ایت الله سیستانی بی شک ،از پرنفوذترین و و مقتدرترین مراجع شیعه بعد از فروپاشی امپراطوری عثمانی و تشکیل کشور عراق است .منش و سلوک سیاسی معظم له همواره بر حفظ تمامیت ارضی عراق و وحدت بین گروه های سیاسی در عراق بوده است.بعد از حمله امریکا به عراق و ساقط شدن رژیم بعثی صدام ،آیت الله سیستانی همواره به عنوان یک مرجع دینی مورد تصدیق ،تمام نیروهای سیاسی اعم از شیعه ،سنی و کردها بوده است که به ایشان جنبه یک پدر و یک پیشوای سیاسی فرا جناحی بخشیده است .
موضع گیری های ایشان در بزنگاه های تاریخی ،همواره افق روشنی از عراق یکپارچه به نمایش گذاشته به گونه ی که امریکا هم مجبور شده است ملاحظات ایشان را، در تدوین راهبردهای کلان عراق ،لحاظ کرده و به نقش ایشان در ایجاد صلح و ثبات عراق اذعان کند.

سلوک سیاسی ایشان، پرهیز از سیاست های خرد و بازی های سیاسی احزاب مختلف است و در مقابل در برابر هر نوع خطری که به تمامیت ارضی عراق خدشه وارد کند وارد عمل می شود .ایشان نقش مرجعیت شیعه را در اذهان داخلی و بین المللی بهبود بخشیده است .
بعد از تحولاتی که منجر به جنایت های داعش در عراق شده است ایشان طی فتوایی تاریخی جهاد با داعش را واجب کفایی دانسته و مرگ در راه وطن را، شهادت خطاب کرده به گونه ی که بعد از فرمان ایشان بیش از سه میلیون نفر از مردان برای جنگ با داعش اعلام امادگی کردند.
متن فتوای ایشان اینگونه است : «در مورد شهدایی که در راه دفاع از وطن کشته می شوند ، باید گفت این ها جزء شهدای طراز اول اند یعنی غسل داده نمی شوند و کفن هم نمی شوند و تنها بر ایشان نماز خوانده می شود و پس از آن دفن می شوند.»
در پی تجاوزات گسترده گروه تکفیری داعش به شهرهای شمالی و غربی عراق، حضرت آیت الله سیستانی و بسیاری از علما و شخصیت های عراقی اعم از شیعه و سنی ، بر لزوم دفاع از کشور و دوری از فتنه تفرقه مذهبی تاکید کردند و از مردم عراق خواستند برای مقابله با تکفیری ها وارد کار شوند .
بعد از تحولاتی که منجر به جنایت های داعش در عراق شده است ایشان طی فتوایی تاریخی جهاد با داعش را واجب کفایی دانسته و مرگ در راه وطن را، شهادت خطاب کرده به گونه ی که بعد از فرمان ایشان بیش از سه میلیون نفر از مردان برای جنگ با داعش اعلام امادگی کردند
دفتر آیت الله سیستانی با صدور بیانیه ای آخرین اظهارنظر این مرجع عالیقدر شیعیان درباره جهاد کفایی علیه تروریستهای داعش را منتشر کرده بود آیت الله سیستانی تاکید کرده بود در شرایط فعلی ضرورتی برای پیوستن کارمندان و افراد شاغل به جهاد کفایی وجود ندارد و آنها در صورت لزوم در آینده می توانند به جهاد علیه تروریستها بپیوندند.
در همان ایام خبرهای رسیده از عراق حاکی از آن بود که مردم عراق برای لبیک گفتن به ندای مرجعیت دینی عراق به طور گسترده در مراکز اعزام حضور پیدا کرده و صفهای طولانی تشکیل داده اند.
همچنین فرمان ایشان مبنی بر تشکیل هر چه سریع تر دولت عراق و انتخاب نخست وزیر از سوی مجلس ، در آن زمان باعث میشد معادلات سیاسی در عراق به سمت مبارزه سرسختانه تر با داعش و رایزنی و همکاری با عشایر سنی مذهب در ارضی اشغالی توسط داعش و همچنین حمایت از پیشمرگه های کرد پیش رود و این سیاست تا نابودی عناصر تکفیری داعش ادامه داشته باشد.
