراکم کنیم و بدون آنها نمی‌شد در برابر این قدرت‌های زروگو و البته اقتصادی و سیاسی و سایر نیروهای نظامی قدرتمند ایستاد.

جانشین فرمانده‌کل سپاه اظهار کرد: تاریخ نمونه‌های زیادی دارد که در برابر دشمنان سست اراده وارد شده و در تاریخ جغرافیای جهان حذف شدند لذا اگر نیز نامی دارند نام آنها با ذلت و وابستگی است اما امروز ایران اسلامی با قدرت در نظام بین‌الملل می‌درخشد و این چیزی جز تاثیر خون شهیدان نیست و جز امتداد روح بزرگی که در این فرزندان معنوی یاران و رهبر عزیزمان عامل سعادت ما شد.

وی با بیان اینکه وقتی ما داستان این فرزندان بزرگ را مطالعه می‌کنیم می‌بینیم خداوند چه موهبت‌هایی را به ما ارزانی کرد، گفت: سردار شهید محمود کاوه یکی از کم نظیرترین شخصیت‌های جهادی تاریخ اسلامی است و وقتی داستان‌ها و رشادت‌های این قهرمان بزرگ را مطالعه می‌کنیم و به تاریخ حیات کوتاه و اما پر برکت وی رجعت می‌کنیم می‌بینیم وی اسطوره سلحشوری و نمونه زنده واژه شجاعت است.

سلامی تاکید کرد: هیچ نقطه‌ بلندی از کردستان ما نیست که خاطرات و افسانه‌های تاریخی در طول حیات ایران اسلامی از شهید کاوه در دل خود نداشته باشد و وی انسانی بود که کردستان را از خطر تجزیه نجات داد؛ کردستانی که نگین سبز ملت ایران است.

وی ادامه داد: شهید کاوه تربیت‌یافته مکتب انقلاب اسلامی است و با مسجد امام حسن(ع) مشهد به درستی آشنا بود و پدر وی به صورت کامل این شهید را با مکتب اهل بیت آشنا کرد و از شاگردان رهبر معظم انقلاب بوده است و مقام معظم رهبری نیز درباره این شهید بزرگوار فرمودند روزی شهید کاوه شاگرد ما بود امروز وی استاد ماست.

سلامی تصریح کرد: سردار سرلشکر شهید کاوه با هنرنمایی در کردستان توانست سیاست، استراتژی و راهبردها و آرزوی دشمنان ما را با فروپاشی مواجه کند.

وی ادامه داد: آن زمان آمریکایی‌ها و متحدان منطقه‌ای جمع شده بودند تا ایران اسلامی را تجزیه و انقلاب امام ما را با شکست مواجه کنند و دوباره به سرنوشت و سرزمین ما برگردند اما امام راحل با پشتوانه ملتی بزرگ و دست‌های خالی آمریکا را از مهم‌ترین منطقه جهان فراری داد لذا برای آنها بسیار سخت بود که انقلابی بر اساس ارزش‌های اسلامی به وجود بیاید.

جانشین فرمانده‌کل سپاه تصریح کرد: امروز ایران اسلامی تبدیل به یک درخت تنومند در عرصه نظام جهانی شده است و لذا مورد قبول آنها نبود در همین راستا دشمن از زمین و آسمان و دریا بر کشور ایران یورش آورد و همه ظرفیت‌های نظامی را در دست گرفت تا ملت ایران اسلامی آرمان‌های امام دور کند.

وی با بیان اینکه استقلال بخش مهمی از میهن ما امروز مرهون رشادت‌های شهید کاوه است، تاکید کرد: ضد انقلاب از نام شهید کاوه هراس داشت و این شهید والامقام تا ۶ متری دشمن پیش می‌رفت و نارنجک دشمن وی را مجروح کرد لذا هرجایی که جنگ با قفلی بر می‌خورد، این قفل را شهید کاوه باز می‌کرد.

سلامی ادامه داد: جذابیت‌های معنوی و تواضع شهید کاوه زبانزد بود، هرگز هیچ‌کس نمی‌توانست از روبه رو از او عکس بگیرد و اکثر عکس‌ها او از پشت سر است و به دنبال شهرت و نام نبود.

وی اظهار کرد: اما آنچه امروز شما به عنوان ایران بین‌المللی می‌بینید که در برابر صف‌آرایی قدرت‌های بزرگ ایستاده و یارانی که در سوریه، عراق، یمن، بحرین و هرجای ممکن دارد؛ کاری است که همرزمان شهید کاوه پیموده‌اند و آنها ادبیات مقامت و ایستادگی را یاد دارند و زندگی با اقتدار برابر مستکبران را به ما نشان دادند.

جانشین فرمانده‌کل سپاه گفت: امروز می‌بینیم ایران چگونه توانسته در برابر قدرت‌ها ایستادگی کند و رهبر این کشور شجاعانه سیاست‌های شیطانی آنها را برای جهان اسلام افشا کند و مسلمانان جهان را بیدار و آنها را تحت مسیر بیداری اسلامی قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: امروز ایرانی را می‌بینیم که در محاصره اقتصادی به پیشرفت‌های علمی دست می‌یابد، در اوج تهدید و تحریم موشک‌هایش در آسمان پرواز می‌کند، ماهواره‌هایش را در مدار قرار می‌دهد و دانشمندان هسته‌ای اتم‌ها را می‌شکافند و دشمنان این دانشمندان را ترور می‌کنند اما این مسیر پیشرفت ایران ادامه دارد.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در برابر سیاست‌های آمریکا فریاد می‌زنند و در برابر جنایت‌های آمریکا ایستاده‌اند و می‌گویند مکر دشمنان را می‌شناسیم لذا باید توجه داشت رهبر ما یک دشمن‌شناس واقعی هستند.

سلامی یادآور شد: رهبر ما از تحریم و تهدید نمی‌هراسند و از محاصره اقتصادی بیمی ندارند و می‌دانند ایمان این مردم آنقدر بزرگ است که در برابر عظمت آن، هر قدرتی کوچک است و رهبر ما می‌دانند امروز کاوه‌های زیادی در جهان وجود دارند و می‌دانند انتخاب مردم ما در برابر فرهنگ غرب، اسلام است و می‌دانند استقلال و عزتشان را  با پول عوض نمی‌کنند و این داستان ملتی است که می‌خواهد در تاریخ بماند.

منبع : www.mashreghnews.ir

سردار سلامی: موشک‌های‌ ایران در اوج تهدید و تحریم در آسمان پرواز خواهد کردمزاح فرمانده نزاجا با جانشینش+عکس

به گزارش مشرق، امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش، در پایان پنجمین جشنواره مالک اشتر نزاجا به درخواست عکاسی برای گرفتن عکس یادگاری در کنار امیر حیدری جانشین خود قرار گرفت. این دو فرمانده عالی‌رتبه در دوران دفاع مقدس به افتخار جانبازی نائل شده‌اند.

امیر پوردستان هنگامی که در کنار هم‌سنگر دوران دفاع مقدس و یار امروز خود قرار گرفت با چهره‌ای گشاده و لحنی لطیف به عکاس و خبرنگار گفت: «به نظر شما کدام‌یک از ما زودتر شهید می‌شویم؟» امیر حیدری با شنیدن این جمله در کمال ادب فرمانده خود را در آغوش گرفت و پیشانی اش را بوسید و گفت: «ان‌شالله من زودتر شهید می‌شوم»؛ و اینگونه تبسم ملیح دو فرمانده در قامت شهادت به تصویر کشیده شد.

منبع : www.mashreghnews.ir

مزاح فرمانده نزاجا با جانشینش+عکسموتور جالب مجاهد عراقی با تصویر رهبرانقلاب+تصویر

موضوعات مرتبط: مقاومت و جهاد عراق،لبنان،سوریه، تصاویر

منبع : gsniper.blogfa.com

موتور جالب مجاهد عراقی با تصویر رهبرانقلاب+تصویرسرنوشت یاران صدام چه شد؟

عدی پسر بزرگ صدام در سال ۱۹۹۶ در حالی که سوار بر خودروی پورشه بود مورد حمله مسلحانه قرار گرفت و ۳۰ گلوله به سمت وی شلیک و در نتیجه معلول شد. یکی از گلوله ها در کمرش در نزدیکی نخاع قرار گرفت به همین دلیل پزشکان از خارج کردن گلوله خودداری می کردند و این گلوله تا آخر عمرش باقی ماند.

به ادامه مطلب مراجعه کنید

طارق عزیز وزیر خارجه دولت صدام روز جمعه ۱۵ خرداد ۱۳۹۴ خورشیدی درگذشت. با این حادثه یکی دیگر از چهره های حکومت صدام رفت تا دیگر یارانش در زندان یا تبعید در انتظار مرگ باشند.

به این بهانه، سرنوشت صدام، فرزندان و مقامات ارشد نزدیک به او از نگاه خوانندگان می گذرد.

صدام حسین : اعدام

آخرین سمت: رئیس جمهوری، نخست وزیر و رئیس حزب بعث، رئیس شورای فرماندهی انقلاب، فرمانده کل نیروی مسلح  

سرنوشت: پس از سقوط بغداد در سال ۲۰۰۳ به شمال پایتخت فرار کرد اما در همان سال توسط نظامیان آمریکایی دستگیر شد و پس از محاکمه، در بامداد شنبه ۹ دی ۱۳۸۵ اعدام شد. جنازه او در زادگاهش در حومه شهر تکریت در شمال بغداد دفن شد.

عُدی پسر صدام: کشته شد

آخرین سمت ها: مدیر روزنامه بابل، مدیر شبکه تلویزیونی الشباب، رئیس کمیته المپیک عراق، رئیس فدراسیون فوتبال عراق، رئیس واحد تامین امنیت صدام.

عدی پسر بزرگ صدام بود. او برای سال ها به عنوان جانشین پدرش معرفی می شد اما به دلیل رفتارهای نامناسب، میگساری، عصبی بودن و اختلافات گسترده با پدر و برادرش، از این گزینه کنار گذاشته شد.عدی برای مدت زمان کوتاهی با دختر عزت ابراهیم الدوری ازدواج کرد.

او در سال ۱۹۹۶ در حالی که سوار بر خودروی پورشه بود مورد حمله مسلحانه قرار گرفت و ۳۰ گلوله به سمت وی شلیک و در نتیجه معلول شد. یکی از گلوله ها در کمرش در نزدیکی نخاع قرار گرفت به همین دلیل پزشکان از خارج کردن گلوله خودداری می کردند و این گلوله تا آخر عمرش باقی ماند.عدی در عراق چهره ای مخوف داشت و به شکنجه و آزار فیزیکی دیگران به ویژه درباره تهدیدات و شکنجه بازیکنان فوتبال در صورت شکست در مسابقات، مشهور بود.

سرنوشت: عدی به همراه برادر کوچکترش قصی و پسرانشان چند ماه پس از سقوط بغداد، در شهر موصل با نیروهای آمریکایی درگیر شدند و پس از درگیری ۶ ساعته، کشته شدند. 

قصی پسر صدام: کشته شد

سمت: فرمانده گارد ریاست جمهوری مسؤول واحد تامین امنیت ویژه صدام

قصی پسر کوچک صدام و جدی ترین گزینه برای جانشینی پسرش بود. در حمله ۲۰۰۳ آمریکا ، صدام قصی را مسئول اداره بغداد می کند.

سرنوشت: قصی به همراه برادر بزرگترش عدی و پسرش مصطفی چند ماه پس از سقوط بغداد، در شهر موصل با نیروهای آمریکایی درگیر شدند و پس از درگیری ۶ ساعته، کشته شدند. سه پسر دیگر قصی به همراه همسرش به اردن فرار کردند و هم اکنون در این کشور زندگی می کنند.

همسر اول صدام: زندگی در قطر

“ساجده تلفاح” همسر نخست صدام و مادر قصی و عدی دو پسر و رغد دختر اوست.سرنوشت: به هنگام حمله ۲۰۰۳ آمریکا به عراق و سقوط بغداد، ساجده ابتدا به اردن فرار کرد و سپس برای زندگی به قطر رفت. او هم اکنون در سن ۷۷ سالگی در دوحه به سر می برد. 

دختر صدام: زندگی در اردن

رغده دختر ۴۷ ساله صدام به همراه فرزندان و همسر برادر و شماری دیگری از اعضای خانواده صدام به اردن فرار کرد و هم اکنون در امان زندگی می کنند

همسر دوم صدام: زندگی در بیروت

سمیره شابندر همسر دوم صدام از خانواده ای ثروتمند است که به هنگام حمله ۲۰۰۳ آمریکا به عراق و سقوط بغداد، به بیروت رفت و هم اکنون در این شهر زندگی می کند.

محمد سعید الصحاف: زندگی در ابوظبی امارات

آخرین سمت: وزیر اطلاع رسانیسمت های قبلی: مدیر رادیو عراق، سفیر عراق در میانمار و سوئد و مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، وزیر خارجه 

مسلمان شیعه و متولد شهر حله در نزدیکی کربلا. او فارغ التحصیل روزنامه نگاری دانشگاه بغداد و پس از فارغ التحصیلی برای مدتی مدرس زبان انگلیسی بود. سپس به عنوان مترجم به وزارت خارجه عراق پیوست و با عضویت در حزب بعث ارتقا یافت.

الصحاف به دلیل کنفرانس های مطبوعاتی روزانه اش در دوره جنگ آمریکا علیه عراق در سال ۲۰۰۳ و استفاده قوی از کلمات و عبارت های انگلیسی و عربی و تکذیب مکرر درباره پیشروی آمریکایی و حمله به فرودگاه بغداد، مشهور شد. 

او در استفاده از زبان عربی و انگلیسی تبحر خاصی داشت و کلمه مورد استفاده اش در یکی از کنفرانس های مطبوعاتی برای نظامیان آمریکایی با عنوان “العلوج” در زبان انگلیسی بدون ترجمه ماند و باعث شد کلمه جدید وارد زبان انگلیسی شد.

سرنوشت: پس از سقوط بغداد، برای مدتی فراری بود و سپس خود را تسلیم نظامیان آمریکایی کرد. او جزء مقامات تحت تعقیب ارتش آمریکا نبود. پس از تسلیم شدن برای مدت زمان کوتاهی زندانی و تحت بازجویی قرار گرفت و آزاد شد.

