آشنایی با هویتزر ۱۰۵ میلی متری M09 ساخت صربستان:


هویتزر ۱۰۵ میلی متری M09 در شرکت Defense Company Yugoimport صربستان ساخته شده است. این هویتزر برای اولین در نمایشگاه دفاع بلگراد در سال ۲۰۱۳ مورد بازدید عموم قرار گرفت. هویتزر M09 یک سلاح پشتیبانی آتش مدرن است که برای پاسخگویی به نیاز های جنگ دیجیتالی مدرن دساخته شده است. در عملیات های بزرگ ضد تروریستی و ضد چریکی بزرگ از M09 استفاده می شود. این سلاح به سرعت خود را به منطقه نبرد رسانده و به سرعت نیز بازمی گردد. به علت وزن سبک و طراحی جمع و جور M09 می توان آن را به راحتی با هواپیمای حمل و نقل نظامی جابه جا کرد.


یک خمپاره انداز ۱۰۵ میلی متری نصب شده که بر روی تمامی هویترزهای M101 ایالات متحده نصب می باشد. حداکثر برد این سیستم ۱۸۰۰۰ متر است. حداکثر برد این این هویتزر با پرتابگر HE-ER BB 18 کیلومتر و با پرتابگر HE-ER BT 15کیلومتر است. ارتفاع شلیک مستقیم از -۳ تا ۶۵ درجه و از چپ و راست ۲۵ درجه است. نواخت تیر این سیستم ۶ تا ۸ در دقیقه می باشد. برای افزایش امنیت خدمه از یک مسلسل ۱۲٫۷ میلی متری نیز در بالای کابین استفاده شده است. این هویتزر از سیستم کنتر آتش پیشرفته FCS نیز بهره می برد.

طراحی:

کابین خدمه M09 در جلو و توپ آن در عقب نصب شده است . این هویتزر با یک کامیون ۶*۶ حمل می شود. در حرکت تمام ۵ خدمه هویتزر برای شلیک توسط یک لایه محافظت کننده سطح ۱ (مطابق ماده ۴۵۶۹ استانداردهای ناتو) ضد گلوله محافظت می شوند. این لایه در برابر خمپاره های سبک و گلوله های ضد نفر مقاوم است.

مشخصات کلی:

– طول: ۶٫۸۵ متر
– عرض: ۲٫۴۵ متر
– ارتفاع: ۳٫۱۵ متر
– برد عملیاتی: ۴۵۰ کیلومتر
– سرعت در جاده: ۹۰ کیلومتر بر ساعت
– نوع کامیون: کامیون زرهی ۶*۶ ساخت صربستان
– تناژ جنگی : ۱۲ تن
– خدمه: ۵ نفر
– کمپانی طراح: Yugoimport
و در آخر تصاویری ….


ارتشی دات کام