عبدالمهدی کربلایی
همچنین در ادامه این اقدامات عبدالمهدی کربلایی، نماینده آیت الله سیستانی، مرجع شیعیان در خطبههای نماز جمعه کربلا گفت: مرجعیت شیعی خواهان تشکیل هرچه سریعتر دولت عراق است.
وی اضافه کرده بود: موفقیت پارلمان عراق در انتخاب رئیس پارلمان و رئیس جمهوری در وقت مقرر گام مهمی در چارچوب روند سیاسی در عراق است که میتواند کشور را از بحران کنونی برهاند.
عبدالمهدی کربلایی افزود: باید اقداماتی که شروع شده با تشکیل دولت براساس زمانبندی مقرر کامل شود و نباید برسر مناصب دولتی مشاجرهای وجود داشته باشد.
کربلایی بار دیگر تاکید کرد که دولت آتی باید از پشتوانه وسیعی در بین عراقیها برخوردار باشد تا بتواند در مقابل تهدیدات پیش رو به خوبی عمل کند و ما در مقابل تروریسم تجزیه و جدایی در عراق بایستد.
وی همچنین از جامعه جهانی خواست تا به شکل واقعی به دولت عراق کمک کند. در همین راستا و به علت ،نفوذ سیاسی آیت اله سیستانی بان کی مون به دیدار ایشان شتافت تا در مورد تحولات عراق با ایشان مذاکره کند.
“بان کی مون” نیز پس از دیدار با آیت الله سیستانی در نجف اشرف، در کنفرانس خبری مشترک با “نیکولای ملادینوف” نماینده سازمان ملل در عراق گفت: من برای اولین بار با آیت الله سید علی سیستانی دیدار کردم؛ ایشان انسانی باتدبیر است و برای پیروانش و جهان الهام بخش است .
بان کی مون خاطرنشان کرد: آیت الله سیستانی بر لزوم مبارزه با تروریسم در چارچوب دولت و ارتش و براساس قانون اساسی تأکید کرد .
دبیر کل سازمان ملل افزود: ما مساله آوارگان را بررسی کردیم، و مفصلاً به بررسی گزارش های مربوط به جرایم و جنایات داعش علیه غیرنظامیان پرداختیم.
بان کی مون در این کنفرانس خبری از آیت الله سیستانی به علت دعوتش از همگان برای خویشتنداری و اجتناب از بیان اظهارات تحریک آمیز قدردانی کرد و گفت : من و آیت الله سیستانی درباره لزوم خودداری شخصیت های سیاسی از بیان اظهارات تحریک آمیز توافق نظر داریم، و من از همه می خواهم که به سخنان آیت الله سیستانی توجه کنند.
در این برهه که عراق تغیبیرات و تحولات زیادی را به خود می بنید این مرجع عالیقدر با اشراف خود بر اوضاع عراق و موضع گیری ها و رهنمودهای به موقع ماننند جریان انتخاب نخست وزیر و برخورد با داعشی ها و…. تاثیر گذاری بی نظیری بر حل و فصل امور داشته اند در آخرین اقدام مرجعیت عالی دینی عراق تاکید کرده است عراق با خطر بزرگی روبرو است و مسئولیت مبارزه با تروریسم یک وظیفه شرعی است که بر عهده همه قشرهای مختلف مردم است. مرجعیت البته از رهبران سیاسی خواست از دعواها و اختلافات و تنشهای سیاسی پرهیز کرده و به فکر امنیت کشور و حمایت از نیروهای امنیتی باشند.
مرجعیت عالی دینی با بیان اینکه نیروهای امنیتی عراق در مقابل مسئولیت تاریخی خود برای دفاع از نوامیس و مقدسات عراق قرار دارند بر حمایت خود از عملیات مبارزه با تروریسم تاکید کرد. اینکه هر کس در راه مبارزه با تروریستها کشته شود، شهید است نکته دیگری بود که مرجعیت عالی دینی به آن اشاره کرده است.
نقش مرجعیت عالی دینی به حدی تعیین کننده و مهم است که دعوت آن از عراقیها برای دفاع از کشور سبب افزایش روحیه نیروهای ارتش و پلیس عراق در مبارزه با تروریستها شده است.
یقینا نقش مرجعیت در تحولات سیاسی عاق همیشه موثر بوده و خواهد بود و این موضوع ا مردم و مسئولین عراقی باید قدر بدانند و با حفظ وحدت خود بر پیش روی این روند کمک کنند.

بخش سیاست تبیان