پس از آزادی، دولت امارات برای انتقال او هواپیمای نظامی اختصاصی به بغداد اعزام کرد تا او و خانواده اش را به ابوظبی منتقل کرد. الصحاف پس از انتقال به ابوظبی برای مدت کوتاهی در دانشگاه این شهر تدریس می کرد. وی همچنین در برنامه چند قسمتی در شبکه ابوظبی شرکت کرد و توضیحاتی درباره آخرین روزهای حیات دولت بعثی عراق و کنفرانس های مطبوعاتی اش ارائه کرد.محمدسعید الصحاف در سن ۷۵ سالگی هم اکنون با کمک مقامات ابوظبی در این شهر زندگی می کنند.

سعدون حمادی:  مرگ در آلمان

آخرین سمت: رئیس پارلمانسمت های قبلی: مدیر روزنامه الجمهوریه (حامی حزب بعث)، رئیس شرکت ملی نفت، وزیر نفت، نخست وزیر، وزیر خارجه

سعودی حمادی اولین عراقی عضو حزب بعث بود و حزب بعث را وارد عراق کرد. وی پس از سقوط بغداد، خود را تسلیم نظامیان آمریکایی کرد و چندی بعد آزاد شد و به قطر رفت و در دوحه مستقر شد.او برای معالجه به لبنان و اردن و آلمان رفت و در سال ۲۰۰۷ به دلیل بیماری در همین کشور درگذشت.

برزان إبراهیم التکریتی: ابراهیم

آخرین سمت: رئیس سازمان اطلاعات و امنیت عراقسمت قبلی: سفیر عراق در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو

پس از سقوط بغداد در سال ۲۰۰۳، وی توسط نظامیان آمریکایی دستگیر شد. او پس از محاکمه، در سال ۲۰۰۶ اعدام شد.

علی حسن المجید: اعدام

سمت: علی حسن المجید معروف به علی شیمیایی پسر عمومی صدام و از اعضای ارشد حزب بعث و حکومت. سمت قبلی: وزیر دفاع

سرنوشت: در جنگ ۲۰۰۳ آمریکا، از طرف صدام مسؤول اداره جنوب عراق در جنگ شد. پس از سقوط بغداد، توسط نظامیان آمریکایی دستگیر و بعد از محاکمه اعدام شد.

سلطان هاشم أحمد: زندان و در انتظار اعدام  

آخرین سمت: وزیر دفاع 

سمت قبلی: استاندار نینوی، رئیس ستاد مشترک ارتش

وی پس از سقوط بغداد، به موصل فرار کرد اما خود را تسلیم مقامات آمریکایی کرد.وی از معدود مقامات ارشد عراقی است که اصالتا یک نظامی است. او بعد از سقوط بغدادبه همین دلیل به هنگام تسلیم شدن، نظامیان آمریکایی او را در مراسم نظامی و با احترام خود را تسلیم کرد. 

پس از محاکمه به اعدام محکوم شد اما به دلیل خوشنامی در میان نظامیان واقعی، تاکنون حکم اعدام او اجرا نشده است.

عزت ابراهیم الدوری: کشته شد

 

سمت: معاون صدام در شورای فرماندهی انقلابسمت های قبلی: وزیر کشاورزی ، وزیر کشور 

عزت ابراهیم الدوری در حکومت بعثی عراق، بعد از صدام بالاترین مقام را داشت و سمت رسمی اش معاون رئیس شورای رهبری انقلاب بود.وی در ابتدای زندگی اش در منطقه الدور یخ فروش ساده ای بود اما پس از پیوستن به حزب بعث، ترقی کرد و به سمت های بالا رسید بدون اینکه سابقه تحصیلات عالی، تجربه فعالیت های اجرایی یا نظامی داشته باشد.

سرنوشت: او پس از سقوط بغداد در سال ۲۰۰۳، فراری و ناپدید شد تا اینکه در فروردین ۹۴ در درگیری مسلحانه در منطقه حمرین در شمال غرب بغداد کشته شد.گفته می شد عزت ابراهیم بعد از فرار از بغداد، از عملیات های مسلحانه علیه دولت عراق و نظامیان خارجی حمایت می کرد.به گفته مقامات عراقی او با داعش نیز همکاری می کرد و کشته شدن وی ضربه سختی برای  تروریسم در عراق خواهد بود.

طه یاسین رمضان: اعدام 

سمت: معاون نخست وزیر (صدام)

سمت های قبلی: وزیر مسکن، وزیر صنعت، فرمانده گروه شبه نظامی جیش الشعبی (ارتش مردمی) ، وزیر برنامه ریزی، عضو  شورای رهبری حزب بعث.

او از کردهای موصل و خانواده وی اصالتا اهل دیاربکر ترکیه بود.در ابتدا کارمند بانک بود سپس به ارتش و حزب بعث پیوست و ارتقا یافت.

سرنوشت: طه یاسین رمضان پس از سقوط بغداد در سال ۲۰۰۳، فرار کرد اما به دست نیروهای نظامی کردستان عراق (پیشمرگه) دستگیر شد. او بعد از محاکمه به اعدام محکوم و حکمش اجرا شد.

طارق عزیز: مرگ در زندان

سمت: وزیر خارجه 

طارق عزیز با نام اصلی “میخائیل یوحنا” یکی از  مسیحیان بلندپایه حزب بعث بود. او برای دهها سال یار نزدیک صدام به شمار می رفت. اهل خانواده مسیحی از شهر موصل و فارغ التحصیل زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه مستنصریه بغداد بود. وی در ابتدا روزنامه نگار بود اما سپس به حزب بعث پیوست. 

سرنوشت: طارق عزیز پس از سقوط بغداد، فرار کرد اما اندکی بعد خود را تسلیم نظامیان آمریکایی کرد. او پس از محاکمه، به اعدام محکوم شد اما با میانجیگیری برخی کشورها و پاپ، اعدام نشد اما در خرداد ۹۴ و در سن ۷۹ سالگی در زندان شهر ناصریه عراق درگذشت.

منبع : gsniper.blogfa.com

سرنوشت یاران صدام چه شد؟مجله نیروی هوایی آمریکا: ایران، بزرگترین قدرت موشکی خاورمیانه است

به گزارش مشرق، «ژورنال نیروی هوایی آمریکا» در آخرین شماره خود به بررسی تهدیدهای موشکی متعارف علیه منافع آمریکا در سطح جهان پرداخته و از «ایران» و «چین» به عنوان تهدیدهای موجود علیه نیروهای خود در خاورمیانه و خاور دور یاد کرده است.

در این گزارش تاکید شده که البته تهدید علیه نیروهای آمریکا از لحاظ موشک‌های بالستیکی در جنوب غربی آسیا کمتر از شرق آسیا است. به عبارت دیگر توانایی موشکی ایران تنها تا شعاع ۵۰۰ کیلومتری عملیات هوایی آمریکا را با خطر مواجه می‌کند.

همچنین تهدید موشکی بالستیکی ایران علیه پایگاه‌های هوایی آمریکا در منطقه به نسبت تهدیدات شرق آسیا پایین‌تر بوده ولی لازم می‌باشد تا توسعه توان موشکی بالستیکی ایران به طور دقیق نظارت شود و البته در عین حال شباهت‌های سطحی بین قابلیت‌های موشکی ایران و چین و نیز بعد کمی و کیفی توان‌های این ۲ کشور در خاورمیانه و شرق دور نباید هرگز نادیده انگاشته شود و نباید هزینه‌های دفاعی آمریکا تنها در منطقه شرق آسیا استفاده شوند.

*تهدیدهای موشکی بالستیکی ایران علیه پایگاه‌های آمریکا در منطقه

در این گزارش همچنین آمده است؛ قابلیت‌های موشکی بالستیکی ایران نگرانی جاری را برای برنامه ریزان دفاعی در خاورمیانه، اروپا و آمریکا ایجاد کرده است. به طوری که  «رابرت گیتس» وزیر دفاع وقت آمریکا در سال ۲۰۰۹ به صراحت گفت موشک‌های بالستیکی برد کوتاه و متوسط ایران به سرعت در حال رشد هستند و اگر ایران بتواند ساخت سلاح هسته‌ای را نیز توسعه دهد، آنگاه سرزمین آمریکا در خطر حمله قرار خواهد گرفت. همچنین تهدیدهای موشکی بالستیکی ایران به عنوان ابزار موثر شدید شرکای آمریکا در خاورمیانه و نیز بنادر و زیر ساخت‌های انرژی آن‌ها را تهدید می‌کند.

در یک گزارش پیرامون مزایای در امان ماندن نیروهای هوایی آمریکا از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ آمده است: «ایران فعالانه درحال آزمایش سامانه‌های موشکی جدید بالستیک است. بسیاری از این سامانه‌ها بسیار دقیق‌تر و برد بیشتری از موشک‌های اسکادی که عراق در سال ۱۹۹۱ در جریان جنگ خلیج فارس استفاده کرد، دارند. بنابراین پایگاه‌ های هوایی آمریکا، مقرهای لجستیکی، مراکز فرماندهی و موارد دیگر در خطر هستند. البته تاکنون از سوی ایران آزمایش توانمندی در این زمینه رخ نداده و در مجموع پایگاه‌های هوایی آمریکا بیش از ۵۰۰ کیلومتر دورتر از برد موشک‌های ایران از تهدیدهای موشکی این کشور در امان هستند.»

*توان موشکی ایران

در بخش دیگر گزارش ژورنال نیروی هوایی آمریکا آمده است: توان موشکی ایران بیشتر بر پایه موشک‌های قدیمی روسی با فن‌آوری‌های مختلف بوده  است. اما ایران بزرگترین زرادخانه موشکی را در خاورمیانه دارد. منابع مطلع می‌گویند ایران بیش از ۱۰۰۰ موشک بالستیکی از نمونه‌های مختلف در خدمت دارد. موشک‌های ایران سامانه‌های هدایت شونده پیشرفته‌تری تا نمونه‌های روسی دارند. ایران همچنین توسعه موشک‌های اسکاد را در دستور کار خود قرار داده و موشک «شهاب _ ۳ » از آن جمله است. جدای از موشک شهاب _ ۳، ایران توسعه و ساخت ۳سامانه موشکی متعارف را نیز در برنامه کار خود داده که از جمله می‌توان به موشک «فاتح _ ۱۱۰» با سوخت جامد اشاره کرد.

سوخت جامد فاتح ۱۱۰ این مزیت را دارد که قابلیت جابجایی بیشتری را به آن بخشیده و سریع‌تر آماده شلیک می‌شود. این موشک تک مرحله‌ای بردی برابر با ۲۰۰ کیلومتر دارد و کویت، بحرین، شمال قطر، امارات متحده عربی و شمال عمان را در تیررس خود دارد. به علاوه، موشک فاتح ۱۱۰ به طور قابل توجهی دقت اصابت مناسبی دارد.

مورد دوم موشک ‌«عاشورا یا سجیل» است که نوعی موشک ۲ مرحله‌ای بوده و در صورت آماده شدن فن آوری پیشرفته‌تری تا موشک شهاب ۳ دارد. این موشک در صورت عملیاتی شدن این امکان را به ایران می‌دهد به اهدافی در غرب اروپا نیز دست یابد. البته در حالی که مقام‌های ایران نسبت به توان موشکی خود و تهدید بودن علیه پایگاه‌های آمریکا گزافه گویی نیز می‌کنند. تهدید‌های موشکی ایران علیه آمریکا در خاورمیانه در حد متوسط هستند.

*چین کارآمدترین برنامه موشکی جهان را دارد

در قسمت بعدی این گزارش به توان موشکی چین پرداخته شده و البته با اشاره به دقت اصابت بیشتر موشک های چین تا ایران آمده است: ایران بزرگترین قدرت موشکی در خاورمیانه است اما چین در حال حاضر پیشرفته‌ترین و کارآمدترین برنامه موشکی را در جهان دارد. این کشور بیش از ۱۰۰۰ موشک بالستیکی متعارف بسیار دقیق که همگی با سوخت جامد هستند را در اختیار دارد.

موشک «دی اف _ ۲۱ » چین به عنوان مثال، مجهز به کلاهک هسته‌ای و سامانه هدایت شونده بسیار دقیق است. برد این موشک ۱۷۵۰ کیلومتر است. پیش بینی می‌شود در دهه آینده به احتمال زیاد تمامی پایگاه‌های هوایی آمریکا در غرب اقیانوس آرام در برد موشک‌های متعارف این کشور خواهند برد.

در انتهای این گزارش در حالی که تاکید شده توان موشکی ایران در مجموع هم اینک قابلیت دفع عملیات هوایی آمریکا را ندارد آمده است که دکترین برنامه موشکی ایران بر خلاف چین بیشتر متمرکز بر مواجهه با تهاجم‌ها و اشغالگران تا حالت هجومی است.

منبع : www.mashreghnews.ir

مجله نیروی هوایی آمریکا: ایران، بزرگترین قدرت موشکی خاورمیانه استمقام روس:شکایت ایران مانع از تحویل اس۳۰۰ است

به گزارش مشرق، یک مقام روس امروز (دوشنبه) به خبرنگاران گفت که مسکو منتظر است  ایران شکایت خود در زمینه عدم تحویل سامانه اس_۳۰۰ را پس بگیرد.

به نوشته خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» یک مقام مطلع روسی در این زمینه گفت: «شرط  مهم در این زمینه پس گرفته شدن دعوی حقوقی این مسئله از سوی ایران است. آن‌ها هنوز از پیگرد حقوقی این پرونده دست نکشیده‌اند. ما نمی‌توانیم  به یک پرونده رسیدگی کنیم و همزمان تجهزات مورد نظر آن‌را نیز ارسال کنیم.»

این در حالی است که هفته گذشته ایران و روسیه یادداشت تفاهمی را در زمینه اجرای توافق ارسال سامانه دفاع موشکی اس _ ۳۰۰ امضا کردند.

یک مقام ایران نیز ماه جاری به اسپوتنیک اظهار داشت که تهران منتظر دریافت این سامانه از روسیه بعد از گذشت ۳۰ یا ۴۰ روز از امضای قرار داد جدید است.

ایران نیز در نقطه مقابل اعلام داشته در صورتی از پیگیری حقوقی این مسئله صرف نظر می‌کند که  اولین محموله از سامانه موشکی اس _ ۳۰۰ را دریافت کند.

منبع : www.mashreghnews.ir

مقام روس:شکایت ایران مانع از تحویل اس۳۰۰ استابراز تمایل چین و «لوفت‌هانزا» برای همکاری فضایی با ایران

به گزارش مشرق، شرکت‌های مختلف خارجی در جریان برپایی نمایشگاه هوافضای ماکس ٢٠١۵ با مراجعه به غرفه های جمهوری اسلامی ایران خواهان برقراری روابط علمی و همکاری های گوناگون در زمینه های فناوری هستند که برای نمونه می توان به کشورهای آلمان، چین، روسیه، هند، ایتالیا، فرانسه، امارات و … اشاره کرد.

