هویتزر سبک سنگاپور ( Singapore Light Weight Howitzer به اختصار SLWH ) با نام Pegasus یک هویتزر نیمه خود کششی است که هم اکنون در ارتش سنگاپور خدمت می کند.

مقدمه

پگاسوس اولین هویتزری در جهان است که هم نیمه خودکششی است و هم heli-portable (می شود با هلیکوپتر آن را جابه جا کرد.) است. این هویتزر جایگزین هویتزر قدیمی تر ۱۰۵ میلیمتری GIAT LG1 (ساخت فرانسه که یکی از کاربران آن سنگاپور ) شد. این هویتزر به طور مشترک توسط نیروی زمینی ارتش سنگاپور (SAF) , علوم و آزمایشگاه دفاعی سنگاپور (DSTA) و شرکت فناوری سنگاپور (ST Kinetics) توسعه داده شد. این هویتزر سیستمی با برد بیشتر و قدرت آتش مناسب تر نسبت به هویتزر های سنگین تر پیشین یعنی Primus و FH88 ارائه می دهد.

ویژگی های طراحی

پگاسوس از مواد سبک وزنی چون تیتانیوم و آلیاژ بالای آلومینیم ساخته شده است. مواد استفاده شده در ساختار هویتزر باعث ثبات و مقاومت و اقتدار سیستم در برابر نیروی حاصل از شلیک یک گلوله ۱۵۵ میلی متری می شوند. طراحی این سیستم شامل چندین زیر سیستم مانند یک واحد قدرت کمکی (APU) , سیستم بارگذاری مهمات , سیستم دید مکانیکی و سیستم مدیریت عقب نشینی (لگد زدن توپ) می شود.

توجه : طراحی و تحقیقات این سیستم (هویتزر) از اواخر سال ۱۹۹۶ آغاز شد و در سال ۲۰۰۵ بود که این هویتزر رسما عملیاتی شد.


تسلیحات , کنترل آتش و مهمات
این هویتزر می تواند در هر ۲۴ ثانیه سه دور شلیک کند. حد اکثر نرخ آتش این هویتزر چهار دور بر یک دقیقه برای مدت زمان سه دقیقه است و نرخ پایدار آتش این هویتزر دو دور بر یک دقیقه برای مدت زمان سی دقیقه است. این هویتزر در مدت کمتر از ۲٫۵ دقیقه برای شلیک مستقر می شود.

قدرت سیستم بارگذاری مهمات (ammunition loading) این هویتزر توسط سیستم APU (واحد قدرت کمکی) تامین می شود که باعث قرار گیری مهمات در هویتزر به طور اتوماتیک می شود. این ویژگی خستگی ناشی از بارگذاری مهمات خدمه را کاهش می دهد و باعث نرخ آتش سریع سه دور بر ۲۴ ثانیه می شود.

سیستم مدیریت عقب نشینی یا همان لگد زدن توپ نیروی لگد زدن توپ را تا یک سوم کاهش می دهد که این خود عمل نوآورانه ایست. این هویتزر در کل دامنه عملیاتی گسترده تر و قدرت و نرخ آتش بالاتری نسبت به هویتزر سبک ۱۰۵ میلیمتری که قبلا در خدمت ارتش سنگاپور بود , دارد.


سازنده : ST Kinetics

کاربر : نیروی زمینی ارتش سنگاپور (SAF)

خدمه : ۶ تا ۸ نفر

وزن : ۵٫۴ تن

برد : ۱۹ کیلومتر (برد موثر) ۳۰ کیلومتر (حداکثر برد)

نرخ آتش : ۴ دور بر دقیقه برای سه دقیقه

موتور : Lombardini 9LD625-2 با قدرت ۲۱ کیلو وات

مترجم : VIOLATOR (امیررضا.ح)

به پیشنهاد : Eisa Reza Zare