بسم الله الرحمن الرحیم

راکت انداز Thunderbolt-2000 /// رعد خشمگین تایوانی

طراحی // ساخت // صادرات :

نیروی زمینی ارتش تایوان در سال ۱۹۹۵ به دنبال یک راکت انداز جدید به منظور جایگزینی با راکت انداز Kung Feng VI که راکت های ۱۱۷ میلیمتری رو پرتاب میکرد بود. به همین منظور نیروی زمینی تایوان با همکاری Chungshan Institute of Science and Technology به اختصار CSIST راکت انداز توپخانه ای جدید که میتوانست انواع راکت های موجود رو پرتاب کنه با نام رعد ۲۰۰۰ طراحی و به مرحله ساخت رساند.

نخست نمایش این راکت انداز در سال ۱۹۹۷ در خلال یکی از رزمایش های ارتش تایوان بود و تا سال ۲۰۰۳ ناپدید گشت و تولید آن متوقف شد. بعد ها این تاخیر در تولید انبوه این راکت انداز وجود یک ایراد اساسی در قسمت لانچر یا پرتاب کننده عنوان شد. به هر ترتیب تایوان موفق به تولیدانبوه این راکت انداز در سال ۲۰۰۳ شد.

این توپخانه نوین راکتی میتواند حجم قابل توجهی از آتش رو نسبت به سیستم های قدیمی توپخانه ای فراهم کند همچنین قابلیت نصب در انواع لندینگ کرافت ها و شناور های آبی خاکی رو دارا را میباشد.

این سیستم راکتی شامل یک کامیون ۸×۸ میباشد که حامل یک چرثقیل به منظور بارگذاری مجدد راکت ها در نظر گرفته شده , لانچر و واحد کنترل آتش میباشد که تحرک مناسبی را فراهم نموده است . این سیستم بر روی کامیون Oshkosh M977 8×8 که از موتور دیزل ۸V92TA با ۴۵۰ اسب بخار قدرت سوار شده که این موتور حداکثر سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رو فراهم میکند. ماکزیمم برد این کشنده ۴۵۰ کیلومتر میباشد.

تا پایان سال ۲۰۱۲ در حدود ۱۵۰ فروند راکت انداز رعد ۲۰۰۰ تحویل ارتش تایوان شده است و قرار است ارتش چین نیز ۵۰ فروند از این راکت انداز نوین را به ارزش ۴۸۳ میلیون دلار تحویل بگیرد.

راکت ها مورد استفاده :

توپخانه راکتی رعد ۲۰۰۰ از سه نوع راکت Mk15, Mk30, Mk45 با برد و کالیبر متفاوت به شرح زیر بهره میبرد:

۱- راکت Mk 15 : رعد ۲۰۰۰ میتواند تا ۶۰ عدد راکت Mk 15 را در ۳ پاد که دارای حداکثر برد ۱۵ کیلومتر میباشد حمل و پرتاب کند. کالیبر این راکت ۱۱۷ میلیمتری میباشد .

۲- راکت Mk 30 : این توپخانه نوین حداکثر ۲۷ عدد از این راکت را در ۳ پاد ۹ تایی حمل و پرتاب میکند. Mk 30 دارای کالیبر ۱۸۸ میلیمتری و ۳۰ کیلومتر برد نهایی میباشد.

۳- راکت Mk 45 : رعد تایوانی میتواند تا ۱۲ راکت ۲۲۷ میلیمتری Mk45 را در ۲ پاد حمل و پرتاب کند حداکثر برد این راکت ۴۵ کیلومتر میباشد. طبق اعلام تایوان یک عدد راکت ام کا ۴۵ برای نابودی انواع لندینگ گرافت و قایق های گشتی کافی بوده و در حجم بالای آتش میتواند به کشتی های بزرگ صدمات جدی وارد کند.

تمامی راکت های فوق میتوانند انواع کلاهک ها منجمله کلاهک انفجاری شدید رو حمل کنند.درصد خطای این سیستم راکتی کمتر از ۱درصد بیان شده !!!

تالیف // ترجمه : عیسی رضا زارع // ارتشی دات کام