هرچند این شرکت‌ها ترجیح می دادند که این همکاری ها به دلیل جلوگیری از برخی حواشی احتمالی آینده، چندان رسانه ای نشود، اما خبرنگار ما به برخی اطلاعات در این حوزه دست پیدا کرد که یک نمونه آن درخواست روس‌ها برای تهیه موتور هواپیمای بدون سرنشین از شرکتهای ایرانی بود که خبر آن روز گذشته منتشر شد.

یکی از دلایل عمده این درخواست روس‌ها، هزینه پایین تولید این موتورها در ایران است.

علاوه بر روس‌ها، چینی ها نیز با مراجعه به غرفه «شریف همراه پژوهان علم و فناوری» که در سالن F3 این نمایشگاه و در میان غرفه های کشورهای غربی قرار دارد، خواهان همکاری در حوزه های فضایی شده اند.

کشور چین ٣ غرفه در این سالن دارد که یکی از این غرفه ها تنها در حوزه فضایی فعالیت داشته و دستاوردهای فضایی این کشور ازجمله موشکها و ماهواره ها را به نمایش گذاشته است.

شرکت لوفت هانزای آلمان نیز از دیگر شرکت‌های غربی بود که با مراجعه به غرفه جمهوری اسلامی، برای همکاری با شرکت های ایرانی ابراز تمایل کرده است.

مدیر بخش تکنیکی این شرکت هواپیمایی به همراه ۴ نفر دیگر از مسئولان «لوفت‌هانزا» ازجمله افرادی بودند که برای انجام رایزنی به غرفه ایران آمدند.

این موارد درحالی است که با ایجاد برخی تغییرات در فضای بین المللی پس از انجام مذاکرات هسته ای ایران و ١+۵ کشورهای زیادی خواهان برقراری روابط علمی، فناوری و تجاری با کشورمان هستند.

منبع : www.mashreghnews.ir

ابراز تمایل چین و «لوفت‌هانزا» برای همکاری فضایی با ایرانتوافق بر سر لغو شکایت ایران در پرونده عدم تحویل اس-۳۰۰

به گزارش مشرق، ایران شکایت از روسیه بر سر عدم تحویل سامانه‌های پدافند موشکی اس -۳۰۰ را لغو کرده است.

یک منبع روز چهارشنبه به اینترفکس گفت که شکایت ۴ میلیارد دلاری ایران از روسیه، مانعی برای عقد قرارداد جدید بین دو طرف نیست.

منبع مورد استناد «اینترفکس» که در نمایشگاه هوایی «ماکس» حضور داشت گفت توافق میان دو طرف برای لغو شکایت در جریان بازدید «حسین دهقان»، وزیر دفاع ایران از روسیه مطرح شده است.

به گفته این منبع، این شکایت قبل از امضای قراردادی جدید برای تحویل سامانه آنتی – ۲۵۰۰ لغو می‌شود.

منبع : www.mashreghnews.ir

توافق بر سر لغو شکایت ایران در پرونده عدم تحویل اس-۳۰۰مذاکره معاون رئیس‌جمهور و مقامات روس درباره جنگنده سوخو ۳۰

به گزارش مشرق، سورنا ستاری معاون علمی فناوری رئیس‌جمهور کشورمان در حاشیه حضور در اولین روز نمایشگاه هوافضای ماکس ۲۰۱۵  به استقبال گرم ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه از وی اشاره کرد و اظهار داشت:‌ ما امروز به مدت ۳ ساعت و نیم به همراه آقای پوتین در بازدید از بخش‌های مختلف نمایشگاه و اجرای نمایش هوایی جنگنده‌ها حاضر بودیم که این یک امر بی‌سابقه بود.

وی خاطرنشان کرد: پوتین نشان داد بر موضوعات نظامی مسلط است، شرکت‌ها و محصولات را می‌شناسد و برای آشنایی بیشتر وقت می‌گذارد.

ستاری در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا در مذاکرات راجع به جنگنده‌های سوخو ۳۰ روسیه بحثی به میان آمد یا خیر؛ ضمن تائید این موضوع اظهار داشت: راجع به این هواپیما صحبت شد اما در خصوص خرید با پوتین صحبت نکردیم و گفتگوها بیشتر در حوزه‌های تکنولوژی بود.

معاون علمی فناوری رئیس جمهور خاطرنشان کرد: موضوعات مربوط به خرید را باید از طریق وزارت دفاع پرسید و گروه‌های دیگری مانند تیم‌های بازرگانی باید آن را پیگیری کنند.

سوخو ۳۰

جنگنده بمب افکن Su-30 با معرف فلنکر سی (Flanker-C) یکی از محصولات شرکت سوخو روسیه، در حقیقت نمونه پیشرفته تر جنگنده Su-27 است که علاوه بر برتری هوایی ، توانایی درگیری با اهداف زمینی و همچنین حمل طیف وسیعی از تسلیحات مختلف را داراست.

سوخو ٣٠ در حال حاضر علاوه بر نیروی هوایی روسیه ، در کشورهای چین ، الجزایر ، آنگولا، مالزی ، ونزوئلا ، اندونزی ، اوگاندا ، قزاقستان و ویتنام فعال بوده و در کشور هند نیز تحت لیسانس تولید می شود ضمن آنکه دولت چین طرح J-16 خود را بر مبنای آن توسعه داده است.

از ویژگی های این جنگنده میتوان به برد بالا ، مداومت پروازی و مانور پذیری فوق العاده آن اشاره کرد.

منبع : www.mashreghnews.ir

مذاکره معاون رئیس‌جمهور و مقامات روس درباره جنگنده سوخو ۳۰تجلیل آیت الله خاتمی از نیروی هوایی ارتش

به گزارش مشرق به نقل از روابط عمومی نهاجا، آیت‌الله سید احمد خاتمی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران در مراسمی که به مناسبت دهه کرامت و بزرگداشت حضرت احمد بن موسی (شاهچراغ) با حضور فرماندهان، مسئولین و کارکنان پایگاه شهید دوران در مسجد صاحب‌الزمان(عج) این یگان برگزار شد، با اشاره به حماسه‌آفرینی‌های نیروهای مسلح و ارتش جمهوری اسلامی گفت: ارتش ما نماد قدرت، حکومت دینی و مصداق آیه “لقد ارسلنا رسلنا بالبینات و انزلنا معهم الکتاب و المیزان لیقوم الناس بالقسط و انزلنا حدید فیه بأس شدید” است.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه خدمت در نیروهای مسلح افزود:  تحکیم حکومت دینی مرهون  اقتدار، تلاش و خدمت نیروهای مسلح،  به‌ویژه نیروی هوایی ارتش است.

امام جمعه موقت تهران نیروی هوایی را مظهر اقتدار کشور دانست و اظهار داشت: امروز اگر بگوییم ارتشی که نیروی هوایی ندارد ارتش نیست، سخنی به گزاف نگفته‌ایم، چراکه اصل اقتدار ارتش به‌وجود نیروی هوایی است.

وی با اشاره به عملیات ۱۴۰ فروندی (کمان۹۹) افزود: همانطور که در اولین روزهای دفاع مقدس، نیروی هوایی با اعزام بیش از یک‌صد هواپیما بر فراز آسمان بغداد ترس و رعب بر اندام صدام و ارتش بعث انداخت، امروز نیز نیروی هوایی نقش اساسی در حفظ امنیت کشور دارد، که ازجمله می‌توان به دستگیری ریگی شرور اشاره کرد؛ که این امر بدون حضور نیروی هوایی ارتش غیر ممکن بود.

عضو هیئت رییسه مجلس خبرگان در ادامه با اشاره به جنایات داعش تصریح کرد: داعش تا این لحظه جرئت تهدید کشور ما را نداشته؛ چراکه به اقتدار نیروهای مسلح، ارتش و نیروی هوایی ما واقف است.

وی امنیت و آرامش نظام و جامعه دینی را عبادت بزرگ  دانست و گفت: در سایه این امنیت، کشور به توسعه در همه زمینه ها خواهد رسید، و این امنیت مرهون وجود و اقتدار نیروهاتی مسلح است.

آیت‌الله خاتمی در پایان خاطرنشان کرد: دشمن به دنبال ایجاد نفاق و استحاله ملت عزیز ایران بوده، و خواب‌های بدی برای کشور دیده است؛ ولی شما با خدا باشید و برای خدا هزینه کنید؛ که در این‌صورت دشمنان و حیله‌های آنان به شما ضربه‌ای نخواهند زد.

منبع : www.mashreghnews.ir

تجلیل آیت الله خاتمی از نیروی هوایی ارتش«فاتح ۳۱۳»؛ موشکی با پشتوانه ۵ میلیون ساعت تفکر و خلاقیت +عکس

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، در روز صنعت دفاعی و با حضور رییس جمهور کشورمان، از جدیدترین موشک بالستیک ایرانی به اسم “فاتح ۳۱۳” رونمایی شد. این موشک بالستیک تاکتیکی جدیدترین عضو از خانواده موشک های سری فاتح محسوب می شود، اما ارزش این گونه از موشک ها چیست و با ورود به خدمت موشکی مثل فاتح ۳۱۳ چه مزایایی نصیب نیروی های مسلح ایران می شود؟

موشک های بالستیک تاکتیکی را می توان به نوعی حد فاصل میان یگان های توپخانه صحرایی و موشک های برد بلند دانست که برد آنها از حدود ۳۰۰ الی ۱۰۰۰ کیلومتر است؛ موشکهایی مثل سری فراگ و اسکاد ساخت شوروی سابق، اسکندر ساخت روسیه، موشک لنس ساخت آمریکا و یا موشک پاکستانی هاتف از جمله این موشک ها به حساب می آیند.

موشک فراگ

موشک لنس

فلسفه وجودی این سامانه ها به دوره جنگ سرد باز می گردد. در آن زمان هر دو ابرقدرت شرق و غرب به دنبال موشک هایی با تحرک بالا بودند که در خطوط مقدم مورد استفاده قرار گرفته با انواع سرهای جنگی متعارف و غیر متعارف مسلح شوند. در این میان موشکهایی مثل فراگ و اسکاد ساخت شوروی سابق راه خود را به بسیاری از ارتش های جهان باز کرده و در بسیاری از نبردهای نیمه دوم قرن بیستم حضور داشتند.

در سالهای پایانی جنگ سرد، یک تغییر مهم در موشک ها رخ داد که آن هم نصب سامانه های هدایت دقیق در این موشک ها بود که باعث افزایش دقت در آنهاا شد که اسکاد مدل دی و یا MGM-140 از این گونه موشک ها هستند.

ایران با خانواده فاتح وارد می شود

جمهوری اسلامی ایران از اوایل دهه ۱۳۸۰ شمسی با نسل اول موشک های فاتح ۱۱۰ صاحب موشکی بالستیک کوتاه بردی با برد حدود ۲۰۰ کیلومتر شد. در آغاز راه، دقت و جزییات فاتح ایرانی به مانند امروز نبود و در طول سالهای بعد، نسل های مختلفی از این موشک وارد خدمت شدند که هم برد این موشک را به ۳۰۰ کیلومتر رسانده، هم خطای آن را تقریبا صفر کرده و در سیستم پیشران آن از سوخت پیشرفته تری استفاده شد.

نسل چهارم موشک فاتح ۱۱۰ در شهریور ماه سال ۱۳۹۱ شمسی رونمایی و پس از حدود صرف یک دهه زمان جمهوری اسلامی ایران صاحب دقیق ترین موشک بالستیک خود شد. تصاویر پخش شده از تست این موشک در همان زمان جای هیچ شک و شبه ای را در نقطه زنی این موشک بر جای نگذاشت.

اما قبل از رسیدن به فاتح ۳۱۳ باید ۳ موشک دیگر ایرانی اشاره کرد که شاید اسم “فاتح” را بر خود نداشتند اما از این خانواده موشکی حساب شده و در افزایش توان رزم جمهوری اسلامی ایران نقش بارزی داشتند.

موشک های خلیج فارس، هرمز ۱ و هرمز ۲ به عنوان سه موشک بالستیک ایرانی در نقش های ضد کشتی و ضد رادار همگی از الگو و ساختار طراحی موشک فاتح ۱۱۰ استفاده کرده و در بخش سامانه جستجوگر خود از رادارهای آشیانه یاب و یا جستجوگرهای اپتیکی بهره می برند. این موشک ها به همراه خانواده فاتح همگی بر روی شاسی با توان تحرک بالا نصب شده اند که می تواند تحرک بالایی را برای این سامانه تامین کرده و بقاء پذیری آن در میدان نبرد را افزایش دهند.

موشک فاتح ۱۱۰

موشک خلیج فارس اولین بار در بهمن ماه ۱۳۸۹ شمسی و موشک های سری هرمز در سال ۱۳۹۳ برای اولین بار نمایش عموم در آمدند. در این مدت تصاویر زیادی از تست های این موشک های پخش شده و نقطه خلیج فارس و هرمز را بر علیه اهداف شناور دریایی و سکوهای رادار اثبات کرد.

این چند موشک نیز بردی در حدود ۳۰۰ کیلومتر و سرجنگی در حدود ۶۰۰ الی ۶۵۰ کیلوگرم دارند. سرعت این موشک ها نیز در حدود ۴ الی ۵ برابر سرعت است.

موشک خلیج فارس

موشکهای هرمز ۱ و ۲ بر روی پرتابگر متحرک

اما آخرین عضو از خانواده موشکی فاتح که امسال در روز صنعت دفاعی رونمایی شده است “فاتح ۳۱۳” نام دارد. اطلاعاتی درباره وزن سرجنگی، سرعت و یا نوع دقیق سامانه به کار رفته در بخش هدایت این موشک منتشر نشده است اما آنچه که تا به امروز در تمامی اعضای این خانواده موشکی به اثبات رسیده است دقت بالا و به نوعی خطای صفر است که به البته توسط مسئولین نیز به این قابلیت نقطه زنی در فاتح ۳۱۳ نیز اشاره شد.

در کنار استفاده از «سوخت جامد ترکیبی» نکته مهم اعلام شده درباره این موشک برد ۵۰۰ کیلومتری این موشک است.

موشک فاتح ۳۱۳

با نگاهی به اندازه ظاهری موشک فاتح ۳۱۳ متوجه می شویم که تفاوت آنچنانی در طول و یا قطر این موشک نسبت به سایر اعضای خانواده فاتح ۱۱۰ رخ نداده است، پس می توان اینگونه نتیجه گرفت که از یک سیستم پیشران جدید در همان اندازه های قبلی اما با توان تولید نیروی بیشتر در این موشک استفاده شده است که به کمک آن برد این موشک نسبت به مدل های قبلی با افزایش ۲۰۰ کیلومتری به حدود ۵۰۰ کیلومتر رسیده است.

اما مسلح شدن کشور ما به یک موشک بالستیک نقطه زن با برد ۵۰۰ کیلومتر چه پیامدهایی دارد ؟ شاید بد نباشد برای پاسخ دادن به این سوال نگاهی به یک سامانه روسی داشته باشیم که دارای شباهتهایی با فاتح ۳۱۳ است.

اسکندر؛ همزاد روسی فاتح ۳۱۳ ایرانی

موشک روسی “اسکندر” که از سال ۲۰۰۶ میلادی به این سو در ارتش روسیه عملیاتی شده است، دارای مشخصات نزدیکی به موشک فاتح ۳۱۳ است. هر دو موشک از سوخت جامد بهره برده، هر دو موشک از سرجنگی در حدود ۶۰۰ الی ۷۰۰ کیلوگرم بهره می برند، هر دو موشک بردی در حدود ۵۰۰ کیلومتر داشته و هر دو موشک از دقت بسیار بالایی برخوردار هستند.

موشک روسی اسکندر

در جریان تحرکات آمریکا برای نصب سامانه های راداری مربوط به سپر دفاع موشکی در سال ۲۰۰۹ میلادی، تنها تهدید حضور این موشک ها در منطقه کالینگراد روسیه کافی بود تا آمریکایی ها در آن مقطع از تصمیم خود عقب نشینی کنند که امروزه نیز این موشک در حجم بالایی در حال تولید و تحویل به ارتش روسیه است. کارشناسان غربی در چندین مورد اسکندر را یک خطر واقعی برای نیروهای ناتو و سپر دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا اعلام کردند.

این موشک روسی اخیرا به الجزایر و ارمنستان صادر شده و عربستان سعودی نیز علاقه خود را برای خرید این موشک اعلام کرده است. البته برد این موشک در مدل صادراتی به ۲۸۰ کیلومتر کاهش پیدا کرده است که قابل مقایسه با نمونه های عملیاتی در ارتش روسیه نیست.

همانطور که قبلا در رسانه ها اعلام شده است، نسل های اول موشک فاتح ۱۱۰، با همت و مجاهدت متخصصان دفاعی کشورمان و با صرف حدود ۵ میلیون نفر ساعت تلاش، به نتیجه رسیده است و با توجه به ممارست دانشمندان کشورمان در ارتقاء و بهینه سازی این موشک، می توان آنرا یک محصول منحصربفرد در میان تولیدات صنعتی کشورمان در همه حوزه ها دانست.

با این اوصاف، داشتن یک موشک بالستیک کوتاه برد با این مشخصات می تواند توانایی بالایی را برای هر کشوری ایجاد کند چراکه دقت و قدرت تخریب بالا، استفاده از سوخت جامد و زمان کم مورد نیاز برای پرتاب موشک به همراه استفاده از یک پرتابگر متحرک همه با هم در یک سامانه جمع شده و فاتح ۳۱۳ را به یکی از بهترین موشک های حال حاضر ساخت ایران بدل کرده است و خانواده موشک های “فاتح” در کنار خانواده موشکهای “شهاب” به مجموعه ای مشهور میان تولیدات انبوه و متنوع صنایع دفاعی کشورمان تبدیل شده اند.

منبع : www.mashreghnews.ir

«فاتح ۳۱۳»؛ موشکی با پشتوانه ۵ میلیون ساعت تفکر و خلاقیت +عکسعملیات آزادسازی استان الانبار؛ پیشروی از ۲ محور+نقشه‌

در حال حاضر عملیات پاکسازی استان الانبار در دو محور صورت می گیرد:

محور اول:

در این محور، تمرکز بیشتر بر پاکسازی مناطق آلوده باقی مانده در الکرمه و حومه الکرمه واقع در شمال شرق فلوجه، منطقه الصقلاویه در شمال غرب فلوجه، منطقه الهیاکل  در شرق فلوجه و مناطق و روستاهای باقی مانده بین ناظم التقسیم و الثرثار  در شمال فلوجه است.

مهمترین دستاوردهای نیروهای مسلح عراقی این محور

کشته شدن «محمد سالم الحلبوسی» مسئول مجلس شیوخ عشایر در داعش و ده‌ها تن دیگر در منطقه الکرمه در شمال شرق شهر فلوجه

پاکسازی سه منطقه دیگر در شب گذشته به نامهای «الشهابی»،‌«البوجاسم» و «الحلابسه» از سوی نیروهای بسیج مردمی. هدف از عملیات پاکسازی منطقه الشهابی واقع در شمال شرق الفلوجه قطع کردن راه ارتباط تروریستهای داعش موجود در کارخانه‌ها و کارگاه‌های منطقه الکرمه با شرق و شمال شرق شهر الفلوجه بود.

نیروهای عراقی همچنین موفق شدند مناطق جنوبی شهر الفلوجه از جمله منطقه الحلابسه را بطور کامل پاکسازی کنند و در این پاکسازی ۳۶ تن از عناصر داعش کشته شدند.

نیروهای عراقی موفق شدند شب گذشته بیش از ۹۰ درصد از منطقه صنعتی (شهرک صنعتی) واقع در شرق شهر فلوجه را نیز پاکسازی کنند.

با بررسی اجساد عناصر داعش در منطقه صنعتی شهر فلوجه و با پیدا کردن بی سیمهای ارتباطی موفق شدند ارتباط بین عناصر داعش را شنود کنند. در این شنود داعشی‌ها به یکدیگر اعلام می‌کردند که در صورتی که هر کدام از عناصر داعش قصد فرار از مناطق درگیری را دارد باید کشته شود.

همچنین نیروهای الحشد الشعبی موفق شدند بخش‌هایی از شرق اطراف شهر فلوجه را از جمله بیمارستان اردنی و کارخانه اجر را از وجود عناصر داعش پاکسازی کنند.

 

شب گذشته نیروهای بسیج مردمی موفق شدند مناطق «الکناطر»، «البوخنفر»، «الرشاد»،«المشحنیه» و «صبیحات» در اطراف منطقه الکرمه واقع در شمال شرق الفلوجه را از وجود عناصر تروریستی داعش پاکسازی کنند.

 

نیروهای بسیج مردمی شب گذشته توانستند بعد از درگیری شدید با تروریستهای داعش منطقه (الهیتاوین) واقع در جنوب فلوجه را به کنترل خود دربیاورند.

 

نیروهای ارتش عراق به کمک نیروهای بسیج مردمی در ادامه عملیات پاکسازی شهر فلوجه صبح امروز نیز موفق شدند ساختمان مدیریت بازرسی در شهر فلوجه را تحت کنترل خود درآورند.

محور دوم:

در این محور نیز عملیات پاکسازی بخش‌هایی از شهر الرمادی که غافلگیری عناصر تروریستی داعش در شهر الرمادی و اطراف این شهر را در پی داشت، ادامه دارد.

در این عملیات که از شب گذشته آغاز شد، نیروهای ویژه ارتش عراق (گردان طلائی) به کمک نیروهای گردان حزب الله  و عشایر اهل سنت منطقه از جمله عشایر (البوفهد و البوعلوان) موفق شدند بخش‌هایی از شهر الرمادی را از جمله مناطق «الطاش»، «التامیم» و ورزشگاه فوتبال را از وجود عناصر تروریستی داعش پاکسازی کنند.نیروهای عراقی همچنین بعد از پایان عملیات پاکسازی منطقه الحصیبه واقع در شرق الرمادی شروع به پاکسازی مناطق اطراف الخالدیه واقع در شرق الرمادی کردند.

در حال حاضر نیز درگیری بین نیروهای عراقی با عناصر تروریستی داعش در اطراف الخالدیه گزارش شده و نیروهای عراقی سعی بر پاکسازی مناطق اطراف این منطقه را دارند.

موضوعات مرتبط: همکاریهای نظامی

منبع : gsniper.blogfa.com

عملیات آزادسازی استان الانبار؛ پیشروی از ۲ محور+نقشه‌«۴ گردان اس ۳۰۰» شامل چند سامانه راداری و شلیک موشک است؟ +عکس

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، روز سه شنبه و در جریان نشست خبری سردار دهقان وزیر دفاع کشورمان رسما اعلام شد که جمهوری اسلامی ایران بر اساس قراردادی که هفته آینده با طرف روسی امضاء خواهد شد، به ۴ گردان از سامانه پدافندی اس ۳۰۰ که به‌روزرسانی شده اند، دست پیدا خواهد کرد. اگرچه در سالهای گذشته برخی رسانه ها از پیوستن ۵ گردان از این سامانه به یگانهای پدافندی کشورمان خبر داده بودند، اما از زمان اعلام این خبر جدید بسیاری از کاربران و مردم علاقمند کشورمان، این سوال را مطرح می کنند که ۴ گردان به چه معناست و در حقیقت با خرید ۴ گردان چه تعداد موشک و رادار مربوط به این سامانه به کشور وارد خواهد شد؟

در پاسخ به این سوال باید اینگونه گفت که بر اساس استانداردهای اعلامی، هر گردان سامانه های سری اس ۳۰۰ پی ام یو به طور کلی از ۴ آتشبار تشکیل می شوند که هر آتشبار نیز به صورت استاندارد، از ۴ پرتابگر موشک و سامانه های رادار بهره می برد. البته با توجه به نیاز کاربر می توان تعداد پرتابگر را تا ۶ تا نیز افزایش داد که در ادامه این مطلب به تخمین این تحویل مهم بر اساس استانداردهای اعلامی، پرداخته خواهد شد.

ذکر این نکته نیز مهم است که ساختار هر گردان از سیستم اس ۳۰۰ با توجه به نیاز مشتری می تواند به اشکال بسیار متفاوتی شکل بگیرد و به همین دلیل ممکن است یک مدل سامانه اس ۳۰۰ در کشورهای مختلف، با سامانه های مختلف عرضه شود. برای نمونه سامانه های راداری که در ادامه به آن پرداخته می شود می توانند به تنهایی در یک گردان نقش آفرینی کنند ولی مثلا اگر کاربر نیاز داشته باشد که آتشبارهای خود را از همدیگر فاصله دهد، نیاز به تعداد بیشتری از رادارها برای هر آتشبار خواهد بود.

قلب هر گردان اس ۳۰۰ سری پی ام یو، یک پست فرماندهی مدل ۵۴K62E است. این سامانه فرماندهی متحرک هماهنگ کننده کلیه امور آتش بار و محل حضور پرنسل فرماندهی یگان مربوط بوده و تمام اطلاعات پردازش شده به این واحد منتقل و دستورات لازم از جمله دستور شلیک از این پست فرماندهی به نیروهای تابعه ارسال می شود. این سیستم معمولا بر روی یک دستگاه خودروی Ural 532361 سوار می شود.

پست فرماندهی مدل ۵۴K62E

در عین حال، یک دستگاه خودروی بررسی مربوط به محل قرارگیری سایت موشکی از مدل ۱T12M2 در هر آتشبار حضور دارد که وظیفه آن پایش شرایط محیطی و انتخاب محل مناسب با توجه به اطلاعات بدست آمده و کسب شده از محیط اطراف برای انتخاب بهترین مکان به منظور استقرار آتش بار مورد نظر است که این سیستم معمولا بر روی شاسی GAZ-66 یا UAZ-3151 سوار می شود.

۱T12M2

در کنار موارد فوق، یک دستگاه رادار مدل ۳۰N6E2 وجود دارد که وظیفه جستجو و همچنین هدایت موشک های پرتاب شده را به عهده داشته و می تواند وظیفه کشف و رهگیری را نیز بر عهده داشته باشد. این سامانه راداری آرایه فازی که در باند ایکس فعالیت می کند توان کشف اهداف تا فاصله ۳۰۰ کیلومتری را داشته و می تواند تا ۱۰۰ هدف را شناسایی کند.

این سامانه راداری بر روی یک شاسی مدل MAZ-79100 قرار گرفته است و ظرف مدت ۵ دقیقه آماده به کار می شود.

رادار ۳۰N6E2

رادار بعدی که در آتشبارهای اس ۳۰۰ قرار دارد یک عدد سامانه ۶۴N6E2 است؛ راداری که وظیفه جستجو فضای مورد نظر را داشته و از گونه آرایه فازی می باشد.

این رادار که ملقب به “پرنده بزرگ” است به نوعی به عنوان سامانه ایجیس زمینی شناخته می شود و در حقیقت در کلاس رادار معروف نیروی دریایی آمریکا قرار دارد. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که میزان برون دهی این رادار در مقایسه با ایجیس آمریکایی ۳۰ درصد بیشتر است. این رادار از توان مقابله بسیار بالا در برابر جنگ الکترونیک برخوردار بوده و می تواند حدود ۲۰۰ هدف را کشف کرده و همزمان هدایت موشک ها برای درگیری با ۱۲ هدف را بر عهده بگیرد.

سامانه ۶۴N6E2

این رادار توان شناسایی تام اهداف پرده اعم از هواپیماهای رزمی، پهپادها، موشک های کروز و بالستیک را نیز دارد. برد کشف هدف این سیستم در برابر هواپیماهای جدید با سطح مقطع پایین رادارای در حدود ۲۷۰ کیلومتر است که این رادار هم بر روی یک کشندهMAZ-79100 نصب می شود.

اما رادار بعدی که در آتشبار اس ۳۰۰ حضور دارد مدل ۹۶L6E است. این رادار هدف یاب در فرکانس C فعالیت کرده و تخصص آن کشف پرنده های پنهان کار است. این رادار متحرک روسی بردی در حدود ۳۰۰ کیلومتر داشته و می توان آن را برای شرایط مختلف به منظور جستجو در ارتفاع پایین و بسیار پایین و یا ارتفاع بالا تنظیم کرد. 

این رادار توان تعقیب همزمان تا ۱۰۰ هدف را داشته و می تواند پوششی ۳۶۰ درجه از محیط اطراف خود داشته باشد که این رادار روسی بر روی یک کشنده MZKT-7930 نصب می شود.

رادار ۹۶L6E

دو سامانه راداری مهم دیگر در مجموعه هر گردان اس ۳۰۰ حضور دارند که یکی از آنها رادار ۳۶D6E ملقب به “Tin Shield” است. این رادار که معمولا توسط کشنده های Maz-79100 کشیده می شوند راداری در باند S با وظیفه جستجو و کشف است که می تواند هدف پرنده ای با سطح مقطع راداری ۰٫۱ متر مربع را از فاصله ۴۵ کیلومتری کشف کند.

رادار ۳۶D6E

رادار بعدی که مخصوص جستجو و کشف اهداف در ارتفاع پایین است ۷۶N6 ملقب به “Clam Shell” است. این رادار هم که به مانده نمونه قبلی به صورت کشنده است که از کشنده های MAZ-537 بهره می برد. این رادار که در باند we فعالیت می کند بردی در حدود ۱۲۰ کیلومتر دارد.

رادار ۷۶N6

اما به سامانه حمل کننده موشک ها می رسیم که معمولا در حالت استاندارد، ۴ فروند موشک را با خود حمل می کند. پرتابگر ۵P85TE یک گونه از این پرتابگرها هستند که البته خودکششی نبود و بر روی شاسی هایی مثل مدل KrAZ-260 نصب می شود.

نوع بعدی پرتاب گرهای خودکششی ۵P85SE هستند که از جمله آخرین مدل های طراحی شده برای خانواده اس ۳۰۰ پی ام یو می باشند. این کشنده های مستقل از شاسی MAZ-543 Uragan استفاده می کنند. موشک های خانواده اس ۳۰۰ پی ام یو را می توان بر روی هر کدام از این دو مدل پرتاب گر حمل و شلیک کرد که نوع آن بسته به سفارش مشتری می باشد.

کشنده ۵P85SE

در کنار همه مواری که در بالا به اختصار ذکر شد، خودروی کشنده و حامل جرثقیل ۲۲T6-2E2 وظیفه حمله موشک های اضافی و سوار کردن آنها بر روی سامانه های پرتابگر را دارد.

جرثقیل و حامل موشک  ۲۲T6-2E2

یکی از نکات مهم دیگر درباره هر گردان اس ۳۰۰ این است که آتشبارها چقدر می توانند از یکدیگر فاصله گرفته و فضای بیشتری را تحت پوشش قرار بدهند؟ همان گونه که در بالا اشاره شد هر گردان اس ۳۰۰ به طور استاندارد از ۴ آتشبار تشکیل شده است. حال برای پوشش دادن مساحت بیشتر با این آتشبارها که توان دور شدن از پست فرماندهی تا فاصله حدود ۱۵۰ کیلومتری را دارند نیازمندی هایی وجود دارد.

در صورتی که کل آتشبارهای یک گردان نزدیک به هم باشند امکان استفاده از یک مجموعه از رادارهای اشاره شده در بالا وجود دارد اما در صورتی که تعداد رادارهای کافی سفارش داده شود و با هر آتش بار همراه شود، این سامانه ها می تواند در این شعاع از پست فرماندهی به عملیات بپردازند.

سخنان فوق به این معناست که در حالت استاندارد تعریف شده برای هر گردان، ۴ آتش بار با یک مجموعه از سامانه های ذکر شده در بالا تشکیل گردان کامل را می دهند اما بنا به ضرورت ها و سفارش مشتری، توان عملیاتی کردن هر آتشبار با استفاده از سامانه های مکمل بالا نیز وجود دارد، یعنی حداکثر ۱۶ آتش بار اس ۳۰۰ با ۱۶ مجموعه راداری و پشتیبانی معرفی شده در این مطلب، اما در تعریف کلاسیک، ۱۶ آتشبار با ۴ زنجیره بالا، عملیاتی می شوند.

اما نکته بعدی برای انجام این حالت از عملیات آتش بارها به صورت دور از یکدیگر، لزوم وجود سامانه های تامین انرژی است که پست های متحرک حامل ژانراتورها تولید کننده برق می باشند. حتی خودروهای کشنده حامل آشپزخانه و محل استراحت برای خدمه هر آتش بار سامانه اس ۳۰۰ نیز وجود دارد که با توجه به نیاز و سفارش مشتری می توان آنها را به خدمت گرفته و در سازمان هر آتش بار به کار برد.

خودروی پشتیبانی سامانه اس ۳۰۰

ژانراتور برق مستقل سامانه اس ۳۰۰

نکته جالب دیگر که منابع روسی درباره مدل جدید سامانه های سری اس ۳۰۰ پی ام یو اعلام کرده اند – و بر اساس اعلام رسانه ها، ایران نیز قرار است به مدلهای جدید این سامانه دست پیدا کند – این مسئله است که این سیستم ها توان کنترل سیستم موشکی اس ۲۰۰ را نیز دارند و می توان موشک های این سامانه را با استفاده از مجموعه راداری پیشرفته به کار رفته در خانواده اس ۳۰۰ پی ام یو شلیک و به سمت هدف هدایت کرد.

این خاصیت با توجه به وجود موشک اس ۲۰۰ در ساختار پدافندی کشور، کمک بسیار بزرگی به یکپارچه کردن سامانه دفاع هوایی کشور خواهد کرد. البته این سیستم توان شبکه شدن با موشک های پیشرفته برد کوتاه روسی مثل تور یا بوک را نیز دارد که البته لازمه آن نصب سامانه هایی بر روی پست فرماندهی مورد نظر است که با توجه به سفارش مشتری قابل نصب است.

همان گونه که در بالا توضیح داده شد سامانه اس ۳۰۰ یک مجموعه بسیار گسترده از پرتاب گرها، رادارها و خودروهای پشتیبانی است که در کنار هم یکی از نیرومندترین سامانه های دفاع هوایی و موشکی دنیا را شکل می دهند و صد البته، این سامانه را می توان با توجه به سفارش مشتری به اشکال بسیار متفاوتی شکل داد اما باید صبر کرد و دید که در نهایت اس ۳۰۰ ایرانی به چه صورتی به کشور تحویل داده خواهد شد؟

منبع : www.mashreghnews.ir

«۴ گردان اس ۳۰۰» شامل چند سامانه راداری و شلیک موشک است؟ +عکسسلامی: نقشه راه انقلاب براى جوانان تبیین شود

به گزارش مشرق، سردار حسین سلامی ظهر چهارشنبه در حاشیه برگزارى آیین اختتامیه شانزدهمین اجلاس بسیج اساتید کشور که در سالن صبا مشهد برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دشمن امروز به دنبال گمراه کردن قشر جوان و دادن اطلاعاتى به دور از واقعیت به آنها است که تنها راه مقابله با آن معرفى هویت دینی و حقیقی انقلاب اسلامی است.

وى افزود: در همین راستا ضرورى است تا نقشه راه انقلاب اسلامی براى جوانان تبیین شود و باید آنها را با دستاوردها، هویت، نقشه راه ایران و فرهنگ و اعتقادات جمهورى اسلامى ایران آشنا کنیم.

جانشین فرمانده سپاه کل پاسداران تنها راه رسیدن به پیروزی را مقاومت دانست و گفت: تنها راهى که مى تواند کشور ما را به یک قدرت بین‌المللی تبدیل کند طی کردن مسیری است که امام (ره) و مقام معظم رهبری ترسیم کردند و آن هم ثبات قدم در برابر قدرت‌ها و تکیه بر استعدادهای درون‌زا است.

وى اضافه کرد: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌های زیادی دارد که می‌تواند با تکیه بر همین ظرفیت‌ها تبدیل به قدرت جهانی شود که در این راستا استقامت، توجه به اقتصاد مقاومتی و فرهنگ دینی مى تواند در تعالی و موفقیت ما بسیار تاثیر گذار باشد

منبع : www.mashreghnews.ir

سلامی: نقشه راه انقلاب براى جوانان تبیین شودپیشنهاد پایگاه چینی به ایران برای خرید جنگنده

به گزارش مشرق، یک وبگاه تحلیلی چینی در گزارشی نوشت: جنگنده چینی «جی _۱۰» چند منظوره گزینه‌ای مناسب برای ایران است به ویژه اگر این قدرت منطقه‌ای تصمیم گیرد ناوگان  فرسوده جنگنده نظامی خود را ارتقا دهد.

بنوشته وبگاه «چاینا اینفورمیشن» «وانگ یانان» از تحلیلگران امور هوا، فضای چین در این زمینه گفت: « هنگام لغو کامل تحریم‌ها علیه ایران، این کشور بطور یقین به نوسازی ناوگان نظامی و غیر نظامی خود اقدام می‌کند. در این بین جت جی _ ۱۰ گزینه خوب برای ایران است زیرا این جنگنده قادر به اجرای کامل عملیات‌هایی است که آن‌ها می‌خواهند.»

این کارشناس چینی که معاون سردبیری یک نشریه چینی امور هوا، فضا نیز است، در ادامه افزود: «جت جی _۱۰ علاوه بر نبرد هوایی، در اجرای عملیات هوا به سطح و ضد کشتی نیز قابلیت دارد. از سویی ایرانیان باید متوجه شده باشند که چین در بین عمده صادرکنندگان تسلیحات نظامی، قابل اطمینان‌ترین تامین کننده تجهیزات نظامی است. چین در زمینه‌ پرداخت‌های مالی نیز انعطاف پذیر است.»

وانگ گفت که همگام با توسعه نسل بعدی جنگنده‌های چین احتمال زیادی وجود دارد که صنایع هوایی این کشور فن‌آوری بکار رفته در جی _۱۰ را به خریداران انتقال دهد.

بنوشته این رسانه چینی، این اظهار نظرها زمانی عنوان می‌شوند که گمانه زنی‌های گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی چون دبکا فایل (وبگاه تحلیلی رژیم اسرائیل) مبنی بر موافقت پکن با فروش ۱۵۰ جت جی _ ۱۰ پیشرفته چینی به ایران به میان آمده بود.

 بر اساس این گزارش، جی _۱۰ جنگنده نسل سوم با قابلیت‌های چند منظوره‌ای است که کارشناسان نظامی از آن به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین جت‌های جنگنده جهان یاد می‌کنند به طوری‌که قابل برابری با آخرین مدل جنگنده «اف _۱۶ فالکون» آمریکا است.

«فو ژیانشاو» کارشناس امور تجهیزات هوایی چین نیز درباره نیاز ایران به جنگنده‌های جدید تاکید کرد که این کشور علاقه‌مند به خرید جنگنده جی _۱۰ است.

فو در این زمینه گفت: «جی _۱۰ می‌تواند با هرگونه جنگنده نسل سوم کشورهای همسایه ایران مقابله کند زیرا این هواپیما دارای ویژگی قدرت رزمایش عالی، قدرت شلیک قوی و تجهیزات بسیار پیشرفته هوایی است.»

این کارشناس چینی همچنین گفت: «عامل دیگر محدودیت ایران در زمینه خریدهای تسلیحاتی است و درباره خرید جنگنده‌های نظامی من حدس می‌زنم که این کشور تنها می‌تواند چین یا روسیه را انتخاب کند.»

این کارشناس چینی در خاتمه پاکستان، و نه ایران را از جمله اولین خریداران جی _۱۰ نام برد. ظاهرا پاکستان قصد خرید ۳۶ جنگنده چینی جی _۱۰ را که در سال ۲۰۰۹ سفارش داده بود، دارد.

منبع : www.mashreghnews.ir

پیشنهاد پایگاه چینی به ایران برای خرید جنگندهناوشکن سهند تا پایان امسال به آب انداخته می‌شود

به گزارش مشرق، دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش در حاشیه مراسم تجلیل از کهنه‌سربازان آزاده که عصر امروز (یکشنبه) در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به اعزام ناوگروه ایرانی به روسیه اظهارداشت: ناوگروه روسیه هفته گذشته میهمان ما بودند و ما امیدواریم که در آینده ناوگروه ما نیز همچون سال گذشته به عنوان میهمان به بندر آستاراخان روسیه سفر کنند.

وی ادامه داد: البته غیر از روسیه در پی ارتقای دیپلماسی دریایی و اجرای تدابیر فرماندهی معظم کل قوا با هدف حضور در آبهای آزاد دنیا و در آبهای شمال، اقیانوس هند و آرام حضور پیدا کنیم و ناوگروه‌های متعددی را نیز به منطقه اعزام خواهیم کرد تا به قول رهبری، اقتدار ملت ایران را نشان دهیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: در حال حاضر ناوگروه ۳۵ ارتش، در خلیج عدن مشغول ماموریت برقراری امنیت برای کشتی‌های ایرانی که از آنجا عبور می‌کنند، است و دو روز گذشته نیز درگیری شدیدی با دزدان دریایی داشتیم که آنها این بار مجهز بودند اما در برابر ما مغلوب شدند.

دریادار سیاری در خصوص پیام اعزام این ناوگروه‌ها گفت: این ناوگروه‌ها پیام صلح و دوستی ملت ایران را به کشورها منطقه و فرامنطقه اعلام می‌کنند. ما ملت صلح‌طلبی هستیم که اهل دیپلماسی و رفت و آمدیم و مقابله با بحث ایران هراسی و شیعه‌هراس از اهداف اعزام ناوگروه ارتش است.

وی ادامه داد: موضع دیگر ما برقراری امنیت برای منافع کشور است؛ امروز در خلیج عدن با ناامنی‌هایی که دزدان دریایی به وجود آوردند، اگر ما حضور نداشته باشیم اقتصاد کشور آسیب می‌بیند و ملت ایران اقتدار خودش را امروز در آنجا نشان می‌دهد که ما چگونه امنیت را در فاصله ۳ هزار کیلومتری، مرزهای جمهوری اسلامی ایران حفظ می‌کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه همچنین در خصوص ویژگی‌های ناوشکن موج ۳ نیز گفت: “موج” یک پروژه است که ناوشکن‌های جماران و دماوند از جمله آن محسوب می‌شوند و سومین ناوشکن از این پروژه نیز سهند نام دارد؛ ناوشکن سهند در حال آمادگی است و در حال حاضر حدود ۷۰ درصد آمادگی دارد.

دریادار سیاری با بیان اینکه امیدواریم تا پایان امسال یا اوایل سال آینده سهند را به آب بیندازیم، اظهار داشت: به دلیل اینکه تست و آزمایشات فنی این ناوشکن در حال انجام است نمی‌توان زمان دقیق به آب انداختن ناوشکن سهند را اعلام کرد.

وی در خصوص زمان رونمایی از زیردریایی فاتح نیز خاطر نشان کرد: فاتح یکی از کارهای بسیار ارزشمند دریایی وزارت دفاع و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی است که توانمندی جوانان کشور را در یک فناوری بسیار پیشرفته مثل زیردریایی نشان می‌دهد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: ما چه قبل از انقلاب و چه در زمان جنگ، ساخت زیردریایی نداشتیم اما در سال ۷۰ به فناوری ساخت زیردریایی دست پیدا کردیم و امسال با گذشت ۲۴ سال، جوانان کشور به فناوری ساخت زیردریایی‌های سنگین نائل آمدند که این نشان از بالندگی ملت ایران دارد.

دریادار سیاری همچنین در خصوص علل عدم رونمایی از زیردریایی فاتح نیز گفت: قصد رونمایی از چیزی که نیمه‌تمام است را نداریم و در حال حاضر اگر زیردریایی در یک آزمایش، قوس در عمل داشته باشد، مجددا برای اصلاح بازمی‌گردد زیرا کار باید دقیق انجام شود و امیدواریم که تا پایان سال این زیردریایی هم رونمایی شود، ولی بنده زمان دقیق آن را اعلام نمی‌کنم.

وی در پایان از برداشتن گام‌های بعدی در ساخت زیردریایی در کشور خبر داد و گفت: امیدواریم به زودی ساخت کلاس‌های دیگر زیردریایی را داشته باشیم.

منبع : www.mashreghnews.ir

ناوشکن سهند تا پایان امسال به آب انداخته می‌شودمصاحبه با طراح عملیات‌ انتحاری داعش در زندان سری بغداد؛ شیعیان کافرند و باید سنی شوند/ هرگز از کشتن شیعیان کافرند و باید سنی شوند/ هرگز از کشتن پشیمان نشدم/ به منفجر کردن خودم فکر نکردم! + عکس

«ابوعبدالله» از معدود رهبران داعش است که زنده دستگیر شده است. وی با شناسایی مکان‌های عملیات، عاملین انتحاری را مجهز و آنها را درست تا قبل از انفجار همراهی می‌کرد.

به گزارش ـ مدافعان حرم ـ هفته نامه معتبر آلمانی اشپیگل در تازه‌ترین شماره خود اقدام به انتشار مصاحبه اختصاصی با مردی از کادر ارشد گروه تروریستی داعش در زندان بغداد کرده که افراد بسیاری را به کام عملیات‌های انتحاری این گروه فرستاده است.

این تروریست افراطی شیعیان را کافر خطاب کرد که اگر توبه کنند و سنی شوند هدف حملات داعش قرار نمی‌گیرند. وی از اینکه دهها تن از مردم عراق و بخصوص شیعیان را در عملیات انتحاری به کشتن داده اظهار پشیمانی نکرد.

اشپیگل نوشت: درب فلزی و سنگین زندان به آرامی شروع به باز شدن می‌کند. قبل از آن نگهبانان در تماس با مرکز، تأیید هویت تیم مصاحبه کننده را خواستار شده بود. مصاحبه قرار است در ساعت ده شب انجام شود. پس از راهرویی با دیوارهای بتونی و دو مسلسل تعبیه شده در آنها حالا درب اصلی زندان ظاهر می‌شود.

این زندان فوق امنیتی در بغداد قرار دارد. اما ممنوعیت اعلام نام و مکان دقیق آن از شرایط پذیرش انجام مصاحبه با شاخص ترین زندانی آن اعلام شده بود.

مردی لاغر، نزدیک به ۴۰ سال با نام مستعار «ابوعبدالله» که به مدت یک سال و اندی طراح اصلی حملات انتحاری داعش بوده است. وی از معدود رهبران داعش است که زنده دستگیر شده است. اکثر آنها یا قبل از دستگیری اقدام به انفجار خود می‌کنند؛ یا با قرص‌هایی که همیشه همراه دارند خود را از پا درمی‌آورند و یا در جریان تیراندازی کشته می‌شوند. از اصول آنها این است که نباید زنده در دستان طرف مقابل افتاد.

ابوعبدالله اما آن چنان هم غافلگیرانه دستگیر نشده بود که وقتی برای کشتن خود نداشته باشد و در زندان هم در کمال تعجب آماده صحبت کردن است.

براساس اطلاعاتی که پس از ماه‌ها بازجویی از وی به عمل آمد، تصوری که از ساختار داعش به دست می‌آید به شکل سازمانی به شدت تقسیم وظایف یافته است که در آن هر فرد فقط چیزهایی را حق دارد بداند که مربوط به حوزه کار خودش است و در صورت از بین رفتن به راحتی بدون آسیب به ساختار کلی قابل جایگزینی است.

ابوعبدالله مردی بود که مکان‌های عملیات را شناسایی می‌کرد، عاملین انتحاری را مجهز و آنها را درست تا قبل از انفجار همراهی می‌کرد.

بنابر ادعای مأمورین امنیتی از شکنجه وی خودداری شده است چرا که داوطلبانه حاضر به پاسخگویی است. او تا وقتی حرف می‌زند می‌تواند زنده بماند. خود او نیز گفت که به خوبی با او رفتار شده است.

بخش‌هایی از مصاحبه در ادامه می‌آید:

اشپیگل: مکان‌های عملیات را چطور پیدا می‌کردید ؟ابوعبدالله: به این صورت بود که با افراد زیادی ملاقات کنیم، به خصوص پلیس، سربازها و به طور کلی محل تجمع شیعیان.

اشپیگل: چه جاهایی را می‌خواستید؟ابوعبدالله: ایست‌های بازرسی پلیس، بازار و مساجد، اما فقط مساجد شیعیان.

اشپیگل: تا به حال پشیمان شده‌اید که این انسان‌ها را کشته‌اید؟ابوعبدالله: آنها کافر بودند! شیعیان کافرند و من به این امر اعتقاد دارم.

اشپیگل: آنها هم ولی مسلمان هستند.ابوعبدالله: اگر مسلمانند پس این فرصت را داشتند که توبه کنند و سنی بشوند.

اشپیگل: چند عملیات انجام دادید؟ابوعبدالله: همه را یادم نمیاد ولی در سه ماه آخر پیش از دستگیری ۱۵تا.

اشپیگل: عاملین انتحاری را از کجا پیدا می‌کردید؟ابوعبدالله: من پیدا نمی‌کردم، برایم می‌آورند. اکثراً از فلوجه. من فقط مسئولیت تجهیز و بردنشان به عملیات را داشتم.

اشپیگل: خانواده‌های آنها را هم مطلع می‌کردید؟ابو عبدالله: این هم جزو وظایف من نبود.

اشپیگل: عاملین کجایی بودند ؟ابوعبدالله: اکثراً از عربستان، تونس و الجزایر. ده درصد فقط عراقی بودند. یک استرالیایی و یک آلمانی هم بودند.

اشپیگل: کسی از عاملین هم دچار تردید می‌شد؟ابوعبدالله: هرگز، چون در این در صورت عملیات شکست می‌خورد. مدت زیادی با آنها کار می‌شد و وقتی هم می‌آمدند آرام و حتی شاداب بودند و بعضی بذله گویی هم می‌کردند.

اشپیگل :چه سنی داشتند؟ابوعبدالله : ۲۱ تا ۳۰

اشپیگل: بغداد را خوب می‌شناختید؟ابوعبدالله: بله اینجا به دنیا آمده‌ام و خاطرات زیادی دارم.

اشپیگل: سعی نمی‌کردید مکان‌هایی را انتخاب نکنید که شخصاً مایل به کشته شدن انسان‌ها در آنجا نباشید؟ابوعبدالله: هرگز و هیچ اهمیتی نداشت! من قاتل نیستم. این یک جهاد است. فکر می‌کردم یک زمانی شیعیان مجبور می‌شوند شهر را ترک کنند و یا تغییر مذهب بدهند.

اشپیگل: ولی این نقشه موفقیت آمیز نبود و فقط تنفر را بالا برد.ابوعبدالله: مهم نبود. می‌خواستم آنقدر ادامه بودم که همه شیعیان یا بروند یا تغییر مذهب بدهند. دیر یا زودش مهم نبود.

اشپیگل: خودتان هم حاضر به انجام عملیات انتحاری بودید؟ابوعبدالله: بهش فکر نکردم. وظیفه من طراحی عملیات‌ها بود نه اجرای آنها.

اشپیگل: آینده را چطور می‌بینید؟ابو عبدالله: نامشخص.

موضوعات مرتبط: پروفایل رهبران تکفیری

منبع : gsniper.blogfa.com

مصاحبه با طراح عملیات‌ انتحاری داعش در زندان سری بغداد؛ شیعیان کافرند و باید سنی شوند/ هرگز از کشتنآغاز عملیات بالگردهای MD 530F افغانستان+عکس

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، بالگردهای رزمی MD 530F نیروی هوایی افغانستان اخیرا در کنار بالگردهای میل ۱۷ نیروی هوایی افغانستان در جریان عملیات “مثلث آهنین” برای اولین بار بر ضد نیروهای تروریستی وارد عمل شدند.

تحویل این بالگردهای سبک از بهار سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز شده است و قرار است ناوگان این بالگرد آمریکایی در افغانستان به عدد ۱۷ برسد. در حال حاضر این بالگردها با مسلسل های سنگین کالیبر ۵۰ مسلح شده اند.

منبع : www.mashreghnews.ir

آغاز عملیات بالگردهای MD 530F افغانستان+عکسسردار فضلی: مراقب مکر دشمن باشیم

به گزارش مشرق، سردار علی فضلی پیش از ظهر امروز در جلسه تجلیل از جمعی از آزادگان استان همدان، خطاب به این قشر سرافراز، با بیان اینکه شما آزادگان با خدا معامله کردید و نیازی به تجلیل و تمجید ندارید، اظهار کرد: تجلیل از شما وظیفه ذاتی و توفیق مسئولیت است.

وی با بیان اینکه اسارت امری بدیهی و ساده نبود و در سایه مجاهدت و فداکاری انجام شد، گفت: آزادگان در اسارت به امام سجاد (ع) و حضرت زینب(س) اقتدا کردند و انصافاً در این راه خوش درخشیدند.

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به اینکه ولایت فقیه استمرار مسیر انبیاست، افزود: رزمندگان هشت سال دفاع مقدس امر ولی فقیه را تبعیت کردند که در این میان آزادگان با تحمل سختی‌های اسارت، مرام و مردانگی را به اوج رساندند.

وی با اشاره به اینکه دشمنان اسلام همواره برای ما کمین گذاشته‌اند، به نمونه‌هایی از این ترفندها اشاره کرد و گفت: در فتنه سال ۸۸، دشمن به دنبال براندازی نظام بود و در این مسیر برنامه‌ریزی‌های پیچیده‌ای داشت که به یمن درایت رهبری و تبعیت مردم از ولایت ناکام ماند.

سردار فضلی با بیان اینکه راه برون‌رفت از دسیسه‌های دشمنان در داشتن بصیرت و معرفت است، گفت: باید بصیرت و هوشمندی خود را بالا ببریم و راهبردهای ارائه شده از سوی مقام معظم رهبری مبنای کار ما باشد.

وی همچنین در خصوص مذاکرات ۱+۵ با جمهوری اسلامی ایران و توافق اولیه هسته‌ای، گفت: این توافقنامه اولیه در مجاری قانونی در حال بررسی است و خط قرمزهای ما نیز مشخص هستند که هیچ‌گاه از آن عدول نخواهیم کرد.

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به اینکه انتظار همه ما تحقق فرموده‌های مقام معظم رهبری است، بیان کرد: همواره باید مراقب کمین و مکر دشمنان باشیم.

وی با اشاره به رشادت‌های آزادگان اظهار کرد: در میدان جنگ اختیار بر ماندن و رفتن بود که رزمندگان برای رضای خدا و در لبیک به حضرت امام(ره) ماندند و در راه دین و کشور جهاد کردند.

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور آزادگان را شهدای زنده انقلاب اسلامی دانست و عنوان کرد: در زمان اسارت بسیاری از عزیزان آزاده حافظ قرآن شدند و برخی هم به دانش خود افزودند.

وی با اشاره به اینکه امروز هم آزادگان در مدیریت کشور صاحب‌نظر هستند، ابراز کرد: امروز تمام مردم آرمان‌های آزادگان و شهدا و ایثارگران را تکریم می‌کنند.

سردار فضلی با اشاره به بازدید سالانه ۵ میلیون نفر از مناطق جنگی در قالب کاروان راهیان نور افزود: این تعداد شامل زن و مرد و شیعه و سنی، همه در راستای پاسداشت رزمندگان هشت سال دفاع مقدس به مناطق عملیاتی می‌روند.

وی با بیان اینکه همواره باید در انجام امور نیات خیر داشته باشیم و برای هم دعا کنیم؛ اضافه کرد: اگر در کارها و امور عاقبت به خیر نباشیم ضرر کرده ایم.

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین با تاکید بر اینکه خط قرمز در مذاکرات با ۱+۵ مشخص است، خاطرنشان کرد: انتظار همه ملت ایران انجام فرموده‌های مقام معظم رهبری است.

وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه باید مراقب مکر دشمنان خود باشیم، عنوان کرد: عربستان سعودی همواره با نظام مقدس جمهوری اسلامی دشمنی داشت اما امروز دشمنی خود را عریان کرده و مدام در حال سر و سامان دادن به القاعده و تکفیری‌ها است.

سردار فضلی افزود: بلای نیروهای القاعده و تکفیری‌ها در نهایت روزی دامان عربستان، صهیونست و آمریکا را خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه امروز دشمنان در حال تلاش برای ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی هستند، بیان کرد: برادران اهل سنت به واقع برادران ما هستند و باید مراقب سوء استفاده‌های دشمنان اسلام باشیم.

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به اینکه چراغ سبزهای زیادی از سوی دشمنان نشان داده می‌شود، گفت: باید مراقب باشیم و از مکر دشمن غافل نشویم.

وی تاکید کرد: وزیر امور خارجه آمریکا برای دیدن همتایان خود به سادگی وقت دیدار نمی‌دهد اما چه شد که ۲۰ روز برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران خیمه زد.

سردار فضلی با بیان اینکه وزیر امور خارجه آمریکا از یک سو مذاکره می‌کند و از سوی دیگر روزی سه بار ما را تهدید می‌کند، گفت: دشمن در پاسخ باید بداند که ما نه از تهدید وی می‌ترسیم و نه به مذاکره با وی دلخوش هستیم.

وی با تاکید بر اینکه مردم جمهوری اسلامی ایران در دفاع از کشور، آیین و دین ایستادگی خود را ثابت کرده‌اند، گفت: ادامه مجاهدت شهدا تکلیف اصلی همه ماست.

منبع : www.mashreghnews.ir

سردار فضلی: مراقب مکر دشمن باشیمامیر اسماعیلی: پدافند هوایی دست به ماشه است

به گزارش مشرق، امیر فرزاد اسماعیلی سه‌شنبه شب در مراسم یادواره ۱۴۱ شهید والامقام این بخش در مسجد جامع کلاچای با اشاره به جنگ تحمیلی ایران اظهار کرد: شهدا با نثار جان خود در دوران هشت سال دفاع مقدس اجازه ندادند حتی یک وجب از خاک کشور در اختیار دشمن قرار گیرد.

وی با بیان اینکه جوانان امروز، دوران انقلاب و دفاع مقدس را درک نکرده‌اند، افزود: باید تلاش کنیم اهداف و آرمان‌های شهدا، امام راحل و انقلاب را به نسل جوان منتقل کنیم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا خون شهدا را موجب آمرزش گناهان شهدا دانست و متذکر شد: شهدای ما داغ بر دل خانواده‌های خود نیستند بلکه مرهمی بر دل تمام ملت ایران و داغ بر دل ننگین آمریکا و صهیونیسم هستند.

وی درباره اظهار دوستی کشورهای غربی به طرف ایران پس از جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای گفت: در این دوستی زهر خشم و نفرت نهفته شده است.

اسماعیلی با تصریح بر اینکه امروز ایران توانست روی پای خود بایستد و صاحب موشک‌های دوربرد و رادارهای قوی برای رصد دشمن شود، گفت: در دوران هشت سال دفاع مقدس، دشمنان انقلاب حاضر نبودند حتی سیم خاردار را به ایران بفروشند و امروز میل زیاد به دوستی با ایران پیدا کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه ملت ایران محکم پشت رهبر خود ایستاده است، خاطرنشان کرد: با توجه به فرمایش‌های مقام معظم رهبری به آمریکا خوشبین نیستیم و باید هوشیارانه عمل کنیم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص)، توجه به تولیدات داخلی کشور را برای برطرف شدن مباحث و مشکلات اقتصادی کشور موثر دانست و افزود: مسئولان می‌توانند با قطع واسطه‌گری که کشاورزان و صنعتگران را از درون بی‌ریشه می‌کند و با استفاده از ظرفیت حمایت مردم برای توسعه اقتصادی بهره گیرند.

وی با اشاره به اینکه در دوران جنگ تحمیلی، پدافند هوایی در کشور تشکیل شده بود، متذکر شد: پدافند هوایی در عملیات والفجر هشت بیش از ۸۰ فروند هواپیما و بالگرد دشمن را سرنگون کرد.

اسماعیلی تصریح کرد: برای حفظ ارزش‌های اسلامی و دینی خون دادیم و ثابت کردیم که پای حفظ خاک کشور عزیزمان محکم و قدرتمندانه ایستاده‌ایم و به کسی باج نمی‌دهیم.

وی با بیان اینکه استکبار و دشمنان انقلاب از حضور گسترده مردم ایران در مناسبت‌های مختلف اجتماعی و دینی هراس دارند، افزود: دشمن برای نابودی ارزش‌های اسلام سرمایه‌گذاری‌های سنگینی کرده و با جنگ فرهنگی و راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی متفاوت، جوانان ما را مشغول و از ارزش دینی دور می‌کند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) با تاکید به حفظ فرهنگ سنتی، اسلامی و ایرانی گفت: شهدا با صبر و مقاومت و پیروی از ولایت فقیه در مقابل دشمنان ایستادگی کردند تا فضایل در کشور نهادینه و رذایل گذشته به فنا سپرده شود.

وی خانواده‌های شهدا را سربازان واقعی امام زمان (عج) خواند و خاطرنشان کرد: خانواده‌های شهدا با صبر و پایداری خود، جنگ نرم را اداره می‌کنند.

اسماعیلی پدافند هوایی را به معنای غافلگیری دشمن بدون دیده شدن دانست و اضافه کرد: به برکت خون شهدا هر روز بر عزت، آبرو و قدرت انقلاب اسلامی ایران افزوده شده است.

وی با اشاره به اینکه امروز می‌توانیم تهدیدها را ۳۶۰ درجه در تمام ابعاد زمینی، هوایی و دریایی ببینیم، گفت: اگر دشمن بخواهد به سرزمین ما تجاوز کند توسط نیروهای مسلح ایران اسلامی تودهنی محکمی خواهد خورد؛ پدافند هوایی کشور گوش به فرمان مقام معظم رهبری و دست به ماشه است و امروز به برکت وجود پدافند هوایی، آسمان جمهوری اسلامی ایران یکی از امن‌ترین آسمان‌های جهان است.

 وی با اشاره به اینکه در ۳ هزار و ۷۰۰ نقطه کشور پدافند هوایی برای دفاع از حریم کشور گسترش یافته است، خاطرنشان کرد: از ۴۰۰ پرواز که در گذشته از آسمان کشورمان عبور می‌کردند، امروز به یک‌هزار و ۲۰۰ فروند در طول روز افزایش یافته است.

منبع : www.mashreghnews.ir

امیر اسماعیلی: پدافند هوایی دست به ماشه استانتقاد سیاستمدار فرانسوی از عدم فروش میسترال به روسیه

به گزارش مشرق، تیری ماریانی، عضو حزب مخالف جمهوریخواهان که ماه پیش در راس گروهی از نمایندگان پارلمان فرانسه به شبه جزیره کریمه سفر کرد، در مصاحبه با روزنامه لو فیگارو بار دیگر خودداری فرانسه از رعایت توافقنامه فروش کشتی های میسترال را به روسیه محکوم کرد و گفت:

 «این تصمیم اشتباه است. ما از رژیم تحریم ها – تحت فشار برخی متحدانمان، به ویژه آمریکایی ها- به شدت تبعیت می کنیم. این در حالی است که کشورهای دیگر، فراتر از همه آنها آمریکا به این تحریم ها پایبند نیستند.

به گفته این سیاستمدار فرانسوی، با وجود موانع مشخص دیپلماتیک، برخی شرکت های آمریکایی به همکاری با روسیه ادامه می دهد. وی تصریح کرد: «یکی از نمونه های بارز این امر، امضای قرارداد بین مسکو و شرکت «بل هلی کوپترBell Helicopter» آمریکا در زمینه ساخت یک کارخانه مونتاژ در روسیه است. نمونه دیگر امضای قراردادی به ارزش ۴۹۰ میلیون دلار بین ناسا و سازمان فضایی روسیه در همان روزی است که فرانسه قرارداد فروش کشتی های میسترال را به روسیه لغو کرد.

 ماریانی تصریح کرد: «ما روسیه را تحریم می کنیم، و دیگران با این کشور قرارداد منعقد می کنند. این کاملاً بی معنی است. به همان اندازه که روسیه تحت تاثیر این تحریم ها قرار گرفته، تحریم ها بر ما اثر گذاشته است. این در حالی است که این اقدامات هیچ تغییری در اوضاع بین المللی ایجاد نمی کند و تاثیری بر حل و فصل بحران اوکراین ندارد.»

منبع : www.mashreghnews.ir

انتقاد سیاستمدار فرانسوی از عدم فروش میسترال به روسیهشکست تایفون‌های انگلیس از سوخو ۳۰ هندی

به گزارش مشرق، نیروی هوایی هند (IAF) اعلام کرد که خلبانانش در یک رزمایش هوایی برتری قابل توجه‌ را بر خلبانان نیروی هوایی سلطنتی انگلیس کسب کردند.

بنوشته وبگاه شبکه خبری «پرس تی وی» در این رزمایش ۲ هفته‌ای خلبانان هندی که با جت های سوخو _ ۳۰ پرواز می‌کردند، موفق شدند با نتیجه ۱۲ _۰ خلبانان نیروی هوایی سلطنتی انگلیس را که با جت‌های تایفون پرواز می‌کردند ، شکست دهند.

بر اساس این گزارش، نیروی هوایی هند در این رزمایش مشترک دو هفته‌ای در شهر لینکولن‌شر انگلیس ۴ گروه «سوخوی _۳۰ ام کی ای فلانکر» را برای مقابله با جنگنده‌های انگلیسی «تایفون اف _ جی آر _ ۴» شرکت داد.

خلبان «آشو سریواستاو» کاپیتان خلبانان شرکت کننده هندی در این رزمایش گفت که خلبانان نیروی هوایی هند در نبردهای رویاروی هوایی (dog fight) و میدان دید توانستند با نتیجه ۱۲_۰ حریف را شکست دهند.

این در حالی است که یک مقام نیروی هوایی سلطنتی انگلیس ادعای نیروی هوایی هند را رد کرده و آن را تنها برای مخاطبان داخلی نام نهاد.

هند نزدیک به ۲۰۰ سوخوی روسی دارد که ارزش هر کدام ۳۰ میلیون پوند است. نیروی هوایی سلطنتی انگلیس نیز تاکنون ۱۲۹ جنگنده تایفون دو موتوره که هر کدام به ارزش ۸۷ میلیون پوند است را تحویل گرفته است.

منبع : www.mashreghnews.ir

شکست تایفون‌های انگلیس از سوخو ۳۰ هندیهند ماهواره‌های امریکا را به فضا می‌فرستد

به گزارش مشرق، این اولین باری است که سازمان تحقیقات فضایی هند یک ماهواره امریکایی را به فضا می فرستد. هند پیش از این ماهواره هایی از انگلیس را با موفقیت در مدار زمین قرار داده بود.

یک فروند موشک ماهواره‌بر PSLV-XL را که ۴۴/۴ متر طول و نزدیک به ۳۲۰ کیلو گرم وزن داشت را به همراه ۵ ماهواره انگلیسی که در مجموع حدود یک هزار و ۴۴۰ کیلوگرم وزن داشتند را به فضا پرتاب کرد. این ماهواره‌ ها ساخت شرکت انگلیسی Surray بوده و طی ۷ سال عمر خود قادر خواهند بود هر هدفی را در سطح زمین رصد کنند.

از این ماهواره‌ ها می‌توان برای نظارت بر منابع زمین، محیط زیست و رصد بلایای طبیعی استفاده کرد. ماهواره SPOT ۷ فرانسه که ۷۱۴ کیلوگرم وزن داشت تنها ماهواره خارجی بسیار سنگینی بود که سازمان فضایی هند در مدار زمین قرار داده بود. این ماهواره ۳۰ ژوئن سال ۲۰۱۴ در مدار زمین قرار گرفته بود.

اکنون نوبت به امریکا رسیده تا سازمان تحقیقات فضایی هند در فاصله زمانی بین سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی تعداد ۹ ماهواره نانومیکرو آمریکایی را به فضا پرتاب کند. امریکا، بیستمین کشوری است که ماهواره های خود را از طریق سازمان تحقیقات فضایی هند به فضا می فرستد. اولین ماهواره امریکایی در پایان سال ۲۰۱۵ میلادی به فضا پرتاب خواهد شد.

سازمان تحقیقات فضایی هندISRO یا آژانس فضایی اصلی هند، بزرگ‌ترین آژانس فضایی دولتی دنیا به‌ شمار می‌ رود. هدف اصلی این سازمان توسعه فناوری فضایی و کاربرد آن در منافع ملی است.

منبع : www.mashreghnews.ir

هند ماهواره‌های امریکا را به فضا می‌فرستدسپر دفاع موشکی اعراب؛ بزرگترین کلاهبرداری نظامی آمریکا در طول تاریخ +عکس

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، در چند روز اخیر و در جریان سفر مقامات ارشد آمریکایی به جنوب خلیج فارس قراردادهای تسلیحاتی سنگینی بین آمریکا و برخی کشورهای این منطقه به امضاء رسیده است که یکی از اصلی ترین قراردادها در این میان، بین آمریکا و عربستان سعودی به ارزش ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای خرید ۶۰۰ تیر موشک پاتریوت ۳ است.

اما علاوه بر اخباری که درباره این خریدهای گزاف منتشر شده، برخی رسانه های غربی و عربی به نقل از منابع خود اعلام کرده اند که آمریکا به دنبال پیاده کردن طرحی به منظور شبکه کردن سامانه های دفاع هوایی و موشکی برخی از کشورهای حشایه خلیج فارس است. بر اساس ادعای آمریکایی ها جهت قبولاندن طرح فوق به این کشورها، در صورت هرگونه حمله موشکی از سوی ایران به این مناطق تنها ۴ دقیقه زمان برای نیروهای مسلح این کشورها باقی خواهد ماند که شبکه کردن سامانه های دفاعی مذکور، ضمن افزایش زمان فوق، امکان غلبه بر تهدیدات واهی مورد ادعای رسانه های غربی را بیشتر خواهد کرد.

نقشه گام اول سپر دفاع موشکی اعراب

تشریح ادعای آمریکایی ها جهت تداوم پروژه ایران هراسی و متقاعد کردن اعراب به اجرای این طرح جدید پدافندی، به زبان ساده آن است که « اگر موشکی از منطقه جنوب، جنوب شرقی و یا غربی ایران بر علیه هدفی که در خاک عربستان سعودی قرار دارد، پرتاب شود، بسته به مکان پرتاب این موشک رادارهای موجود در امارات، قطر، بحرین و یا کویت این موشک ها را سریعتر شناسایی می کنند، اما در حال حاضر این امکان که به صورت لحظه ای به هدف واقعی هشدار داده شود برای سامانه های دفاع موشکی کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود ندارد»

بر اساس اخبار منتشره، کارشناسان نظامی آمریکا مدعی اند که این قرارداد جدید می تواند زمان واکنش کشورهای حاشیه خلیج فارس را کاهش داده و شانس موفقیت آن ها را بالا ببرد. در حقیقت با این ارتقاء سامانه های دفاع موشکی این کشورها مثل حلقه های یک زنجیر به هم متصل می شوند.

برای پاسخ دادن به ادعای فوق، بهتر است ضمن بررسی موارد مهم در طرح آمریکایی ها، با برخی از سامانه های پدافندی این کشورها آشنا شویم.

رونق صنایع موشکی امریکا با عملیاتی شدن طرح جدید

موشک اصلی پدافند هوایی و موشکی کشورهای حاشیه خلیج فارس، پاتریوت ۳ است؛ موشکی که از زمان عملیات طوفان صحرا در سال ۱۹۹۱ تا به امروز در این منطقه حضور فعالی داشته و در چندین مورد هم در برابر موشک های اسکاد عراقی موفق ظاهر شده است اما گاف های تاریخی این سامانه نیز همواره در تحلیل ها مورد اشاره قرار می گیرد. بحرین، کویت، قطر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی همه از کاربران این موشک سطح به هوا ساخت شرکت ریتهون آمریکا می باشند. ارتقاع درگیری این موشک ۲۴ کیلومتر و برد آن بر ضد موشک های بالستیک تنها ۳۵ کیلومتر است.

سامانه موشکی پاتریوت

سامانه تاد به عنوان لایه بعدی دفاع هوایی و موشکی نیز راه خود را به کشورهای جنوبی خلیج فارس باز کرده است. امارات متحده عربی در سال ۲۰۱۱ قراردادی به ارزش یک میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلار برای ۴۸ موشک تاد به همراه قطعات و پشتیبانی به امضاء رسانده است و این محموله تا پایان سال ۲۰۱۵ به اماراتی ها تحویل می شود.

سامانه موشکی تاد

قطر نیز بنا بر اعلام برخی رسانه ها، در حال مذاکره با آمریکا به منظور خرید سامانه تاد می باشد. موشک تاد نیز دارای بردی در حدود ۲۰۰ کیلومتر و سرعتی نزدیک به ۸ برابر سرعت صوت است و در معمولا در کنار سامانه پاتریوت دفاع از لایه بالاتر را بر عهده دارد.

ارتباط فرانسوی در فضا؛ ماهواره های چشم شاهین برای امارات

اما اماراتی ها تنها به بحث خرید موشک های رهگیر بسنده نکرده و در چند سال اخیرا شدیدا به دنبال تهیه ماهواره های جاسوسی بودند. در نهایت و در جریان نمایشگاه دفاعی IDEX 2015 خبر امضاء قرارداد خرید دو ماهواره فرانسوی ملقب به “چشم شاهین” به ارزش یک میلیارد و دویست میلیون دلار اعلام شد.

تصویری گرافیکی از ماهواره “چشم شاهین” متعلق به امارات

این قرارداد تابستان سال گذشته میلادی بین دو کشور به امضاء رسیده بود. این دو ماهواره فرانسوی توان نقشه برداری با کیفیت از سطح زمین و ارسال اطلاعات در زمان واقعی برای کاربران مورد نظر را دارد. این دو ماهواره که هر کدام ۱۵۰۰ کیلوگرم وزن دارند در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۵ به فضا پرتاب خواهند شد.

تکمیل چرخه نفوذ امریکا با پول قطر

شرکت آمریکایی ریتهون در سال ۲۰۱۴ میلادی قراردادی را به ارزش ۷۵ میلیون دلار را برای ساخت یک مرکز کنترل و فرماندهی عملیات دفاع هوایی و موشکی در قطر به دست آورد. این مرکز که در ان به صورت عمده از رادارهای اروپایی استفاده خواهد شد با سامانه های موشکی در منطقه و سپر دفاعی موشکی آمریکا، لینک خواهد شد.

مراسم امضاء قرارداد بین مقامات دفاعی آمریکا و قطر در سال ۲۰۱۴ میلادی

قرارداد اصلی همکاری دفاعی بین آمریکا و قطر برای تاسیس این مرکز به همراه موشک های پاتریوت در جولای ۲۰۱۴ میلادی بین وزاری دفاع آمریکا و قطر به امضاء رسید و عملا با این قرارداد، آمریکا و برخی صنایع نظامی اروپا، با پول قطر، سامانه های جدید خود را در منطقه نصب و از اطلاعات آن به سود خود استفاده کند.

رادارهای پیشرفته ایتالیایی برای قطر برای راضی کردن همه شرکا

اما سرکیسه کردن اعراب با ایران هراسی، سود آنچنان هنگفتی داشته است که آمریکا برای بسته نگاه داشتن دهان کشورهای اروپایی، بخشی از آنرا نیز به صنایع نظامی آنها سپرده است. بر اساس اعلام رسانه های غربی، هفته گذشته قرارداد خرید سامانه های راداری بین قطر و یک شرکت ایتالیایی نیز به امضاء رسیده و شرکت ایتالیایی Finmeccanica-Selex ES مجموعه راداری KRONOS را به نیروهای مسلح قطر تحویل خواهد داد. هنوز از جزییات این قرارداد خبری منتشر نشده است اما شرکت ایتالیایی ارزش این قرارداد را چند صد میلیون یورو اعلام کرده است. 

رادار KRONOS

رادار KRONOS یک رادار سه بعدی آرایه فازی فعال می باشد که در باند C عمل کرده و می تواند حجم مختلفی از انواع تهدیدات هوایی مثل موشک های بالستیک، کروز، پهپاد و هواپیماها را شناسایی کند.

آیا این سامانه های به درد اعراب می خورد ؟

اما نکته بسیار جالب تر که با تفکری ساده درباره آن می توان کلیت فلسفه سپر دفاع موشکی کشورهای حاشیه خلیج فارس برد بحث توانایی های موشک هایی مثل پاتریوت و یا تاد است. با یک جستجوی ساده در فضای مجازی متوجه خواهیم شد که این سامانه ها اصولا برای دفاع در برابر موشک های بالستیک میان برد مثل اسکاد طراحی شده اند که در آن موشک ها سر جنگی مورد نظر از جو زمین خارج شده و مجددا با سرعت بسیار بالا به سمت هدف شیرجه می رود.

در حقیقت رادارها و الگوریتم های به کار رفته در این سامانه ها اصولا برای رهگیری و درگیری با موشک های کشورهای همسایه این حاشیه نشین ها ندارند و در حقیقت، این کشورها ضمن شارژ هنگفت صنایع نظامی امریکایی و اروپایی، اطلاعات موجود را رایگان در اختیار آنها می گذارند و چه کلاهبرداری بزرگتر از این؟!

آیا پاتریوت ها به درد اسراییل خورد؟

نگاهی به تجریه رژیم صهیونیستی هم در این میان می تواند جالب باشد. اسراییلی ها از جمله کاربران قدیمی پاتریوت به شمار رفته و در سالهای اخیر به طراحی و سامانه ضد موشکی آرو نیز اقدام کردند. اما در زمان جنگ ۳۳ روزه و جنگ ۲۲ روزه هیچ کدام از این سامانه ها توان مقابله با راکت ها و موشک های کوتاه برد را نداشتند و این مسئله باعث شد که صهیونیستها به دنبال گنبد آهنین بروند.

سامانه گنبد آهنین اسراییل

در حال حاضر هم آنچه که در اختیار کشورهای عربی قرار گرفته است برای مقابله با تهدیدات برد بلند طراحی شده است که جزو تهدیدات متصور برای این کشورها محسوب نمی شود و از عملکرد مفتضحانه آن در برابر موشک های نسل قدیم انقلابیون یمن که منجر به نابودی برخی پایگاههای هوایی و کشته شدن ژنرال ها و افسران برجسته این کشور در حملات موشکی شد، زمان زیادی نگذشته است.

علت این هزینه های سنگین توسط اعراب چیست ؟

اما مسلما این سوال پیش آمده است که پس دلیل این همه هزینه کشورهای عربی برای این سامانه ها که عمده آنها هم در برابر ایران فاقد کارایی هستند چیست ؟

همانگونه که مطرح شد قرار است تا مرکز کنترل و فرماندهی که در کشور قطر ساخته می شود با سامانه های دفاعی آمریکا در منطقه و اروپا نیز لینک شود. مسلما خود ایالات متحده آمریکا و همچنین رژیم صهیونیستی دو طرف دیگری هستند که از این قرارداد سود برده و از اطلاعات بدست آمده توسط این مراکز و سامانه ها که با پول کشورهای عربی خریداری شده است استفاده خواهند کرد. حتی برخی تحلیلگران غربی نیز با انتشار این خبرها، تاکید کرده بودند که مواردی مانند ماهواره های پیشرفته یا برخی انواع پدافندهای خریداری شده به درد سامانه های دفاعی حاشیه نشینان خلیج فارس نخواهد خورد.

از سوی دیگر، با توجه به قرار گرفتن منطقه اشغالی توسط رژیم صهیونیستی در برد این سپر دفاع موشکی، عملا اطلاعات و سامانه های ان، نقش مرحله اول پدافندی در مقابل پاسخ احتمالی نیروهای مسلح کشورمان به هرگونه حماقت و تجاوز این رژیم یا آمریکا را خواهند داشت که هرچند با توجه به سوابق و بررسی های فنی، نتیجه خاصی به دنبال ندارد اما می تواند برگ دیگری از تضمین های دولت آمریکا به متحد استراتژیک خود یعنی صهیونیست ها باشد.

بر این اساس می توان این خریدها را بزرگترین کلاهبرداری آمریکا از حاشیه نشین های خلیج فارس تاکنون نیست.

منبع : www.mashreghnews.ir

سپر دفاع موشکی اعراب؛ بزرگترین کلاهبرداری نظامی آمریکا در طول تاریخ +عکسسلاح جدید سربازان استرالیا معرفی شد+عکس

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، ارتش استرالیا سلاح هجومی F 90 ساخت شرکت تالاس استرالیا از زیر مجموعه های گروه صنعتی تالاس فرانسه را به عنوان سلاح هجومی جدید نیروهای مسلح این کشور انتخاب کرد. این قرارداد ۷۴ میلیون دلاری شامل خرید ۳۰ هزار سلاح هجومی و ۲۵ هزار نارنجک انداز مخصوص نصب زیر لوله سلاح است.

این اسلحه هجومی که شباهت فراوانی به اسلحه اتریشی AUG دارد از طراحی بولپاپ بهره برده و در مدل های مختلفی به شکل سلاح هجومی، سلاح مخصوص تک تیراندازی و نبردهای فاصله نزدیک عرضه خواهد شد. کالیبر این اسلحه ۵٫۵۶ میلی متر بوده و با خشاب های ۳۰ تیر مسلح می شود.

منبع : www.mashreghnews.ir

سلاح جدید سربازان استرالیا معرفی شد+عکسعکس/ شکار جاسوس پرنده پاکستان

منبع : www.mashreghnews.ir

عکس/ شکار جاسوس پرنده پاکستانسعیدی:غربی ها حق ورود به حوزه موشکی را ندارند

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی سعیدی در بیان ارزیابی‌اش از برجام اظهار کرد: آنچه درباره برجام و آخرین پیشرفت‌هایی که در این زمینه لازم بوده گفته شود این است که گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای زحماتشان را کشیده‌اند؛ اما آنچه برای ما اهمیت دارد، حفظ منافع ملی، استقلال کشور و امنیت ملی است و همه تابع تدابیری هستیم که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی تعیین می‌فرمایند.

وی تصریح کرد: خطوط قرمزی که رهبری مشخص کرده‌اند، شاخص است و شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی باید برجام را بررسی کند و مصالح کشور مدنظر خواهد بود؛ مسئولان امر نیز در چارچوب مسائل و امنیت ملی ارائه نظر خواهند کرد.

نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران تصریح کرد: آنچه انتظار است مردم امروز مورد توجه قرار دهند، عنایت به اهداف دشمن است؛ تصور می‌شود دشمن در برهه کنونی به دنبال مسائل هسته‌ای است.

سعیدی اضافه کرد: دشمن در حقیقت نقطه اصلی و تمرکزش را روی مسائل هسته‌ای قرار داده و در عین حال در حال پرش به مسائل فراهسته‌ای است.

وی تصریح کرد: هدف غربی‌ها این بود که در قالب پروژه مذاکرات هسته‌ای، مسائل دیگر را مطرح کنند و بخشی از این موارد به عمق استراتژیک ما بازمی‌گردد و بخشی نیز به منافع و امنیت ملی ایران مربوط است.

نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران گفت: غربی‌ها باید توجه داشته باشند که در عمق استراتژیکمان به هیچ قیمتی حاضر به عقب‌نشینی نیستم.

سعیدی افزود: از عللی که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها حاضر شدند پای میز مذاکره بنشینند، بخشی به عمق استراتژیک و نفوذ ما در دل مسلمانان منطقه و غرب آسیا برمی‌گردد که امروز جمهوری اسلامی ایران از ساحل مدیترانه تا یمن، عراق و لبنان نسبت به منافع و مصالح جهان اسلام بی‌تفاوت نیست و با همه وجود از منافع جهان اسلام حمایت می‌کند.

وی گفت: بخش دیگری از این دلایل به امنیت ملی و منافع ایران بازمی‌گردد و غربی‌ها به دنبال دستیابی به مجموعه توان ما هستند.

نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران ادامه داد: مسئولان به اهداف فراهسته‌ای دشمن توجه دارند و در مورد هسته‌ای بحثمان روشن بوده و در بسیاری از مسائل ممکن است با آنچه در مذاکرات انجام گرفته توافق داشته باشیم؛ اما مسئله اختلافی عمده ما، یکی مربوط به مسائل فراهسته‌ای بوده و یکی نیز موارد استراتژیک داخلی است.

سعیدی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس که آیا سپاه اجازه ورود غرب به مسائل مربوط به موشک‌های بالستیک و بازدید از مراکز نظامی را می‌دهد یا خیر، اظهار کرد: در این زمینه همه تابع دیدگاه‌های راهبردی رهبر معظم انقلاب اسلام هستیم و همان‌طور که معظم‌له در بیاناتشان مطرح فرمودند، موشک‌های بالستیک و بازدید از مراکز نظامی جزء خطوط قرمز ماست.

وی تصریح کرد: غربی‌ها حق ندارند در مورد مسائل راهبردی و استراتژیک و موشک‌های راهبردی ایران هیچ‌گونه دخالتی داشته باشند؛ چراکه این موارد جزء اسرار مملکت است و هیچ کشوری این‌گونه اسرارش را در اختیار دیگران قرار نمی‌دهد.

نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران گفت: وقتی که آمریکایی‌ها به افغانستان و عراق حمله کردند، از وزیر امور خارجه آمریکا سئوال شد که شما چرا به این دو کشور حمله کردید در حالی ایران کانون بیداری اسلامی است و جوابی که وی داد را باید در اهداف آن‌ها پیدا کرد؛ وی گفت دو مانع جلوی راه ما بود؛ اول اینکه نمی‌دانستیم توان جمهوری اسلامی چیست که با آن مقابله کنیم و دوم عکس‌العمل سپاه و بسیج را برابر حمله خود نمی‌دانستیم.

نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران گفت: غربی‌ها امروز دنبال این هستند تا زوایای مجهول قدرت ایران را به دست بیاورند که جزء اسرار راهبری ماست و قطعاً رهبر معظم انقلاب اسلامی اجازه نخواهند داد آن‌ها به این اهداف شومشان دست پیدا کنند.

منبع : www.mashreghnews.ir

سعیدی:غربی ها حق ورود به حوزه موشکی را ندارند